Zamknij

Kiedy PSZOK na Transportowej zostanie otwarty? Firma EKO nie ma nadal zezwoleń

09:28, 21.01.2021 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj Wjazd zostanie zlokalizowany za blokami przy firmie Agro Unima
REKLAMA

Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Transportowej 11 w Krotoszynie nadal jest nieczynny.

Do końca 2020 r. punkt miał zostać otwarty. Tak się jednak nie stało. 28 grudnia Eko Siódemka poinformowała jedynie na swojej stronie internetowej, że „trwają procedury związane z uzyskaniem decyzji i zezwoleń na uruchomienie”. W połowie stycznia br. dodano jedno zdanie: „Obecnie punkt ten jest nieczynny”. Krotoszynianie na razie muszą sami wywozić wspomniane wyżej odpady do punktu w Rzemiechowie (gm. Kobylin).

W krotoszyńskim magistracie rozpatrywany jest wniosek o wydanie warunków zabudowy, który złożyła kaliska spółka EKO.

– Czekamy na decyzję o warunkach zabudowy, ale też na zezwolenie na odbieranie odpadów, które wydaje starosta krotoszyński – mówi Maciej Mazurek, prawnik firmy z Kalisza.

Potrzebne będą jeszcze: operat strażacki, kontrola inspektoratu ochrony środowiska.

Prawnik przypuszcza, że uda się uruchomić punkt na przełomie stycznia i lutego. Jak się wyraził, wiele zależy od dobrej woli urzędów.

Na placu stanie 12 kontenerów stalowych i 2 kontenery morskie.

– Nie ma więc ryzyka odcieków ani zagrożenia pożarowego – uważa M. Mazurek.

Tymczasem w opinii mieszkańców budynków przy Transportowej takie składowisko niesie z sobą wiele zagrożeń i uciążliwości. Wymieniają smród, rozmnażanie się insektów i gryzoni oraz hałas wywołany wzmożonym transportem, załadunkiem i rozładunkiem odpadów.

Dlatego protestują przeciwko PSZOK-owi w tym miejscu. 30 grudnia wysłali swój sprzeciw do burmistrza, prosząc o spotkanie i wyjaśnienie nurtujących ich spraw.

 

Protestu nie cofają

Odbyło się ono 18 stycznia z udziałem właściciela  firmy Eko z Kalisza oraz przedstawicieli Urzędu Miejskiego i Związku Międzygminnego Eko Siódemka. Protestujących zapewniono, że jedyną drogą dojazdową do punktu będzie ta za działką firmy Agro Unima. Zostanie utwardzona przez inwestora.

Mieszkańcy, z którymi się skontaktowaliśmy, przyznali, że takiej informacji oczekiwali przed rozpoczęciem działalności składowiska, mimo to podtrzymują protest i nie wyrażają zgody na powstanie tego obiektu.

Warto dodać, że uruchomienie PSZOK-u jest rozwiązaniem tymczasowym. Niezależnie od tego Eko Siódemka utworzy własny punkt selektywnej zbiórki odpadów. Inwestycja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku.

– Od stycznia 2022 roku przy ul. Ceglarskiej zacznie funkcjonować punkt, który w miejscu poprzedniego wybuduje Eko Siódemka –  zapowiedziała już w grudniu Ewa Obal, prezes Eko Siódemki.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

mieszkaniec mieszkaniec

6 0

a co z wysypiskiem na Ceglarskiej -gazeto napisz bo jestem ciekawy 13:21, 21.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NaitsyrkNaitsyrk

2 0

No jak to co prezes PGKIM jest ostatnio jakby zajęty i troszkę niedostępny, a poza tym na ceglarskiej punkt ten psuł piękny widok z wieży.... 11:06, 24.01.2021


REKLAMA
0%