Zamknij

Uwaga hodowcy świń! Część powiatu znalazła się w strefie żółtej ASF

14:30, 23.09.2020 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 16:01, 23.09.2020
Skomentuj

W związku z wystąpieniem ogniska choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w Łaszkowie (powiat kaliski) na części naszych terenów wprowadzono ograniczenia. Rolnicy hodujący trzodę chlewną nie tak łatwo sprzedadzą zwierzęta.

To 88 ognisko choroby ASF w 2020 r., które wyznaczone 15 września w gospodarstwie ze 110 świniami, położonym w miejscowości Łaszków k. Blizanowa.

Na sutek tego strefą żółtą objęto całą gminę Rozdrażew, fragment gminy Koźmin Wlkp. (Czarny Sad, Lipowiec, Orla, Tatary), wschodnią część gminy Krotoszyn (m.in. Biadki, Gorzupia, Kobierno, Roszki, Świnków).

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia. Wystawia je powiatowy lub wojewódzki lekarz weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką).

Są też dodatkowe wymagania weterynaryjne dla świń ze strefy żółtej przemieszczanych poza granice Polski. Muszą bowiem przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia. Poza tym  czy w ciągu 7 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym. Po spełnieniu m.in. tych wymagań powiatowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

Afrykański pomór świń (z j.angielskiego African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona. Wiążą się one m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych.

Do tego dochodzi drastyczne ograniczenie możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

 

 

 

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%