Zamknij
REKLAMA

18 listopada odszedł ksiądz prałat Kazimierz Ciszewicz

09:13, 19.11.2020 | J.U.
REKLAMA

W środę 18 listopada w godzinach wieczornych odszedł do Domu Ojca ks. prałat Kazimierz Ciszewicz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie - poinformowano na stronie internetowej parafii. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 i 21 listopada.

Ksiądz Kazimierz Ciszewicz urodził się 10 grudnia 1930 r. w Strzelcach Wielkich k. Gostynia. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1957 w Poznaniu. Mszę prymicyjną odprawił 2 czerwca 1957 w swej rodzinnej parafii, w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Strzelcach Wielkich.

Posługę kapłańską początkowo pełnił jako wikariusz w Dolsku, później od 1958 r. w Grodzisku Wlkp., gdzie po 12 latach pracy wikariuszowskiej otrzymał zadanie stworzenia nowej, odrębnej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W 1982 r. został powołany na stanowisko proboszcza w parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Do materialnych zasług w Krotoszynie należy m. in.: wybudowanie na fundamentach wcześniejszej plebani (przy ul. Farnej 10) nowego domu parafialnego wraz z mieszkaniami dla księży wikariuszy, odnowienie głównego ołtarza oraz utworzenie w bocznej kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu (2000 r.).

Ks. Kazimierz Ciszewicz przeszedł na emeryturę w roku 2004, dalej pozostawał jednak aktywny duszpastersko w swojej parafii.  W 2014 r. został wyróżniony nominacją na Honorowego Kapelana Jego Świętobliwości (prałata). Od lipca 2019 r. mieszkał w domu księży emerytów. Ciesząc się, na miarę swoich lat, dobrym zdrowiem, na skutek zarażenia koronawirusem, po krótkim pobycie w szpitalu w Ostrowie Wlkp., w dniu wczorajszym  w godzinach wieczornych odszedł do Domu Ojca.

Obecny proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, ks. prałat dr Aleksander Gendera, przypomina słowa zmarłego Duchownego, które opublikował przed laty "Przewodnik Katolicki". Ks. Ciszewicz mówił wtedy:

Było nas w domu dwanaścioro dzieci, a ja byłem najmłodszym z braci i podobnie jak oni służyłem jako ministrant w kościele parafialnym. Moje powołanie do kapłaństwa rozwinęło się na pewno m.in. dzięki religijnej i pełnej miłości atmosferze domu rodzinnego. Szczególnym też przewodnikiem na drodze duchowej młodego człowieka okazał się ks. wikariusz Władysław Zygmunt, który później był także moim prefektem w liceum w Kórniku.

Dziś wiem również, że w mojej drodze do kapłaństwa cały czas towarzyszyła mi gorąca modlitwa mojej kochanej matki. Dopiero w dniu prymicji, aby wcześniej nie wywierać na mnie choćby delikatnej presji, wyznała mi, że całe życie modliła się, aby jeden z jej synów został księdzem i kiedy już zwątpiła, ja oznajmiłem swoją decyzję wstąpienia do seminarium.

 

20 listopada o godz. 19.30 nastąpi wprowadzenie do bazyliki i odprawiona zostanie msza św. żałobna. 21 listopada o godz. 11.00 - msza św. pogrzebowa i po niej pogrzeb na cmentarzu parafialnym. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się z zachowaniem epidemicznych limitów. Celebracja w bazylice będzie transmitowana za pośrednictwem YouTube / Bazylika Krotoszyn 

 

(Fotografie: Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie)

(J.U.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA