Zamknij
REKLAMA

Stowarzyszenie Polska 2050 podarowało krotoszyniankom różowe skrzyneczki

14:15, 08.03.2021 | Z.L
Skomentuj
REKLAMA

8 marca przy krotoszyńskim ratuszu odbyła się konferencja, podczas której lokalni przedstawiciele stowarzyszenia Polska 2050 przekazali pierwsze różowe skrzyneczki, które trafią do szkół i ośrodka pomocy społecznej.

Przypomnijmy, że taka sama skrzynka znajduje się od kilku tygodni w Krotoszynie właśnie na budynku ratusza – od strony publicznych toalet. Ich przeznaczeniem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym. Kobiety mogą w nich znaleźć darmowe podpaski, tampony czy kubeczki. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana przez wrocławskie aktywistki.

Kolejne różowe skrzyneczki tym razem trafiły do krotoszyńskich szkół i miejsc ogólnodostępnych w ramach tzw. kontraktu obywatelskiego. Jest to inicjatywa Szymona Hołowni, umowa podpisywana z lokalnymi społecznościami, które pomogą rozwiązać ich problemy.

W czasie spotkania, zorganizowanego nie bez przyczyny w Dzień Kobiet, głos zabrała Magdalena Paszyn, liderka krotoszyńskich struktur stowarzyszenia Polska 2050. Podkreśliła, że problem ubóstwa menstruacyjnego może dotykać nawet kilkunastu procent kobiet w Polsce. Przede wszystkim dotyczy on jednak dziewczyn, które nie ukończyły 18. roku życia.

– Aż się włos jeży na głowie, gdy słyszy się opowieści o pociętych koszulkach, prześcieradłach czy kawałkach tekturek wkładanych w majtki. To brzmi jak jakieś średniowieczne legendy, ale dzieje się tu i teraz, w Polsce – mówiła M. Paszyn.

Dodała, że już coraz więcej krajów zapewnia kobietom środki higieny osobistej.   

Zwróciła się także do wszystkich tych, którzy do tej pory nie rozumieją problemu, jakim jest menstruacja.

– Miesiączka nie jest wymysłem kobiety, to nie jest jej widzimisię. To jest jej fizjologia – zaznaczyła.  

Skrzyneczki podarowane w ramach kontraktu obywatelskiego trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Konarzewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krotoszynie, I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie i do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (będzie można z nich korzystać w siedzibie głównej instytucji przy ul. Kobylińskiej oraz w dziale wspierania rodziny i ds. uzależnień mieszczącym się przy ul. Młyńskiej).

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

JeremJerem

0 9

Panią Magdę kojarzę... Bardzo się cieszę, że ktoś tak działa, coś robi. Duży plus ode mnie 19:23, 08.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolnikrolnik

1 0

10 zl/m-c 19:49, 08.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Józek łobuzekJózek łobuzek

12 2

Coś się kobiecie pomyliło a akcja jest sztucznie rozdmuchana,na papierosy,hamburgery,dopalacze,smartfony itd, itp pieniądze młode dziewczyny mają a na tampony już nie .tani poklask. 20:50, 08.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MukaMuka

0 0

A w czyjej kompetencji będzie zakup podpasek do tych różowych skrzyneczek? Ktoś wie? 09:31, 15.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%