Zamknij

Piotr Barańczak ze słomy robi cuda. Właśnie został odznaczony

12:51, 06.12.2023 Aktualizacja: 13:14, 06.12.2023
Skomentuj fot. CKiS KALISZ fot. CKiS KALISZ

Mieszkaniec Trzemeszna od 50 lat wyplata ze słomy figury, lampy, obrazy, ozdoby świąteczne, świeczniki czy wieńce dożynkowe.

 

Rada Gminy przyznała w listopadzie kolejne dwie Odznaki Honorowe Gminy Rozdrażew ustanowione w 2017 r. W oparciu o pierwszy wniosek, z zaakceptowanych przez komisję uhonorowano Piotra Barańczaka – twórcę rozmaitych wyrobów ze słomy. Drugą odznakę przyznano Zenonowi Marcinkowskiemu – długoletniemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie, działaczowi sportowemu i społecznemu.

Dziś prezentujemy Piotra Barańczaka, którego wieńce dożynkowe nagradzano podczas Dożynek Prezydenckich. Komisja doceniła jego zasługi w kultywowaniu tradycyjnego rzemiosła w trakcie licznych warsztatów, festynów i wydarzeń związanych z promocją gminy.  

Piotr Barańczak zajmuje się plecionkarstwem od najmłodszych lat. Wyplatania ze słomy nauczył się od ojca Czesława, który nauczył się tej sztuki w szkole. Do wyplatania używa się słomy żytniej, ściętej sierpem przed żniwami, gwarantuje to jej większą kolorystykę. Wszystkie pomysły artysta bierze z głowy, nie zdarzają się identyczne przedmioty, każdy ma indywidualny charakter. – Inspirację czerpię z otaczającego świata, pomocna jest też wyobraźnia – mówi.

Wśród przedmiotów wyplatanych znajdują się: lampy, obrazy, ozdoby świąteczne zarówno na Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc, a także wazony czy żyrandole.

Pan Piotr jest autorem wojewódzkich wieńców dożynkowych od 2012 r. Jego dzieła trzykrotnie nagradzano drugimi i trzecimi miejscami na Dożynkach Prezydenckich w Spale między rokiem 2014 a 2022. Zlecenia na wieńce przyjmuje z całego kraju, okres żniw jest dla niego bardzo pracowity. Buduje konstrukcje, wyplata systemem nakładkowym kolejne elementy wieńca i dokłada ozdobne elementy z różnych materiałów.

Jego różnorodne prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w muzeach w kraju m.in. w Kaliszu, Rozdrażewie i Nowym Tomyślu oraz na świecie (Belgia, Francja, Holandia, Niemcy oraz Australia i USA).

Bierze udział w różnych wystawach, targach oraz festiwalach plecionkarskich i wikliniarskich w Polsce. Chętnie promuje i upowszechnia tradycje plecionkarskie podczas warsztatów w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

W 2018 r. uzyskał dyplom mistrzowski w zawodzie koszykarz-plecionkarz.

(popi)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%