Zamknij

Uważajcie na zator płuc - to podstępny morderca

17:12, 16.08.2019 avicenna Aktualizacja: 19:07, 17.08.2019
Skomentuj
reo

 

Najczęstszą przyczyną zatoru jest skrzeplina pojawiająca się w stanach pooperacyjnych. Pojawia się u ok. 25 proc. pacjentów po operacjach, przy czym w 6-7 proc. przypadków kończy się zgonem. Liczba ta wzrasta po 40. roku życia.  


Prawidłowa diagnoza zatoru płuc stawiana jest zbyt późno. Co roku w Polsce umiera z jego powodu 35 tys.- 40 tys. osób. Przemieszczający się zakrzep, który zamyka światło żył, blokuje tym samym przepływ krwi. Zakrzepica jest choroba genetyczną. Ale i my nie jesteśmy bez winy - palimy papierosy, mamy nadwagę, odbywamy długie podróże.


Zakrzepica dotyka także ludzi młodych, częściej kobiety niż mężczyzn. Być może dlatego, że niektóre z kobiet wkraczając w okres menopauzy, rozpoczynają stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, co aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo- zatorowej. Na niebezpieczeństwo narażone są również kobiety w ciąży.  


Zakrzepica staje się także przyczyną poronienia. Nieleczona u kobiet brzemiennych może przyczyniać się do powstania wad cewy nerwowej, co dalej prowadzi do wyraźnego wzrostu ryzyka urodzenia dziecka z zespołem Downa.


Jednym z objawów pojawienia się zakrzepu jest ból nóg w dolnej ich części. Niewskazany jest wówczas masaż, który może spowodować, że powstały zakrzep przemieści się w kierunku płuc, co jeszcze szybciej prowadzi do zgonu. Niesymetryczny obrzęk kończyn dolnych, zmiana koloru skóry na sino-czerwoną, duszności, stan podgorączkowy – to kolejne oznaki zakrzepu w nogach.

 
Niekiedy choroba nie daje żadnych objawów. Dzieje się tak nawet w 50 proc. przypadków. Tak było w przypadku mistrzyni olimpijskiej Kamili Skolimowskiej, która nie wiedziała, że cierpi na zakrzepicę. Gdyby była świadoma zagrożenia, na pewno podjęłaby się skutecznego leczenia.


Jak zapobiegać zatorom? Poprzez podjęcie odpowiedniej diagnostyki. Należą do niej badanie krwi (parametry krzepnięcia i poziom D-dimerów), USG żyły, badanie genetyczne.To ostatnie może być także informacją dla kobiet, czy występuje zagrożenie dla nich samych lub dla ich dziecka, jeśli są w ciąży.

 

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKRZEPICĄ?
Jeść produkty z dużą zawartością magnezu (kasze, orzechy, fasola)
Unikać nadmiaru soli (zatrzymuje wodę w organizmie)
Odpoczywać na lewym boku z poduszką między kolanami
Nosić luźną odzież
Opieranie stopy o podpórki
Nawadniać organizm (także poprzez napary, np. z brzozy)
Rozprostowywać co jakiś czas nogi
Podejmować aktywność fizyczną (właściwy przepływ krwi)

 

(avicenna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%