Zamknij
REKLAMA

Oddział intensywnej terapii będzie otwarty jeszcze w październiku?

11:22, 18.10.2021 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Robimy wszystko, aby sytuacja wróciła do normy – zapewniła nas Beata Maj, wicedyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ds. administracyjno-księgowych.

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii został zawieszony 1 września br. w związku z problemami kadrowymi. Wszystko zaczęło się, gdy w czerwcu pięciu lekarzy anestezjologów  złożyło wypowiedzenia. Jeden wycofał wypowiedzenie. Dyrekcja przeprowadziła z pozostałymi wiele rozmów, apelując, aby jednak pozostali. Odbyły się nawet mediacje u starosty. Bez skutku.

Pod koniec sierpnia, gdy dyrekcja poprosiła o ostateczne deklaracje, lekarze odpowiedzieli kategorycznie, że odchodzą. Na to nałożyły się urlopy wypoczynkowe. Na  przełomie lipca i sierpnia zabrakło pełnej obsady anestezjologicznej umożliwiającej funkcjonowanie OIOM-u.

– Liczymy, że w ostatnim tygodniu października uda się uruchomić oddział – powiedziała Rzeczy Krotoszyńskiej wicedyrektorka Maj, ale zaraz dodała, że nie jest to do końca pewne.

Ubytki kadrowe uzupełniono po przeprowadzeniu konkursu na udzielanie świadczeń lekarskich na tym oddziale przez najbliższe 4 lata. Anestezjologów jest siedemnastu, czyli tylu, ilu było przed kryzysem.

Obecnie dyrekcja rozmawia z kandydatami na kierownika oddziału. W tym tygodniu najprawdopodobniej rozstrzygnie się, kto je obejmie.

 

Jak odwieszą ten oddział?

Kolejna sprawa to zakończona już budowa nowego skrzydła szpitala przy ul. Mickiewicza. Nowoczesna dobudówka lecznicy nie może zostać otwarta z kilku powodów. Po pierwsze – trwają odbiory techniczne, ale o tym więcej piszemy w dalszej części tekstu. Po drugie – trwa dyskusja, czy możliwie najszybciej uruchomić oddział intensywnej terapii w starej części szpitala (za czym podobno optuje starosta krotoszyński), czy może poczekać jeszcze kilka tygodni na otwarcie nowego skrzydła i zrobić to wówczas, gdy OIOM zostanie przeniesiony (ku czemu  skłania się według nas dyrekcja SPZOZ-u).

Dodać trzeba, że odwieszenie oddziału wymaga uzgodnień z wojewodą wielkopolskim i poznańskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Przeniosą w listopadzie

Na to wszystko nakłada się konieczność przeniesienia do nowej części szpitala oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego oraz (na końcu) dziecięcego z budynku przy ul. Bolewskiego.

Przeniesienie dwóch pierwszych planowane jest na pierwszy tydzień listopada. Tym samym jedna obsada anestezjologiczna ze starej lokalizacji byłaby przesunięta do nowej. Wówczas wszystkie „nitki” anestezjologiczne znajdowałyby się w jednym budynku, co ułatwiłoby zabezpieczenie dyżurów. Szkopuł w tym, że ten termin nie jest pewny.

 

Straż i sanepid odebrali

W nowej części szpitala trwają obecnie odbiory techniczne. Swoją pracę wykonali już pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

– Oba odbiory zakończyły się pozytywnie – przekazał „Rzeczy” starosta Stanisław Szczotka.

Następny będzie odbiór przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i inspektora nadzoru farmaceutycznego (w zakresie działania apteki szpitalnej).

Czy wobec tych faktów mieszkańcy naszego powiatu mogą czuć się bezpiecznie?

W krotoszyńskim szpitalu, jak zapewnia B. Maj, dyżury są w pełni ułożone.

– Po południu, wieczorem i nocą – wszystko funkcjonuje.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (14)

PO PO

10 1

Odebrali pewno z przymknięciem oka na niektóre kwestie .......tak niestety działa ten powiat
12:14, 18.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Syntax Syntax

7 2

Cały ten kraj, to tak z przymrożeniem oka działa. Im wyżej tym większa beka. 18:37, 18.10.2021


Reżyser PiciaReżyser Picia

10 2

Największa beka jest najniżej, bo można sobie pozwalać na wszystko. Tej beki nie puszcza się w telewizji i nie opisuje w gazetach. 18:43, 18.10.2021


PacjentPacjent

8 0

Trzeba pamiętać że ryba psuje sie od środka ! Co dadzą piękne wnętrza jak zawsze beda spory , konflikty , braki kadrowe itp . Problemy były i będą ale większość zapomina ze pacjent powinien byc zawsze najważniejszy ! 13:25, 18.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Syntax Syntax

2 2

Ryba psuje się od głowy. Nie twórz nowych kwestii nadaremno. 18:39, 18.10.2021


Syntax Syntax

13 2

"Po południu, wieczorem i nocą wszystko funkcjonuje" szkoda, że nie rano, przed południem i w południe. 18:44, 18.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kukizkukiz

6 1

mianowicie zastanawiam się jak to możliwe że przeszły odbiory strazy i sanepidu ? cud ? 21:16, 18.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Znawca tematu Znawca tematu

5 0

"kadry decydują o wszystkim" - W. I. Lenin 09:03, 19.10.2021


ww.ww.

7 1

Tylu co przed kryzysem tylko chyba nie po tyle godzin co poprzednicy skoro dalej oddział jeszcze nie działa.
Coś tu jest nie tak i świadczy o tym sam wstęp od redakcji do artykułu w wersji papierowej gazety gdzie redaktor stwierdza, że był odwodzony przez wicedyrektorkę od pisania o bieżących problemach szpitala. (brawo dla niego 👍 ). Najlepiej zamieść pod dywan przed sesją rady miasta i powiatu i może temat przycichnie a cyrk będzie grał dalej przedstawienie.
A co z łóżkiem o którym wspominała na sesji Pani Grzymska jest albo raczej było - czy znowu fikcja pod publikę?
21:39, 19.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cyganka brodziakacyganka brodziaka

0 0

mianowicie jest czy było to lóżko? 09:30, 05.11.2021


eurekaeureka

3 0

wiwat cieszmy się bo zdaje sie ze miał być już otwarty we wrześniu po tygodniu 10:21, 20.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stasiu Stasiu

8 0

W październiku ale którym 21:36, 25.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdaAda

5 0

Jak szpital otwarty już listopada czy pani dyrektor dalej na urlopie 22:20, 01.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lalkalalka

5 0

otóż nie tylko stolica ma pinokia, u nas mianowicie w starostwie też się zadomowił pinokio 08:03, 02.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%