Zamknij

Warto wybrać się do lasu z aplikacją na smartfona

12:11, 06.06.2020 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 12:12, 06.06.2020
Skomentuj

Bezpłatna aplikacja mobilna BDL umożliwia korzystanie z zasobów Banku Danych o Lasach za pomocą smartfona i tabletu. Pozyskane w ten sposób dane można wykorzystać podczas pobytu w lesie.

Jeszcze półtora roku temu, gdy ta aplikacja została udostępniona, podstawowym jej kanałem był portal internetowy przeznaczony do używania z komputera. Od niedawna dzięki stworzonej bezpłatnej aplikacji mobilnej do danych zawartych w BDL-u użytkownik ma dostęp posługując się smartfonem lub tabletem.

Mapy tematyczne

Dostępnych jest 9 map tematycznych z opisami: mapy podstawowej, drzewostanowej, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, mapy łowieckiej oraz map zagrożenia pożarowego, zakazów wstępów do lasu i zagospodarowania turystycznego. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej (satelitarnej), a także map z zewnętrznych serwisów WMS (z j. ang. Web Map Service, międzynarodowy standard udostępniania danych).

Serwisy specjalistyczne

Adresy najpopularniejszych serwisów, np. dane o charakterze katastralnym, ortofotomapa czy serwis Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, są zapisane w aplikacji na stałe, co ułatwia ich wykorzystanie. Inne, dowolne serwisy WMS  można podłączyć wpisując konkretny adres URL, który jest następnie zapamiętywany w aplikacji.

Pomiędzy mapami można się przełączać w zależności od potrzeb. Można zatem korzystać z map drugiego zbioru (podkładów mapowych), co umożliwia wyświetlanie sytuacji topograficznej na interesującym nas obszarze. A korzystanie z serwisów specjalistycznych pozwala zdobyć dodatkową wiedze, jakiej nie zapewniają mapy leśne.

Gdy nie ma zasięgu

W lesie często brakuje zasięgu. Co wtedy? Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych np. na smartfona, aplikacja działa również w trybie offline, czyli gdy nie ma dostępu do internetu. Z kolei mając mapę leśna i podkład mapowy możemy zidentyfikować miejsce swojego pobytu. GPS (lokalizacja) pokaże w postaci punktu na mapie miejsce, w którym się znajdujemy. mBDL posiada nawigację. Po wybraniu pożądanego punktu na mapie można wyznaczyć trasę terenową, która pozwoli nam do niego dojść. Po naciśnięciu „nawiguj” na ekranie ukaże się strzałka wskazująca kierunek poruszania się i odległość do celu. Można też rejestrować pokonywaną trasę, co pozwala zachować orientacje co do przebytej drogi, a także zapisywać w aplikacji interesujące nas punkty w terenie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%