Zamknij
REKLAMA

POLSKA. Sprawa Krauzego i Giertycha. POMYLONO PRZYCHÓD ZE STRATĄ

09:49, 18.10.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Pomylono przychód ze stratą. Przyniosłem Polnordowi trzy razy bardzo dużo pieniędzy, możliwości zarobienia. A prokurator nie odczytał tego właściwie i pomyślał, że może coś uszczupliłem. Teraz się okazało, że sąd zrozumiał, no i w związku z tym jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział PAP Ryszard Krauze (zgodził się na publikację danych) po wyjściu z Sądu Rejonowego Poznań - Stare Miasto.

Poznański sąd nie aresztował biznesmena Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. "Jestem wolny do dalszych zajęć" - powiedział PAP w sobotę wieczorem biznesmen po wyjściu z gmachu sądu.

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie zarówno Ryszarda Krauze jak i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord.

Wobec Krauze nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych. "Nie przyznał się do winy, składał bardzo obszerne wyjaśnienia i dzisiaj przyniosło to efekt" - wskazał jego adwokat.

Sobotnie postanowienie poznańskiego sądu zostało natychmiast wykonane. "Wobec podejrzanych nie zastosowano żadnych środków ani aresztu, ani żadnych poręczeń" - zaznaczył.

"Moim zdaniem zarzuty są całkowicie bezzasadne. Uważam, że są wyssane z palca i tak naprawdę prokuraturze, według mojej oceny, chodziło tylko i wyłącznie o uderzenie w mecenasa Romana Giertycha oraz pana Ryszarda Krauze -  z oceny sądu wynika, że nie popełniono żadnego przestępstwa" - powiedział jego pełnomocnik.

Ryszard Krauze oraz adwokat Roman Giertych są jednymi z 12 zatrzymanych w czwartek osób podejrzanych o wyprowadzenie i przywłaszczenie łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Wczesniej przedstawiono im zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym grozi za to do 10 lat więzienia.

W sobotę przed południem, prokurator regionalny w Poznaniu Jacek Motawski poinformował, że po wykonaniu czynności procesowych z wszystkimi 12 zatrzymanymi osobami śledczy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie pięciu z nich: Ryszarda Krauze, Sebastiana J., Piotra Ś., Piotra W. oraz Michała Ś.

Prokurator dodał, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek powiedziała w sobotę PAP,  że śledczy zastosowali wobec Giertycha poręczenie majątkowe po opinii lekarzy, według których stan jego zdrowia wyklucza w jego przypadku zastosowanie izolacyjnych środków zapobiegawczych. "Taka decyzja została podjęta przez prokuratora nadzorującego to śledztwo w oparciu o dokumentację, którą dysponował" - wyjaśniła.

 

Do chwili nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

 

Szymon Kiepel

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

HeniusiaHeniusia

2 1

Ziobro chciał poczytać co w trawie piszczy to poczyta 10:38, 18.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

giggig

0 0

Franek co myślał? o p Kalak za nasze pieniądze??/ 17:34, 18.10.2020


dziaddziad

2 0

Ta opinia lekarska powstała przed czy po próbie aresztowania? 10:58, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

1 0

Dziś Niedziela i według Ewangelii - oddajcie to co należy do Cesarza - oddajcie to co należy do Boga.
Ta sprawa jest ciekawa i ciekawy może być finał. 18:02, 18.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bbbb

2 0

Dobrze, ze w panstwie prawa sady jeszcze sa niezalezne.
BRAWO!!!
16:24, 19.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wiem co mówięWiem co mówię

1 1

Obyś nigdy nie musiał iść do tego sądu wtedy oczy się otworzą chyba że masz dużo pieniędzy. 17:07, 19.10.2020


DociekliwyDociekliwy

1 0

Jeżeli prokurator się pomylił to dlaczego pisze zażalenie na decyzję sądu? czyżby zasada nojmana obowiązywała. 17:10, 19.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bareja miałby ubawBareja miałby ubaw

1 0

Od 5 lat mamy do czynienia z bardzo szumnym aresztowaniem i po cichu ich wypuszczają więc mam pytanie czy państwo Polskie i prokuratura jest tak nieudolna czy jesteśmy wciąż okłamywani bo nikt z opozycji nie siedzi i do tego ta pomyłka prokuratora to żenada 20:33, 21.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA