Bohaterka artykułu jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Kołłataja z roku 1989. Koleżanki i koledzy ze szkoły zapamiętali ją zapewne jako bardzo dobrą humanistkę i przewodniczącą samorządu szkolnego. Jej wychowawczynią była profesor Czesława Moklak. Jest córką Hanny Glapiak, która pełniła funkcję dyrektorki Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej do 1997 r.
Agnieszka we wczesnych latach pobytu w Warszawie zajmowała się dziennikarstwem prasowym, radiowym i telewizyjnym. Kierowała redakcją audycji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej. Była dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu premierów: Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
W 2007 r. była gościem – organizowanej przez naszą redakcję – uroczystości Krotoszynianin Roku 2006. Odbierała wówczas tytuł „Przyjaciela Krotoszyna”. Głównym laureatem był doktor Jerzy Kolasiński, a gościem spotkania w ratuszu – nieżyjący już ks. Jan Góra, dominikanin z Poznania. To Agnieszka Glapiak zabiegała przed laty o wizytę w Krotoszynie ówczesnego premiera Jerzego Buzka, która doszła zresztą do skutku.
Maziewski postanowił przypomnieć krotoszyniankę w związku z objęciem przez nią kolejnego ważnego stanowiska związanego z MON.
„Agnieszka Glapiak to w Ministerstwie Obrony Narodowej szara eminencja. Przyszła do MON razem z Mariuszem Błaszczakiem i szybko została jego prawą ręką. Dzisiaj jest szefową Centrum Operacyjnego MON – komórki odpowiedzialnej m.in. za kontakty z mediami.
Królowa życia i śmierci ma o wiele większą władzę niż kiedyś miał Misiewicz – opowiada o2.pl osoba zatrudniona w MON” – pisze dziennikarz.
Ostatnio Agnieszka Glapiak została szefową nowo powstałej komórki Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie – Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS).
„ (...) jako think-tank będzie funkcjonować w dwóch obszarach: analityczno-eksperckim i szkoleniowym. W pierwszym z nich skoncentruje się na aspekcie zagrożeń pojawiających się w środowisku informacyjnym, w drugim zaś na intensyfikacji szkoleń w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy, w tym na przygotowaniu kursów certyfikowanych przez NATO”.
Uroczystość w Krotoszynie (2007)
Do zadań krotoszynianki w CO MON należą m.in. „monitorowanie środowiska informacyjnego, definiowanie wyzwań i koordynacja działań komunikacji strategicznej, (...), organizacja służby komunikacji społecznej w resorcie w zakresie promocji i kontaktów z mediami” czy „organizacja szkoleń z obszaru komunikacji strategicznej oraz komunikacji społecznej w zakresie promocji i kontaktów z mediami”. Budżet nowej instytucji wynosi ok. 2 mln zł.
Agnieszka Glapiak oprócz kierowania ACKS i CO MON zasiada także w dwóch radach nadzorczych: EXATEL-u (czyli nadzorowanej przez resort obrony spółki, zajmującej się telekomunikacją i bezpieczeństwem sieci IT) oraz w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.
Krotoszynianka jest również pisarką. Wydała dwie książki z bajkami dla dzieci.