Zamknij
REKLAMA

Podtopienia łąk w Salni. Trawa nie nadaje się na siano

08:35, 16.07.2021 | S.P
Skomentuj
REKLAMA

Woda przelewała się przez drogę, zalewając łąki. Rolnicy sugerują, że doszło do tego z powodu zbyt późnego otwarcia zastawek polderu zalewowego we wsi. 

 

8 lipca wieczorem w wyniku ulewy ucierpiały tereny zielone użytkowane przez mieszkańców Salni-Osuszy. Rolnicy doszukują się przyczyny w polderze zalewowym, gromadzącym nadmiar wody opadowej.

- U mnie dwie trzecie łąki zalało jakimś świństwem, jakby szlamem albo zawartością szamba. Trawa nie nadaje się ani na siano, ani na sianokiszonkę – mówi Andrzej Konieczny, który ma kilkanaście hektarów łąk.

Karol Kołodziej, posiadacz łąki 1.5-hektarowej, widział wszystko z okna domu. – Woda przelewała się przez drogę – opowiada „Rzeczy Krotoszyńskiej”. Zalana trawa cuchnie. 

– Po wycięciu sprzedaję trawę jako siano. Teraz nikt jej ode mnie nie kupi – skarży się.

Jak szacuje, mógł stracić ok. 3,5 tys. zł.

Kilku rolników zgłosiło sprawę w krotoszyńskim Urzędzie Miejskim. Twierdzą, że zastawki zostały zbyt późno otwarte, więc woda przelała się, dostając się na drogę, a stamtąd na niżej położone łąki.

Wojciech Wierciński, pracownik wydziału gospodarki komunalnej krotoszyńskiego magistratu, poinformował nas, że zastawki na polderze zalewowym są ustawione na stałe. Dolna ma piętrzyć wodę w polderze, a górna trzyma maksymalny poziom wody zgromadzonej w zbiorniku.

Do podtopienia doszło, ponieważ w ciągu kilku godzin spadło tyle deszczu, ile średnio w jednym miesiącu. I żaden układ wodny nie byłby w stanie go odebrać. Nastąpiło więc przelanie wody z rowu, który odprowadza ją z polderu.

Urzędnicy zaprzeczają, jakoby doszło do zanieczyszczenia ściekami. Co najwyżej mógł to być muł z dna rowu.

Wody zgromadziło się tak dużo, że jeszcze przez kilka dni nie spływała z łąk.

(S.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

osusz rulesosusz rules

2 1

Gmino trzeba zaplacic za szkode .a wnioski trzeba wyciągnąć. 08:54, 17.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xxxx

0 0

Najlepiej zmniejszyć opady deszczu. 08:29, 19.07.2021


REKLAMA
0%