Zamknij
REKLAMA

Absolutorium dla burmistrza Marszałka. Szukanie dziury w całym w wystąpieniu radnej PiS

12:31, 06.07.2020 | Z.L., J.U.
Skomentuj
REKLAMA

Kiedy podczas sesji 2 lipca radni dyskutowali o udzieleniu burmistrzowi Krotoszyna absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, wywiązał się gorący spór. Radna Sławomira Kalak zarzuciła mu nepotyzm i złe gospodarowanie finansami. Zareagowali inni radni.

 

Najdziwniejsze jest to, że zarówno komisja rewizyjna, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa wydały pozytywne opinie w sprawie wykonanie budżetu za 2019 r. Mimo to radna Prawa i Sprawiedliwości odczytała pełne krytyki oświadczenie.

Zarzuty radnej

Jej zdaniem głos mieszkańców jest ignorowany, a prawo dostosowywane do potrzeb władzy. – Gmina jest systematycznie zadłużana zgodnie z potrzebami wyborczymi burmistrza, a nie mieszkańców. Ich przecież nikt nie pyta – mówiła. 

Radna odniosła się też do inwestycji realizowanych w gminie. – Ja nie jestem ich przeciwnikiem. Jestem za ich realizowaniem, ponieważ przynoszą wiele korzyści, ale popieram rozsądne inwestowanie – podkreśliła. Rajczyni krytykuje budowę stadionu na Błoniu. Czas pandemii i brak stabilności finansowej nie jest na to odpowiedni.

Zarzuciła władzom nierozsądne gospodarowanie pieniędzmi, a także nepotyzm. Czytała, że burmistrz dopuszcza się rozdawnictwa środków, w tym kasy przeznaczonej na promocję gminy.

A gdzie są dowody?

Do stanowiska przewodniczącej komisji rewizyjnej odnieśli się inni radni. – Patrzmy na to, co robimy, pod kątem samorządności, a nie partii politycznej. Ja nie chcę być nazywany czyimkolwiek kolesiem – skomentował Cezary Grenda. Ponadto podkreślił, że na większość zarzutów radnej Kalak nie ma nawet dowodów.

Jeszcze mocniejszą opinię wyraził radny Sławomir Augustyniak. Jego zdaniem, jeżeli radna wie o naruszeniu dyscypliny finansowej, a nie udowadnia tego, podlega karze.

Impulsywny głos skarbnika

Co na to radna Kalak? – Zawsze się opieram na argumentach i faktach. Wiem, co mówiłam i na podstawie czego mówiłam. Myślę, że nie życzyłby sobie tego nawet pan burmistrz, żebym tutaj przykłady przytaczała i pogrążała jeszcze bardziej tę dyskusję – skomentowała S. Kalak, co zabrzmiało jednak mało przekonująco.

Emocjonalnie zareagował skarbnik Grzegorz Galicki. Ten również zażądał od radnej dowodów na naruszenie dyscypliny finansów. – Jeśli ich nie dostanę, żądam przeproszenia na następnej sesji albo jeszcze tutaj – mówił podniesionym głosem G. Galicki.

Miażdżące absolutorium

Oświadczenie PiS-owskiej radnej nie przekonało nikogo poza radnymi PiS i – można powiedzieć – wzięło w łeb.

Włodarz otrzymał absolutorium przygniatająca większością głosów. 13 radnych było za, jedna osoba się wstrzymała (B. Kosiarski), a 4 były przeciwne (S. Kalak, Magdalena Ilnicka-Grzymska, Arkadiusz Stelmaszyk, Mariusz Urbaniak). Wszystko wskazuje na to, że radni PiS głosowali na zasadzie dyscypliny partyjnej, a jeśli tak to trudno orzec, czy w pełni podzielają opinie przewodniczącej komisji rewizyjnej.

Reakcja burmistrza

– Z przykrością wysłuchałem pani radnej Kalak – odpowiedział Franciszek Marszałek. Dodał, że nieuzasadnione są zarzuty o zadłużaniu gminy przez burmistrza i skarbnika. Według niego jest to po prostu propaganda.

Włodarz odniósł się również do sprawy budowy stadionu. Podkreślił, że realizacja inwestycji rozpoczęła się jeszcze przed pandemią.

– Zachęcam do wspólnego działania na rzecz dobra naszych mieszkańców. Nie mówię, że będzie idealnie. Ale zachęcam do takiego podejścia, żebyśmy potrafili się cieszyć z tego, co dokonaliśmy – podsumował burmistrz Marszałek.

(Z.L., J.U.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

MiastowyMiastowy

17 5

Artykuł pisany na zamówienie wlodarza gminy świadczą o tym słowa radni pis głosowali według dyscypliny partyjnej a pozostali radni to niby jak głosowali? Fakt jest taki że pieniądze miasta i gminy nie są szanowane. 13:58, 06.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kajakaja

14 15

Brawo pani Kalak, chociaż ktoś odważył się powiedzieć co ludzie myślą na temat nieudanych inwestycji a przede wszystkim rozbudowy szpitala i stadionu. 18:11, 06.07.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NowaNowa

5 1

I jeszcze wieza widokowa 16:09, 07.07.2020


X-MenX-Men

7 0

Ta wieża to kpina i niewypał
WIEŻA BABEL (BUBEL) 20:33, 07.07.2020


psiorpsior

5 0

a schronisko nie moze sie doczekać wybiegu 15:06, 08.07.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ekonomista ekonomista

5 0

wszystkie banki centralne z Fed-em na czele dodrukowują pieniądze a jak nie wiesz dlaczego to moge ci wytłumaczyć. 21:29, 06.07.2020


QwerQwer

2 1

Twój nick mówi o Tobie? 22:48, 06.07.2020


ekonomista ekonomista

2 3

do qwer; i wice wersa. 11:57, 07.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

chorychory

1 1

a maseczkę jak już się ma to na nosie też 08:26, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiruswirus

5 3

czemu ta pani w środku jest bez maseczki, zdaje się że powinna być wyrzucona z obrad albo mandat ? 08:28, 08.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

......

1 0

pomyśl trochę dlaczego?(przyjrzyj sie dokładnie fotce) 08:49, 08.07.2020


franekfranek

7 3

Nie kocham pana Burmistrza Marszałka, ale metoda jaką zastosowała pani radna Kalak jest nie do przyjęcia. Nie można kogoś oskarżyć publicznie o popełnienie przestępstwa, a dowody zachować dla siebie. Musi pani być konsekwentna. Wyborcy mają prawo, a pani ma obowiązek powiedzieć całą prawdę! Jeżeli pani tego nie zrobi, to mogę to ocenić tylko w jeden sposób - POSŁUGUJE SIĘ PANI KŁAMSTWEM!!! A nauczycielowi to chyba nie wypada. Jest pani bardzo aktywna na swojej stronie Facebook-wej, więc może poza partyjną propagandą - zamieści pani na niej, swoje pełne stanowisko w tej sprawie wraz z podaniem konkretnych przykładów naruszenia prawa przez burmistrza i skarbnika lub pani ich przeprosi. Jeżeli się tego nie doczekam, to proszę mi wybaczyć, ale nie będę już pani traktował poważnie. 10:40, 09.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gostekgostek

1 2

Dorwalyscie tego co obraził p Kalak? 14:10, 10.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA