Zamknij
REKLAMA

KOBYLIN. Rozbiórka restauracji została wstrzymana

15:56, 19.07.2021 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj foto W.KUPCZYK
REKLAMA

Stanęły roboty związane z przebudową dawnej restauracji Kosmos (Kobylinianka) na kobylińskim Rynku. Sprawą zajęły się nadzór budowlany i konserwator zabytków.

 

Stadnina Koni Dębno (gm. Żmigród, pow. trzebnicki), która kupiła od gminy obiekt, wykonuje zadanie pn. „Rozbudowa z przebudową budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego wraz z rozbiórką”, na które w 2019 r. uzyskała pozwolenie od starostwa w Krotoszynie. Inwestor planuje ulokować w obiekcie sklepy, cukiernię, gabinet lekarski i mieszkania na wynajem.

 

Doniesienie radnego Kubiaka

Właściciel firmy Adam Lachera w rozmowie z „Rzeczą Krotoszyńską”, przeprowadzoną tuż przed 21 czerwca, kiedy to roboty ruszyły,  nie potrafił określić, jaka część zabytkowego budynku zostanie rozebrana. „To okaże się, gdy zaczniemy prace” – powiedział wówczas.

Do tej pory zburzono dach i górną kondygnację budynku. Praktycznie zostały ściany części parterowej.

Właściciel jednak wstrzymał prace. Prowadzonymi robotami zainteresował się bowiem Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie. – To efekt doniesienia – mówi inwestor. Stoi za tym radny powiatowy z Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kubiak.

– Rozmawiałem z mieszkańcami Kobylina, zaniepokojonymi, czy budynek będzie odbudowany tak, aby w przybliżeniu wyglądał jak w czasach świetności po wojnie – tłumaczy nam radny Kubiak.

Jak mówi, wysłał pytania na ten temat do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, który skierował sprawę do swej kaliskiej delegatury.

– Od kierowniczki delegatury, Beaty Matusiak, otrzymałem odpowiedź, że inwestor miał zezwolenie na przebudowę z rozbudową obiektu. Nie było jednak mowy o rozbiórce – stwierdza J. Kubiak.

 

Nie zabytek, ale w strefie ochronnej

Jak z kolei poinformował nas Krzysztof Pawlak, naczelnik wydziału architektury i budownictwa w starostwie, pozwolenie obejmuje rozbiórkę dobudówki widocznej od ul. Wolności oraz drugiej, stojącej wewnątrz nieruchomości. Urzędnik wspomina o złym stanie technicznym stropów i innych elementów konstrukcyjnych.

– Wszystko należy odbudować tak, jak w projekcie – mówi.

Sam budynek nie jest zabytkiem, gdyż nie został ujęty w rejestrze. Mieści się jednak w strefie ochrony zabytków, a zatem musi zostać odbudowany w taki sposób, aby jego bryła pasowała do innych gmachów w Rynku.

 

Nie muszę inwestować w Kobylinie

Kaliska konserwator wszczęła postępowanie wyjaśniające. I zwróciła się do nadzoru budowlanego w Krotoszynie o zbadanie sprawy. 15 lipca na wizję lokalną przyjechali jego pracownicy.

– Rozpoczęliśmy czynności kontrolne. Trwa weryfikacja dokumentów. Ta sprawa jest złożona – mówi Paulina Górska, powiatowa inspektor nadzoru budowlanego.

Czy wstrzymanie robót wpłynie na realizację planów inwestora? "Pożyjemy, zobaczymy. Nie wiem" – ucina rozgoryczony A. Lachera. I dodaje, że nie musi inwestować w Kobylinie.

– Mogę to zostawić na kolejne 20 lat i niech ludzie sobie „podziwiają” – podsumowuje.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (12)

jobjob

7 7

franek powiedział nie strasz nie strasz bo sie zesrasz 16:00, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

40 1

dziekuję Panu radnemu który z czystej troski o prawo zainteresował się tematem i dzięki temu teraz lata możemy oglądąć zabytek w postaci prawdziwych ruin, może nawet jakiś film nakręcą o II wojnie światowej? 16:54, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sołtyssołtys

33 6

Czy ten chce aby na częściowej rozbiórce w rynku Kobylina zawisło hasło "Państwo PiS w ruinie" i dlatego złożył donos. Popieram jego działanie bo nie mógł wybrać lepszego miejsca na swój bilbord wyborczy "PiS w ruinie" 17:02, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

29 5

I znowu Kubiak na ustach mieszkańców - na pewno nie zapomną mu podczas wyborów. na pewno te ruiny i syf jaki tam panował podobają się mu, ale nie mieszkańcom. 07:19, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlekAlek

25 2

Ten Kubiak wcale nie jest z Kobylina. niech się nie wtrąca bo zostanie ruina 16:47, 20.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JARASJARAS

26 4

uważajcie na niego to jest sygnalista chodzi z dyktafonem i wszystko nagrywa tak samo jak ta ze sulmierzyc podpier..... uczniów ze szkoły teraz ponoć ma się zabrać za swojego pracodawcę 08:57, 21.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BirdhunterBirdhunter

2 16

Ptaszku, kiedyś się doigrasz 09:01, 23.07.2021


JarekJarek

5 14

Dajcie spokój Kubiakowi, on chce tylko by było zgodnie z prawem i sprawiedliwie.
10:43, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MZMZ

23 3

Niech postawią chatę z drewnianych bali uszczelnioną łajnem i przykrytą strzechą ze słomy. Wyborcom pisu i radnemu będzie się podobać. 11:40, 21.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Profesor NaukProfesor Nauk

21 2

Radnemu należy podziękować, że w tym miejscu Kobylina, będzie dominowała przez jakiś dłuższy lub jeszcze dłuższy czas estetyka w pełni akceptowana przez jego partię i jej żelazny elektorat. A troskę o zabytki w kraju tysięcy zabytkowych ruin, niech dalej kierują, on i jemu podobni, w stronę każdej niepirzadanej zmiany tego stanu. 16:01, 21.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Profesor NaukProfesor Nauk

0 0

* niepisrządowej 16:08, 21.07.2021


JanekJanek

0 1

🤣👎 00:36, 27.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%