Zamknij
REKLAMA

Zmarł pochodzący z Kobylina legendarny duszpasterz robotników i studentów

09:33, 20.05.2021 | J.U
Skomentuj
REKLAMA

Zmarły ks. prałat Stanisław Orzechowski urodził się 7 listopada 1939 w Kobylinie, gdzie w 1953 ukończył szkołę podstawową. Później jego rodzice przenieśli się do pobliskiego Rębiechowa.

Świadectwo maturalne uzyskał w 1957 w Technikum Budowlanym we Wrocławiu. Tam też  wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Świecenia kapłańskie przyjął w 1964 z rąk abp. Bolesława Kominka.

Mszę prymicyjną odprawił 5 lipca 1964 w kościele parafialnym św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kobylinie.

Przez całe życie był związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. W latach 1967-1968 był wikariuszem parafii św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. W latach 1968-1972 odbył studia pedagogiczne na KUL-u, podczas których uczęszczał na wykłady Karola Wojtyły, do którego poglądów często się odnosił.

Od roku 1967 prowadził Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny, zyskując wielką popularność i wywierając wielki wpływ na wiele pokoleń młodych ludzi.

Ks. Orzechowski był także duszpasterzem robotników i kolejarzy. Jako pierwszy w sierpniu 1980 odprawiał mszę św. w czasie strajku w zajezdni tramwajowej. Później uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich (jego ojciec był kolejarzem).

W stanie wojennym we wszystkie czwartki o godz. 20.00, w kościele przy ul. Bujwida, odprawiał msze św. za Ojczyznę (nazywano je Dwudziestkami). Wkrótce powierzono mu funkcję diecezjalnego duszpasterza świata pracy.

Od 1981 r. był głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Przewodniczył także corocznej – tak długo na ile pozwalało mu zdrowie – październikowej pieszej Pielgrzymce z Wrocławia do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

Wielokrotnie był nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (1997), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz tytuł „Honorowy Obywatel Wrocławia”.

Na temat ks. Stanisława Orzechowskiego lub z jego udziałem ukazało się wiele książek. M.in. Violetty Nowakowskiej seria „O małżeństwie...”, a także „Autorytet ojca w rodzinie” czy „W stronę mistyki”. Niektóre z nich relacjonowaliśmy na łamach „Rzeczy Krotoszyńskiej”  

 

(J.U)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

widzwidz

1 0

kto napisał ten artykuł jest mistrzem, cała strona o nikim, ja nie wiem o kim mowa, brak imienia i nazwiska 08:33, 21.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaankaJaanka

0 0

Jest napisane Stanisław Orzechowski. 22:19, 23.05.2021


Susan BensonSusan Benson

0 1

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujecie pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym.

Potrzebujesz kredytu biznesowego, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację swojego projektu? Jeśli tak, to polecę Ci kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: ([email protected]) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp przez: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź.

Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu strukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób.

Oto kilka powodów, dla których warto skontaktować się z nami w sprawie pożyczki;
* Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie.
* Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć.
* Szybkie bezpośrednie finansowanie - otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia.
* Elastyczna stopa procentowa - Przystępna stopa procentowa w wysokości 3%.
* Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na uzyskanie pożyczki
* Elastyczna spłata - musisz wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat.
* Prosta aplikacja online.
* Spersonalizowane wskazówki i wiedza.
* Brak ukrytych opłat

Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się z moją firmą już teraz, możemy pomóc Ci w uzyskaniu pożyczki, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam swoją prośbę o pożyczkę przez
E-mail: [email protected]
WhatsApp / Telegram: +447903159998

Pośrednicy / konsultanci / brokerzy mogą przyprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym przekonaniem będziemy współpracować z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron. 10:58, 21.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%