Zamknij

Ścięto buka sprzed stu lat, bo specjaliści tak nakazali. Mieszkańcy są zbulwersowani!

09:04, 05.07.2021 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 13:30, 05.07.2021
Skomentuj

Wysoki, ponad stuletni buk z krotoszyńskiego parku miejskiego został ścięty. Drzewo jednak nie wyglądało na zeschnięte ani przechylone. Urzędnik Michał Kurek tłumaczy, że jego wydział wystąpił o usunięcie buka do konserwatora zabytków przyrody, bo otrzymał opinię specjalistów.

Mieszkańcy Krotoszyna, którzy dzwonili i pisali do nas w tej sprawie, są zbulwersowani. Ich zdaniem mierzący 30 m buk, który ścięto przy alejce prowadzącej w stronę komendy powiatowej policji, był zdrowy. Nasza obserwacja jest taka sama.

Obumieranie korony

Okazało się, że w trakcie zeszłorocznej kontroli stanu drzew w parku pracownicy wydziału gospodarki komunalnej, ochronny środowiska w magistracie stwierdzili m.in. obumieranie korony buka.

– Ze względu na rozmiar drzewa i jego wartość przyrodniczą, a także w obawie o bezpieczeństwo ludzi przebywających na terenie parku, pracownicy nie podjęli samodzielnej decyzji – wyjaśnia nam Michał Kurek, naczelnik wspomnianego wydziału.

Zlecono więc przeprowadzenie oceny firmie specjalizującej się w takich badaniach. Opinię dendrologiczną w lipcu 2020 r. przygotowała ATJ spółka cywilna Arkadiusza Tomczyka i  Tomasza Jelonka z Rakowni w gm. Murowana Goślina. Obaj mają tytuły naukowe doktorów habilitowanych inżynierii.

 

Opinia zaleciła usunięcie

– Posusz objął około 40 proc. objętości korony drzewa. Duże było ryzyko upadku ok. 120-letniego buka, a więc i zagrożenie dla osób przemieszczających się tamtędy – powiedział nam na podstawie opinii dendrologów M. Kurek. Po długich wahaniach udostępnił gazecie ekspertyzę, która jest dla sprawy kluczowa. Zrobił to, gdy się o nią kilkukrotnie upomnieliśmy.

Z opinii wynika, że drzewo wykazuje „silne zakłócenie wzrostu i rozwoju”. Po południowej stronie pnia na wysokości pomiędzy drugim a ósmym metrem występuje martwica, o czym świadczą ubytki kory. Korona po stronie południowej jest obumierająca. W pniu, co wskazało badanie tomogramem, występowały liczne uszkodzenia tkanki drzewnej.

Dendrolodzy stwierdzili więc, że drzewo jest w złym stanie zdrowotnym. „Zaleca się usunięcie drzewa w trybie pilnym” – napisali autorzy przy końcu opinii.

Fragment opinii dendrologicznej wykonanej przez ATJ Arkadiusz Tomczak Tomasz Jelonek s.c.

Zgoda konserwatora zabytków

Sprawę prowadziła kaliska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Poznania, która dysponuje wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Gdy zwróciliśmy się do Kalisza, poproszono nas o wysłanie maila z pytaniami. – Odpowiedzi prześlemy w możliwie najszybszym czasie – powiedziała nam konserwator zabytków Beata Matusiak w środę 30 czerwca. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Ustaliliśmy jednak jak przebiegała cała sprawa. Na podstawie opinii dendrologicznej w lipcu 2020 r. wydział gospodarki komunalnej magistratu wystąpił do konserwator zabytków w Kaliszu o pozwolenie na usunięcie drzewa, gdyż park figuruje w rejestrze zabytków. Pozwolenie zostało wydane 28 sierpnia 2020 r. Ponieważ jednak wygasło, to w lutym 2021 r. gmina Krotoszyn uzyskała ponowne pozwolenie, przedłużone decyzją z 16 czerwca br. Tak więc B. Matusiak wyraziła zgodę na usunięcie buka, o co występował wydział Michała Kurka.

