Zamknij
REKLAMA

Kończy się rozbudowa szpitala. Wykonawca zapłaci kary, ale bez sądu się nie obejdzie

09:05, 26.07.2021 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Prace przy rozbudowie krotoszyńskiego szpitala dobiegają końca. Do otwarcia obiektu pozostało jednak jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Inwestycja ma duże opóźnienie.

 

Ta inwestycja kosztuje ok. 24 mln zł. Powiat krotoszyński zaciągnął na nią 20 mln zł pożyczki z unijnego funduszu JESSICA. Jest niskooprocentowana i będzie spłacana przez kilkanaście lat.

 

Ostatnie prace

U zbiegu ulic Mickiewicza i Konstytucji 3 Maja w ostatnich dwóch tygodniach nie widać ruchu. Robotnicy zniknęli. Na zewnątrz prawie wszystko jest gotowe. Brakuje jedynie oświetlenia drogi dojazdowej  do parkingu. Trzeba też uporządkować plac.

Wewnątrz nowego budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe (w tym wymiana okablowania do systemu klimatyzacji powietrza w salach) oraz instalowanie sprzętu i aparatury medycznej.

 

Busy pełne dokumentów

Według starosty Stanisława Szczotki, firma wykonująca roboty zadeklarowała, że zakończy je 30 lipca br. Potem nastąpi inwestorski odbiór techniczny. Wreszcie do obiektu wejdą: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny.

Konieczne będzie też powiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków o zakończeniu inwestycji, gdyż budynek stoi w strefie ochrony.

– Od momentu zgłoszenia instytucje mają 14 dni na akceptację bądź odmowę – wyjaśnia Anna Koźmińska, audytorka wewnętrzna z krotoszyńskiego starostwa.

Wiadomo już jednak, że dłużej potrwa praca nadzoru budowlanego, który poinformował przedstawicieli powiatu, iż potrzebuje więcej czasu na rzetelną analizę.

– Dokumentów zgromadzonych w trakcie budowy jest tak dużo, że będą przewożone busami – obrazuje A. Koźmińska.

 

Jaki sprzęt kupili?

Bardzo istotne jest zainstalowanie sieci teletechnicznych i teleinformatycznych w nowym obiekcie. Ponadto należy zamontować oraz sprawdzić urządzenia i sprzęt medyczny.

W 2018 r. – z projektu finansowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (środki unijne) – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  pozyskał 3 mln 335 tys. 659 zł na zakup m.in. aparatów USG, foteli ginekologicznych, inkubatorów, stanowisk do pielęgnacji noworodków czy łóżek szpitalnych.

Ponadto w 2020 r., przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, kupiono sprzęt, który będzie wykorzystywany również w nowym obiekcie, za blisko 1 mln 100 tys. zł. To np. kardiomonitory, łóżka do intensywnej terapii medycznej oraz dla oddziału położniczo-ginekologicznego, stół operacyjny, aparaty KTG dla położnictwa.

 

Co dokupią?

W 2021 r., również za pieniądze przekazane przez rząd, planowany jest zakup sprzętu i wyposażenia dla nowej części szpitala. Za 165 tys. zł kupione zostaną m.in. zmywarka do kuchni, szafa na narzędzia medyczne, materace przeciwodleżynowe dla oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

– Warto zaznaczyć, że nabyty dotychczas sprzęt jest już wykorzystywany do świadczenia usług medycznych. Po uruchomieniu nowego obiektu oddziały zostaną przeniesione wraz z nim – wyjaśnia A. Koźmińska.

 

Wizja sądowej batalii

Inwestycja zbliża się ku końcowi. Wcześniej Zarząd Powiatu Krotoszyńskiego kilkakrotnie wyrażał zgodę na przesunięcie terminu jej zakończenia. Brał przy tym pod uwagę trudności związane z błędami w projekcie, pogodą czy pandemią (problem z pracownikami i niektórymi materiałami). Ostateczną datę wyznaczono na 15 maja. Tego dnia obiekt nie został przekazany inwestorowi przez wykonawcę.

Argumenty wykonawcy wnoszącego o wydłużenie terminu o kilka miesięcy tym razem nie przekonały włodarzy powiatu. Nie uwierzyli w obiektywne przyczyny opóźnienia, nie podpisali kolejnego aneksu do umowy. Wcześniej podpisano 4 takie aneksy.

Od ponad dwóch miesięcy naliczane są więc kary finansowe. Wykonawca będzie próbował ich nie zapłacić dowodząc, że winę ponosi projektant. Z pewnością sprawa znajdzie finał w sądzie.

 

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

jobjob

5 0

ile kosztuje ubezpieczenie kredytu, *%#)!& przez szczotkę że niski procent napiszcie ile brutto bedzie kosztował kredyt i wtedy się okaże że około 20 % w skali roku 09:32, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

chorychory

9 0

a anastzjolodzy się zwolnili, braki widać, przekładanie operacji, szpital raczej do zamknięcia się nadaje 09:56, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kto to wymyśliłKto to wymyślił

9 1

Na małej działce odbywa się łaciata rozbudowa szpitala.Zamiast wybudować na Bolewskiego z dala od zgiełku miasta buduje się na siłę w centrum.Ani okna otworzyć ,bo smog, ani chorzy nie pośpią spokojnie bo zgiełk ulicy będzie się przenosił do wnętrza.Ciekawe dlaczego uparcie rozbudowuje się tą lokalizację?
ZOZ ma kilka kotłowni, a karetki przewożą różności pomiędzy obiektami. Czy ktoś nad tym jeszcze panuje? 10:02, 26.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ErrorError

4 5

To nie jest mała działka, tylko komplementarna działka, a to duża różnica (łaciate to masz mleko). Obiekt na ul. Bolewskiego to zabytek, do zamknięcia. Na zachodzie europy i w stanach szpitale są w centrach dużych i średnich miast, bo komunikacja i wszystkie media są optymalne plus dostępność, my powinniśmy inwestować w zabytki, wyborna argumentacja. 23:17, 27.07.2021


Marian J.Marian J.

1 4

Ten nowy szpital to Bożnica - tak wynika z architektury. 11:36, 26.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mianowicie Mianowicie

7 1

Przypomnę tylko, że na początku była mowa o otwarciu w 2017 r. 🤣 Na przykładzie tej budowy doskonale widać jakimi kompetencjami dysponują nasze lokalne elyty polityczne. 23:06, 26.07.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ErrorError

2 8

Cała masa "nowych" polskich szpitali była budowana przez 20, 30 lat.Tu akurat tempo jest bardzo dobre. Milion razy lepsze niż przy budowie sieci autostrad/dróg ekspresowych i bilion razy lepsze niż przy budowie wielu innych szpitali. Pomijam tak epokowe inwestycje jak elektrownia atomowa w Żarnowcu, ale kto bogatemu zabroni. 23:30, 27.07.2021


MianowicieMianowicie

1 0

To po co było latać po gazetach i opowiadać brednie? Trzeba było mówić prawdę. Łatwo się skakało po głowie poprzednika, lecz zderzenie z rzeczywistością okazało się brutalne. Wyszła typowa mentalność partyjniaka ze wsi, w dodatku pozbawionego wyobraźni (o maturze nie wspomnę). 11:38, 02.08.2021


Leniwe pierogiLeniwe pierogi

2 0

Zamiast to po prostu zbudować to jak zwykle syfienie. Rzygam 13:07, 15.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%