Zamknij
REKLAMA

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka

13:47, 17.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Komunikat w sprawie bp. Edwarda Janiaka Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała 17 października w południe.

Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała do wiadomości komunikat, w którym informuje, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu abp. Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską, jako administrator apostolski sede vacante - poinformowało w sobotę PAP biuro prasowe Episkopatu.

Podano w nim, że "Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską, jako administrator apostolski sede vacante".

Nuncjatura wyjaśnia, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

Podkreślono, że "abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary".

"W wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu - obecni i przyjęci w przyszłości - swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu" - czytamy w dokumencie.

Magdalena Gronek

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

menmen

6 1

tłumacząc z polskiego na nasze, obrońca pedofili został wy.j...ny 14:05, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

5 0

Brak słów - cierpienia diecezjalne są bardzo zaawansowane których nie da się naprawić - wierność legła w gruzach. 20:23, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

X-Men X-Men

3 0

Teraz powinien być postawiony akt oskarżenia o współwinie 08:49, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

4 0

Na co przez tyle lat diecezjanie budowali ze swoich ofiar skoro zostało ono zamknięte wszyscy klerycy zostali przeniesieni do poznania i tera, vbudynek będzie stał odłogiem a ten purpurowaty dziad będzie mieszkał na terenie diece, ji zapewniona emeryturka i lokal do mieszkania porąbało chyba kogoś powinien *%#)!& w Bieszczady 10:34, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lumplump

0 0

teraz czas na dziwisza 20:38, 21.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA