Zamknij

Zużyte strzykawki i igły - gdzie je wyrzucać?

14:31, 09.01.2021 Aktualizacja: 14:32, 09.01.2021 ok. 2 min. czytania
1

Osoby korzystające regularnie ze strzykawek i igieł mają duży problem z ich utylizacją. Apteki przyjmują przeterminowane i częściowo zużyte leki, ale nie tego rodzaju sprzęt. Co zatem można zrobić z takimi odpadami?

Na problem zwróciła nam uwagę mieszkanka Krotoszyna. – Znajoma pielęgniarka robiła mi zastrzyki. Po każdym podaniu zostawała mi strzykawka i igła – powiedziała. Uzbierało się po 10 kompletów zużytych materiałów. Gdzie i jak je wyrzucić?

Zawieźć do PSZOK-u

Strzykawki i igły należą do szczególnej grupy odpadów, gdyż zawierają materiał biologiczny. Apteki ich nie przyjmują. Tam oddaje się za to przeterminowane leki, wrzucając je do specjalnych pojemników, cyklicznie opróżnianych przez firmę zajmującą się odbiorem odpadów medycznych.

Chcąc zutylizować strzykawki i igły, należy udać się do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, samorządy gminne muszą tworzyć punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w sposób umożliwiający wszystkim mieszkańcom gminy łatwy dostęp do nich.

Oprócz m.in. papieru, tworzyw sztucznych czy szkła, można tam oddawać „odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji”.

Oznacza to, że punkty selektywnej zbiórki muszą przyjmować zużyte strzykawki i igły.  Obowiązek ten wynika wprost z ustawy, która w znowelizowanej formie weszła w życie 6 września 2019 r. Wcześniej PSZOK-i odmawiały przyjmowania takich odpadów.

 

Ani luzem, ani do plastików!

Pamiętajmy, aby nigdy nie wyrzucać strzykawek do worków na odpady zmieszane, bo to bardzo niebezpieczne dla pracowników sortowni, którzy mogą pokaleczyć się brudnymi igłami.

Zużyte igły i strzykawki nie są też surowcami wtórnymi (jak plastik czy metal), a więc nie powinny trafiać do żółtych pojemników. 

 

Do pudełka lub w papier

Jeśli nie możemy wywieźć strzykawek i igieł do PSZOK-u (a w Krotoszynie obecnie nie jest to możliwe ze względu na opóźniające się otwarcie punktu przy ul. Transportowej), można zrobić tak, jak podaje tzw. Koalicja BHP (koalicja na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych). Według jej instrukcji igłę trzeba zamknąć w osłonce, która jest w komplecie. „Strzykawkę i igłę należy włożyć do pudełka, najlepiej z przezroczystego z plastiku, lub zawinąć szczelnie w papier, zabezpieczając przed otwarciem, i wrzucić do odpadów zmieszanych” – napisano na stronie odpady.net.pl

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

OloOlo

4 8

Trochę chyba redakcja przeholowała. Czyżby poszukiwano nowej taniej sensacji? Strzykawki i igły to odpad medyczny a nie komunalny. Żaden PSZOK (Punk Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych !!!!!) nie ma prawa przyjąć takiego odpadu. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach, za wytwórcę odpadów uważa się każdego, kto prowadzoną przez siebie działalnością lub bytowaniem powoduje powstawanie odpadów. Tak więc za odpad odpowiada jego wytwórca, w tym wypadku pielęgniarka lub inna uprawniona osoba do wykonania zastrzyku. Po wykonanym zabiegu, pielęgniarka powinna zabrać z sobą strzykawkę i igłę oraz zutylizować ten odpad medyczny w taki sam sposób jak to robią szpitale i przychodnie. Szpitale i przychodnie nie odwożą swoich odpadów do PSZOK-ów tylko zagospodarowują je zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów medycznych. Osobnym tematem jest kwestia tego czy pielęgniarki które robią zastrzyki w domach mogą to robić zgodnie z prawem.

12:25, 13.01.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz
Przeczytaj komentarz

muniomunio

4 0

Tu nie chodzi o szpitale, przychodnie itp tu chodzi o ludzi, którzy codziennie sami robią sobie w domu iniekcje (mogą to być osoby przyjmujące różnego rodzaju hormony np insulina, somatotropina, leki na przeciwzakrzepowe np kobiety w ciąży; są to leki podawane samodzielnie, najczęściej podawane podskórnie, nie wymagające udziału personelu medycznego). Wtedy wytwórcą odpadu jest osoba prywatna bez działalności, która (najczęściej) ma z gminą/miastem umowę na odbiór odpadów. Nie są to super standardowe odpady, ale wbrew pozorom jest ich sporo.

20:17, 19.02.2021

0%