Jak co roku, przypominamy mieszkańców naszej ziemi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. Nie wszyscy byli rodowitymi krotoszynianami, nie wszyscy pełnili ważne funkcje publiczne, ale swoimi walorami i czynami zasłużyli na długą pamięć. Byli osobami znanymi w różnych środowiskach, wyróżniali się swoją powierzchownością lub dokonaniami. Pozostawili po sobie sympatię i szacunek.
MARIA KĘPA. Absolwentka „Kołłątaja” (niezapomniana matematyczka) i Politechniki Poznańskiej. Od 2004 do emerytury nauczycielka m.in. fizyki i elektrotechniki w ZSP nr 1 w Krotoszynie. Swój zawód wykonywała z wielkim oddaniem i pasją, ciągle się dokształcając. Uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej. „Miała serce dla ludzi, do pracy z uczniem. A jeszcze do tego uśmiech...”. Zmarła 25 października 2019, w wieku 69 lat.
FELICJA CHEŁKOWSKA. Córka ostatnich właścicieli Dzierżanowa. Cudem przeżyła wojnę. Od lat 60. poza Polską – w USA, Kanadzie i Francji. Oddana rodzinie i wspomagająca ją w okresie PRL. Zgodnie z ostatnia wolą pochowana nie w rodzinnym grobowcu w Starymgrodzie, a przy swej niani – Elżbiecie z Grzelaków Skrzypczakowej. Zmarła 14 listopada 2019 w Le Puy-Sainte-Réparde, spoczęła na cmentarzu w Lutogniewie 25 stycznia br.
LESZEK MIGAJ. Znany samorządowiec, członek PSL i społecznik. Przez wiele lat zasiadał w sulmierzyckiej radzie miasta, gdzie wykazywał się sporą aktywnością. Prowadził gospodarstwo rolne. To dzięki jego staraniom powstał plac zabaw przy ul. Powstańców Wlkp. Zapamiętany jako człowiek, który chętnie pomagał wszystkim, którzy się do niego zwracali. Zmarł 19 listopada 2019 w wieku 66 lat. Został pochowany na cmentarzu w Sulmierzycach.
DARIUSZ SZYSZKA. Od dzieciństwa zmagał się z wieloma chorobami. Ukończył LO w Odolanowie, studia na uniwersytecie Adama Mickiewicza i liczne studia podyplomowe. Od 1999 r. był nauczycielem Szkoły Podstawowej w Chwaliszewie. Uczył m.in. historii, przyrody, informatyki. Choroba zmuszała go do licznych pobytów w szpitalach. Nie doczekał przeszczepu nerki. Zmarł 22 listopada 2019 w wieku 43 lat. Spoczywa w Chwliszewie.
ZDZISŁAW BIAŁEK. Dyrektor największego zakładu Krotoszyna w okresie PRL. Wytwórnią Sprzętu Mechanicznego zarządzał w latach 1981-1999 do jej fuzji z koncernem MAHLE. Szefem WSM został w wieku 31 lat. Urodził się w Warszawie. Po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej pracował na ziemiach zachodnich i w Kaliszu. Współzałożyciel i prezes Klubu Przedsiębiorców Ziemi Krotoszyńskiej. Zmarł 3 grudnia 2019 w wieku 80 lat.
STEFAN WITEK. Absolwent „Kołłątaja” i Politechniki Wrocławskiej. Pracował w Hutmenie i w Iraku. Mieszkał w Krotoszynie i we Wrocławiu. Od 1971 r. związany z teatrem Mimu GEST. Był inżynierem, który doceniał wytwory kultury i sztuki. Ufundował tablicę pamięci na krotoszyńskim dworcu – poruszony losem niemieckich niemowląt przygarniętych przez krotoszynian. Zmarł 3 grudnia 2019 w wieku 74 lat. Spoczywa w Krotoszynie.
HALINA KASPERSKA. Pochodziła z Dolnego Śląska, z wykształcenia była archeologiem. Do Krotoszyna przybyła w 1984 r. Po śmierci H. Ławniczka powołano ją na kierownika, a potem dyrektora miejscowego Muzeum Regionalnego. Funkcję tę pełniła w latach 1987-2013 – najdłużej z wszystkich. Pracowita i niezwykle skromna, życzliwa innym, z pieczołowitością wykonywała swój zawód. Zmarła 16 grudnia w wieku 68 lat. Spoczywa na cmentarzu w Twardogórze.
