Zamknij
REKLAMA

Kolejne zakażenia covidem w krotoszyńskich szkołach

17:55, 16.10.2021 | Z.L
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie i nauczyciele z krotoszyńskich podstawówek na kwarantannie. Wzrasta liczba zakażonych mieszkańców.

 

Do tej pory było w miarę spokojnie. Statystyki pokazują jednak, że sytuacja stopniowo się pogarsza. Już w zeszłą środę liczba mieszkańców pow. krotoszyńskiego objętych kwarantanną sięgnęła niemal 500. Pojawiają się kolejne zakażenia. I choć w niedzielę 10 października odnotowano jedno zachorowanie na COVID-19, to następnego dnia ich liczba wzrosła do sześciu.

 

Zakażeni nauczyciele

Wzrost zakażeń wiąże się z sytuacją epidemiczną w krotoszyńskich placówkach oświatowych. W poprzednim wydaniu pisaliśmy o sytuacji w Szkole Podstawowej nr 8 z Oddziałami Dwujęzycznymi. Na kwarantannę wysłano początkowo 18 tamtejszych klas. Wszystko z powodu nauczyciela, u którego potwierdzono zakażenie.

Niestety, to nie koniec walki z koronawirusem w SP nr 8. W związku z tą sytuacją do naszej redakcji zgłaszają się zaniepokojeni rodzice uczniów.

– Według szacunków mojego syna już połowa nauczycieli powinna mieć pozytywny wynik testu – stwierdził jeden z nich.

To akurat nie jest prawdą, o czym piszemy dalej.

 

Szczepili się czy nie?

Inny rodzic zwraca uwagę na szczepienia pedagogów z SP nr 8. Przypomnijmy: po pojawieniu się pierwszego zakażenia w ósemce poruszyliśmy tę kwestię w rozmowie z dyr. Katarzyną Maciejewską. Zapewniła nas wówczas, że kadra pedagogiczna szkoły jest w dużym procencie zaszczepiona, nie podając szczegółowych danych.

Mimo to rodzice są pełni wątpliwości, gdyż według nich chodzą słuchy, że niektórzy zakażeni nauczyciele ciężko znoszą chorobę. Informacje te dementuje wicedyrektor ósemki Sławomir Chlebowski: – Wszyscy trzej zakażeni nauczyciele już nie gorączkują, mają jedynie kaszel i czują się dość dobrze. Gdy z nimi rozmawiałem 13 października mówili, że w poniedziałek (18 października) powinni wrócić do pracy.

 

Inne szkoły z zakażeniami

O sytuację epidemiczną w szkołach, a przede wszystkim w ósemce, zapytaliśmy 13 października Małgorzatę Mielcarek, naczelniczkę wydziału zajmującego się oświatą w krotoszyńskim urzędzie miasta.

– W tym momencie mamy cztery ogniska zakażeń. Najgorzej jest jednak w ósemce, gdzie odnotowaliśmy trzy zakażenia wśród nauczycieli – odpowiedziała.

Zakażenia wirusem z Wuhan potwierdzono również w szkołach podstawowych nr 1, 3 i 7.

– Pojawiły się tam, podobnie jak w ósemce, pojedyncze przypadki choroby wśród uczniów – poinformowała nas M. Mielcarek.

 

Było zdalne nauczanie

W związku z zachorowaniami nauczycieli do 13 października w SP nr 8 trwała zdalna nauka w (w klasach IV-VIII oraz w jednej klasie II) oraz w SP nr 1 (w jednej z klas pierwszych). Dwa dni później nauczanie zdalne zakończyły kl. III z SP nr 7 oraz kl. VIII z SP nr 3. Do końca zeszłego tygodnia tego typu zajęcia prowadził oddział przedszkolny działający przy SP nr 1.

Jak mówią rodzice uczniów ósemki, o ile lekcje online są dla nich do zaakceptowania, o tyle kwarantanna młodzieży i brak możliwości wyjścia z domu stanowią problem. Ich zdaniem to nie w porządku, skoro choroba mogła się rozprzestrzenić się przez niezaszczepionych nauczycieli.

SP nr 8 jest największą szkołą podstawową nie tylko w Krotoszynie, ale i w powiecie. Dyrekcja podjęła działania, aby zmniejszyć ryzyko zakażeń. 14 i 15 października w budynku trwała dezynfekcja ławek, krzeseł i klamek.

– Klasy będą miały zajęcia tylko w przydzielonych salach lekcyjnych. Chcemy w ten sposób izolować uczniów, aby nie przemieszczali się, gdy nie jest to konieczne. Duże przerwy przeznaczymy na wietrzenie pomieszczeń – informuje wicedyrektor Chlebowski.

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Jak Jak

4 0

Bujdy na resorach, nie przestrzega się zasad i nie szczepi to takie są skutki 21:26, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TewiTewi

0 0

To zaszczepieni w większości chorują ponownie !!! 16:07, 19.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%