Zamknij

Spokój i cisza we własnym domu - zadbaj o ergonomiczny podział domu na dwie strefy

15:22, 18.05.2020 J.U Aktualizacja: 10:13, 19.05.2020
Skomentuj

Budując swój dom warto pamiętać o funkcjonalności, wygodzie, a także jak najwyższym komforcie mieszkańców. Szczególne znaczenie ma spokój oraz cisza, co zapewnia przede wszystkim odpowiednia ergonomia domu i wydzielenie dwóch stref: dziennej i nocnej.

 

Czym jest ergonomia?

 

Na wstępie warto dokładnie zdefiniować, czym jest ergonomia, w odniesieniu do architektury oraz dekoracji wnętrz. W potocznym i naukowym rozumieniu, ergonomia odnosi się przede wszystkim do miejsca pracy, a więc odpowiedniego ustawienia biurka, dobrych nawyków i przystosowaniu warunków do psychofizycznych właściwości człowieka. W zakresie architektury i budownictwa, a także dekoracji wnętrz, ergonomia oznacza takie wnętrza w domu, które są dostosowane do potrzeb mieszkańców, a jednocześnie przestrzeń domu jest funkcjonalna. Warto przeczytać artykuł o następującej tematyce: Budujemy mniejsze domy, lecz droższe. Dlaczego w ubiegłym roku średnio o 70 tys. więcej kosztowała budowa domu?". W artykule poruszony został problem kosztów budowy oraz nowych perspektyw dla tej branży. 

Czym się charakteryzuje ergonomiczny dom?

Dom ergonomiczny powinien gwarantować, że zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców nie zostanie w żadnym stopniu narażone na uszczerbek, tylko wręcz przeciwnie - zdrowie psychosomatyczne domowników będzie się poprawiać. Dom ergonomiczny powinien być dobrze oświetlony, wygodny, zapewniać odpowiednią wentylację, a także bezpieczną przestrzeń. Ważna jest także liczba okien, których nie powinno być za mało. Spore znaczenie ma powierzchnia, która musi być jak najbardziej użytkowa, a także dopasowana do potrzeb mieszkańców. W kontekście ergonomii bardzo istotne jest także wydzielenie dwóch stref w domu, a więc dziennej i nocnej. Pierwsza z nich powinna być dostępna od razu po wejściu do domu, a więc mogą znaleźć się w niej zarówno domownicy, jak i goście. Z kolei strefa nocna powinna być oddzielona od dziennej, dzięki czemu zapewni spokój, ciszę i komfort w trakcie snu i odpoczynku. 

Jak wydzielić strefę dzienną i nocną?

Podstawą ergonomicznego i funkcjonalnego projektu jest wydzielenie strefy dziennej i nocnej. W przypadku domów piętrowych można na parterze stworzyć strefę dzienną, a na piętrze strefę nocną. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w domu parterowym. W takim wypadku szczególne znaczenie ma wybór takiego projektu domu, w którym wyraźnie dwie strefy zostały oddzielone, na przykład ścianą lub dużą szafą, a także wygodnym korytarzem. W samej strefie dziennej pomieszczenia mogą się przenikać, a więc kuchnia może być otwarta na salon i jadalnię. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku strefy nocnej, gdzie każde pomieszczenie musi mieć osobne ściany i być oddzielone. Ważne jest, aby domownicy czuli się swobodnie w swoich sypialniach oraz łazienkach. 

Na jakie ergonomiczne projekty domów warto zwrócić uwagę?

Decydując się na projekt domu, warto zwrócić uwagę na DomoweKlimaty.pl, gdzie zamieszczone zostały projekty domów parterowych, piętrowych, ale także ergonomicznych i ekonomicznych. Ciekawą propozycją jest dom 4 Pory Roku, w którym strefa dzienna i nocna zostały dokładnie wydzielone. Z pierwszej strefy można przejść do garażu oraz kotłowni, natomiast strefa nocna jest oddzielona korytarzem oraz szafą, a każdy pokój stanowi oddzielne pomieszczenie. Dobrą propozycją jest także projekt Alkierz, czyli dom, który charakteryzuje się wyraźnym wydzieleniem dwóch stref, ponieważ po przejściu przedsionka goście mogą ujrzeć jasny salon, a także jadalnię i kuchnię. Sypialnie i łazienki domowników znajdują się w odległości, co jest bardzo wygodne i komfortowe. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TonyTony

0 0

Warto zapewnić sobie też odpowiedni komfort, a można to zrobić poprzez pompę ciepła od firmy Fonko. Mam takie urządzenie u siebie i jestem bardzo zadowolony z jego działania. 13:24, 01.03.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%