ZOFIA KUŹNICKA. Ukończyła LO w Rawiczu i studium bibliotekarskie w Poznaniu. Przez wiele lat pracowała w bibliotece w Pogorzeli, a następnie w oddziale dla dzieci w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej. W latach 1997-2006 pełniła funkcję dyrektora tej placówki. Jak wspomina ją córka – była człowiekiem, który pomógłby każdemu, kto zwróciłby się do niej o pomoc. Nigdy też nie poddawała się w obliczu napotykanych trudności. Zmarła 8 marca br. w wieku 71 lat.
HENRYK F. NOWACZYK. Urodził się w Krotoszynie, ale większość życia spędził poza rodzinnym miastem. Od 1975 mieszkał w Kaliszu, później w Pogorzeli i Poznaniu. Wielką pasją jego życia stał się Fryderyk Chopin, któremu poświęcił setki publikacji i dwie książki. Licząca prawie tysiąc stron praca „Chopin w podróży. Glosy do biografii” tłumaczona jest na język angielski. Publikował też w „Rzeczy Krotoszyńskiej”. Zmarł 18 marca br. w wieku 79 lat. Spoczywa w Poznaniu.
Ks. JAN ROBAKOWSKI. Pochodził spod Częstochowy. Wraz z rodziną przeniósł się do Krotoszyna, gdzie ukończył „Kołłątaja”. Święcenia kapłańskie – 1968, doktorat – 1978. Od 1999 – w Lourdes, gdzie zajmował się dokumentacją, był przewodnikiem, współorganizował trzy wizyty papieskie.Wydał dwie cenne książki o tematyce religijnej. W 2019 wrócił do Polski. Zmarł 29 marca br. w wieku 82 lat. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie.
KRYSTYNA ŁYBACKA. Posłanka na sejm, europosłanka, b. minister. Pochodziła z Jutrosina i była silnie związana ze środowiskiem Liceum im. Kołłątaja w Krotoszynie poprzez swojego męża (absolwenta) i jego brata (nauczyciela). Żywo interesowała się rozwojem szkoły, a także stowarzyszeniem Kołłątajowców. Wsparła urzędowo budowę nowej sali gimnastycznej w szkole. Zmarła 20 kwietnia br. w wieku 74 lat. Spoczywa na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.
FRANCISZEK KONRADY. Pierwszy kronikarz Krotoszyna. Autor filmów amatorskich na taśmie 8-milimetrowej wielokrotnie nagradzanych na festiwalach i przeglądach. Jego utwory miały prostą formę i niebanalne komentarze. Film „Zostańcie jeszcze” przywoływał odchodzące w niebyt wiatraki. Nominowany do tytułu „Krotoszynian Roku” przyznawanego przez „Rzecz Krotoszyńską”. Człowiek skromny, dobroduszny, dowcipny. Zmarł 9 maja br. w wieku 80 lat.
KRZYSZTOF ŁYSKAWA. Jeden z najbardziej znanych rzemieślników w Krotoszynie. Należał do trzeciego pokolenia rodziny związanej z cukiernictwem i piekarstwem. Firmę obecnie prowadzą jego synowie. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Krotoszynie. Od 1994 r. był pierwszym podstarszym Cechu Rzemiosł Różnych i członkiem Krotoszyńskiej Izby Rzemiosła. Znany z pogody ducha, życiowego optymizmu i poczucia humoru. Zmarł 1 maja br. w wieku 74 lat.
STEFAN KAŹMIERCZAK. Działacz lokalny wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”. Długoletni prezes Chóru Mieszanego im. Cz. Czypickiego. Działał też jako członek zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. Prowadził kroniki obu tych instytucji. Niegdyś grał jako piłkarz w Białym Orle. Na rocznicę powstania klubu, która przypadła w 2016 r., opracował jego historię. Zmarł 12 października br. w wieku 84 lat. Spoczywa w Koźminie.
3 0
Cześć ich pamięci.
Ale ukrywają dużo społecznej nieprawdy, która dyktuje przeszłość i przyszłość.
4 0
Niestety nie wszyscy byli tacy znani w środowisku Krotoszyna było wielu ludzi którzy pomagali u sercem dla innych zasłużyli....ale będą w naszych pamieciach