 

Mieszkańcy ostro komentują

Gdy zamieściliśmy tekst o buku na portalu rzeczkrotoszynska.pl, mieszkańcy komentowali sprawę z oburzeniem. “Rosło sobie ponad sto lat, przetrwało wojny, wichury, słynne tornado, a teraz, choć, moim zdaniem, zdrowe mimo wieku, rach ciach ścięte, pokrojone, bo decyzja, że zagraża policjantom i mieszkańcom” – napisała Beata Polańska-Wiatr. „Piękny stan pnia drzewa! Było trzeba ściąć suche gałęzie, a nie drzewo. Jak będę miał uszkodzony dach domu, to od razu zamówię buldożera, żeby zrównał z ziemią całą chałupę!” – skomentował Adrian. „Wydaje mi się, że było całkowicie zdrowe. Zero kornika, zero próchnicy. Twarde jak kamień. No, ale widocznie dendrolog wie lepiej” – stwierdził internauta o pseudonimie Rabewimi.

 

Jak urzędnicy badają drzewa?

Okazuje się, że cykliczne przeglądy prowadzone są ok. dwa razy w roku.

– Przeprowadzana jest ocena wizualna na podstawie oględzin, identyfikowane są symptomy mówiące o zamieraniu, występowaniu zgnilizny, grzybów pasożytniczych, postępującego rozkładu i pęknięć pnia, chorób liści – mówi.

M. Kurek dodaje, że zwraca się uwagę także na prawidłowość budowy drzew, ich symetrię,  stopień odchylenia od pionu, system korzeniowy. – Dokonuje się oceny pod kątem zminimalizowania zagrożenia poprzez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, np. w celu przywrócenia statyki drzewa, informuje.

Podczas przeglądów patrzy się także na siedlisko drzewa, tzn. w jakiej rośnie odległości od budynków, jezdni, chodnika czy ścieżki.

– Ponadto bierze się pod uwagę typowe dla poszczególnych gatunków cechy, na przykład kruchość. W ten sposób ustala się możliwość wywrócenia bądź złamania pnia (…). 

Gdy jednak są wątpliwości, zleca się opinię dendrologiczną. Jej podstawę stanowią badania tomogramem i rezystografem.

Zostają pytania (komentarz)

Naszym zdaniem, w wypadku drzewa, które było swoistym pomnikiem, należało zlecić jeszcze jedną ekspertyzę, by mieć zupełną pewność, że innego rozwiązania nie ma. Tego nie zrobiono, lekceważąco odnosząc się do wielkiego przyrodniczego majątku, jakim jest drzewostan starego parku – wspólny majątek mieszkańców Krotoszyna.

Wydaje nam się także, że kontrole pracowników wydziału gospodarki komunalnej są niewystarczające. W ich myśleniu nad profilaktyką czy pielęgnacją drzewostanu przeważa chęć wycinania niewygodnych okazów. Stary buk nie mógł tak poważnie obumrzeć w ciągu jednego roku. W takim razie przez kilka lat był zaniedbany. Kontrole są więc wątpliwe.

W parku można poza tym znaleźć więcej przejawów zaniedbanych, a nie leczonych drzew. Wystarczy się tylko przyjrzeć. Z tą karygodną praktyką należy wreszcie skończyć. Największą wartością tego miejsca są... same drzewa.

(Janusz Urbaniak)

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

abcabc

3 0

jeszcze raz fotka z mapy google z lipiec 2017 https://www.google.com/maps/@51.6924988,17.4349907,3a,75y,340.71h,93.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1sLGokXktbIBT92ZHN40jo7Q!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl 10:52, 05.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abcabc

0 0

drzewo jest na wprost znaku -o zlocistych kolorach lisci - z lewej strony tez stoi buk o zlocistych lisciach (przy kwietniku) 10:56, 05.07.2021


reo

swojswoj

6 1

dlaczego nie pokazaliscie tej diagnozy przynajmniej zima mieszkancom -wtenczas mielibysmy czas na polemike - w warszawie jest mapa (harmonogram) wycinki drzew -kazdy moze sie zapoznac z proponowana wycinka .A unas partyzantka 11:06, 05.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sfsf

