Oddział Onkologii Klinicznej w Krotoszynie ma nowego kierownika. Jest nim dr n. med. Krzysztof Rożnowski z Poznania. Od 26 lat zajmuje się on leczeniem nowotworów, specjalizuje się w leczeniu raka przewodu pokarmowego. - Jestem przygotowany do podjęcia nowych wyzwań oraz współpracę z całym zespołem oddziału i pozostałymi jednostkami szpitala ? zapewnia nowy kierownik.
Krzysztof Rożnowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dyplom lekarski uzyskał w 1992 r.
Po studiach rozpoczął pracę na Oddziale Chemioterapii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (1993-2016). Pomiędzy 2003 a 2015 r. był również nauczycielem akademickim w Katedrze i Klinice Onkologii poznańskiego UM.
Doktoryzował się pracą poświęconą zależnościami pomiędzy mutacjami genów naprawczych a predyspozycjami do zachorowania na raka piersi u kobiet. Dr Rożnowski jest autorem wielu artykułów naukowych dotyczących onkologii, publikowanych w polskich i angielskojęzycznych magazynach lekarskich. Należy do Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Był ordynatorem Oddziału Onkologii Klinicznej i dyrektorem medycznym Centrum Medycznego Małgorzata w Śremie i ordynatorem Śremskiego Ośrodka Onkologicznego Bona Spe w Śremie.
Choroby nieuleczalne
Według nowego kierownika oddziału mamy co prawda do czynienia z dramatycznym wzrostem liczby zachorować na raka, ale dzięki postępowi medycyny coraz większa liczba chorych może być wyleczona, a u pozostałych uzyskujemy znaczące wydłużenie życia z zachowaniem jego dobrej jakości. Doktor podaje przykład chorych z rozsianym rakiem jelita grubego. Kilkadziesiąt lat temu chorzy tacy przeżywali średnio 3-6 miesięcy. Dzięki wprowadzeniu coraz skuteczniejszych leków dających mniej efektów ubocznych oraz współpracy interdyscyplinarnej, dzisiaj chorym z rakiem jelit, po zastosowaniu kompleksowego leczenia, można przedłużyć życie do 3-4 lat. Dodaje, że w wielu przypadkach nowotworów wcześnie wykrywanych, nie posiadających przerzutów, współczesna onkologia pozwala na całkowite wyleczenie.
Pacjent jest najważniejszy
Doktor Rożnowski podkreśla, że leczenie onkologiczne to leczenie zespołowe, w którym bierze udział zarówno pacjent, jak i zespół lekarzy różnych specjalizacji: onkologów, radioterapeutów, patologów, chirurgów, radiologów, farmaceutów a także dietetyków, psychologów czy psychiatrów.
Jak stwierdza kierownik oddziału, czasem zdarza się, że pacjent nie chce wiedzieć jaki jest stan jego zdrowia i rokowania. Jeśli wyrazi to zdecydowanie, w danym momencie, zdaniem Rożnowskiego, nie należy mu udzielać takich informacji. Trzeba być jednak gotowym, by na każdym etapie leczenia, przekazać choremu aktualną informację o jego stanie zdrowia.
O planach oddziału w Krotoszynie
Według dra Rożnowskiego zaletą mniejszych oddziałów, takich jak nasz w Krotoszynie, jest to, że w porównaniu z dużymi ośrodkami klinicznymi gdzie przyjmowana jest duża ilość pacjentów, chorych jest mniej a co za tym idzie można poświęcić im więcej czasu i uwagi.
- Dla mnie pacjent, którego leczymy jest konkretnym człowiekiem, ze swoją historią i swoimi obawami, lękami i cierpieniem które go dotknęło, a nie kolejnym przypadkiem chorobowym czy statystycznym numerem - mówi dr Rożnowski.
Według niego, oddział onkologiczny prowadzić będzie dalej chemioterapię w leczeniu wszystkich możliwych nowotworów. Chodzi o to, by coraz więcej osób korzystało z oddziału w Krotoszynie, nie musząc jeździć do dużych ośrodków w miastach wojewódzkich.
Ze względu na swoje doświadczenie w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego – takich pacjentów jest niestety coraz więcej – dr Rożnowski chce w jak najlepszy sposób pomagać im w Krotoszynie.
Nawiązana zostanie również ścisła współpraca z oddziałem chirurgicznym w naszym szpitalu, gdzie wykonywane są zabiegi chirurgiczne w zakresie nowotworów żołądka i jelita grubego. – Chciałbym, aby w Krotoszynie prowadzone było kompleksowe leczenie pacjentów z tego rodzajami nowotworów – stwierdza Rożnowski.
Nadal prowadzone będzie leczenie mężczyzn z rakiem jądra. Specjalistą w tej dziedzinie był zmarły niedawno dr Grzegorz Świątoniowski, poprzedni kierownik oddziału. Lekarze i pielęgniarki oddziału korzystać będą z przekazanego przez niego doświadczenia.
Na oddziale, oprócz kierownika zatrudnionych jest jeszcze dwoje lekarzy: Sylwia Cetera i Waldemar Czech. Doświadczonym zespołem pielęgniarskim kieruje Paulina Krutkiewicz.
Integralną częścią leczenia chorych jest działalność poradni onkologicznej. Przyjmować będą w niej: dr Krzysztof Rożnowski oraz lek. Waldemar Czech i lek. Piotr Kobielak.
1 1
Zapytajcie o ostatnia placówkę jaki był jej los?
0 0
Najlepszy onkolog pod słońcem..... pacjent jest człowiekiem dla doktora ma imię i przejścia.... cudowny ciepły i wyrozumiały człowiek...... zazdroszczę krotoszynowi....
0 0
Byłem na wizycie, tematycznie konkretny fajna rozmowa i naprawde dobre wrażenie odniosłem po wizycie.