6 1

Panie Kurek a na okres legowy ptakow tez pan patrzy (co sie pan tak spieszyl )według mojej wiedzy okres legowy kończy sie z końcem wrzesnia -czy sie myle panie Kurek. 12:53, 05.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

felczerfelczer

8 1

a wlodarze miasta i konserwator jak sa trochę chorzy to tez zaraz prosza lekarza o eutanazje czy prosza o medykamenty aby dojsc do siebie 14:39, 05.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abcabc

3 1

moze wyjasnimy gdzie sprzedano drzewo i za ile -bo chba nie ma *%#)!& aby ktos zaplacil slona cene za trefny towat 15:56, 05.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AlekAlek

0 3

W KROTOSZYNIE IE MAJĄ INNYCH PROBLEMÓW PRZECIEŻ JAK WYCIĘTO DRZEWO TO BYŁ JAKIŚ POWÓD. 08:21, 06.07.2021


jojo

2 0

do alka jakby nie scieli toby nie bylo problemu 08:46, 06.07.2021


ciekawy ciekawy

6 1

moze pan poda kto polecil tych dendrologow z murowanej Gosciny (czy byli najtańsi)-bo ja tak szukam i cos malo o tych panach informacji w internecie 16:41, 05.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

staty mieszkaniecstaty mieszkaniec

8 0

to jest 3-ci przypadek arogancji -1) wyciecie debu przy orliku (zapytalem bedzie nowe nasadzenie do dzisiaj niema ), mozna bylo go sklamrować jak byl pęknięty -bzdura na resorach -tam tez po mojej interwencji polozyli (zdjeli linie sredniego napiecia bo jakic idiota posadzil drzewa pod ta linia (dzisaj moga juz swobodnie rosnac ) 2 wyciecie tez okolo 100 letniego debu przy piaskownicy (przy murze od piaskownicy -wschodnia czesc i teraz ten piekny buk -myslalem ze nikt sie nie odwazy go sciac -ajednak . i to juz nie moze przejsc obojetnie 18:32, 05.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

stary mieszkaniecstary mieszkaniec

0 0

przy piaskownicy w parku miejskim 11:31, 06.07.2021


krotoszynianinkrotoszynianin

10 1

to w takim przypadku w urzędzie miejskim także powinno się zrobić porządek i tych starych capów usunąć. 07:59, 06.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MateuszMateusz

1 7

Ale gdyby to drzewo się przewróciło i spadło komuś na głowę to byście pisali, że to wina urzędników. Teraz wszyscy się na wszystkim znają. Co tam opinia dendrologów, ja skończyłem zaocznie wyższą szkolę tańca i teraz znam się na wszystkim. 09:45, 06.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zenonzenon

3 0

Upal tez zabija -drzewa go ograniczają 15:08, 06.07.2021


TomekTomek

3 2

Groziło zawaleniem? Widziałem jak to drzewo cieli. Czołg by można na nim powiesić i by się nie zawaliło. Przecież to buk, a nie topola czy lipa. Ono by się jeszcze przez 100 lat nie zawaliło. No ale jeszcze raz powiem - widocznie dendrolog wie lepiej. 08:03, 07.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiaruswiarus

2 3

specjaliści to ludzie ktorzy uczą się czegoś latami i maja wiedzę i doswiadczenie, wole ich słuchać niż całej bandy pseudofachowców od wszystkiego, na wszystkim się znają, nawet za religę by serce przeszczepili, od siedmiu boleści amatorzy 08:30, 07.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

X-Men X-Men

4 0

Teraz pójdzie za dobrą kasę na okleiny meblowe...
Ktoś powinien tej sprawie przyjrzeć się bardzo dokładnie 12:05, 08.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkankaMieszkanka

3 0

To powinno być zgłoszone do telewizji bo to już nie jest śmieszne 12:21, 09.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%