Zamknij

Czy warto budować energooszczędny dom?

11:28, 29.11.2021 . Aktualizacja: 11:12, 05.12.2021
Skomentuj

Wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno warto zbudować energooszczędny dom. Przed podjęciem decyzji warto poznać specyfikę budownictwa energooszczędnego, a także jego największe zalety i wady.

 

 

Co to jest budownictwo energooszczędne?

Budownictwo energooszczędne nazywane jest również niskoenergetycznym. Charakteryzuje się ono przede wszystkim niższym zapotrzebowaniem budynku na ciepło, jeśli porównuje się je do budownictwa tradycyjnego. Głównym celem budownictwa energooszczędnego jest ograniczenie strat energii podczas użytkowania budynku, co w szczególności dotyczy ogrzewania, ale także podgrzewania wody. Budownictwo niskoenergetyczne spełnia standard NF40, co oznacza, że zapotrzebowanie na energię użytkową danego budynku nie powinno przekroczyć 40 kWh/m2rok. Dotyczy to energii wykorzystywanej przede wszystkim do ogrzewania budynku, ale także związane jest z wentylacją. Spełnienie standardu NF40 przez budynek zależne jest od wielu różnych czynników. Wśród nich można wymienić następujące:

wybór odpowiedniej stolarki okiennej oraz drzwiowej,

właściwe umiejscowienie budynku względem stron świata,

zastosowanie właściwej izolacji termicznej,

zastosowanie odpowiedniego ogrzewania oraz wentylacji,

dobrze dopasowana architektura budynku,

możliwość zastosowania odnawialnych źródeł energii.

 

Zalety energooszczędnych domów

Z całą pewnością można stwierdzić, że budowa energooszczędnych domów ma szereg zalet. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić niskie koszty ogrzewania, a także ogólnej eksploatacji użytkowanego budynku, co ma wpływ na realne oszczędności. Oprócz tego energooszczędne domy charakteryzują się wyższą wartością rynkową niż budynki, które zostały zbudowane z zastosowaniem tradycyjnych technologii. Dlatego w przypadku chęci sprzedaży domu w przyszłości będzie można sporo zyskać na takiej inwestycji. Aby dom mógł mieć niskoenergetyczny charakter, projekt domu energooszczędnego musi być bardzo dobrze przemyślany, a podczas jego budowy powinny zostać zastosowane materiały o najwyższych parametrach jakościowych. Jednak dzięki temu cała konstrukcja budynku będzie bardzo trwała i będzie pozbawiona istotnych wad, co ma dość duży wpływ na użytkowanie obiektu w przyszłości. Dzięki temu zmniejszona może być również ilość remontów oraz prac dodatkowych koniecznych do wykonania w ciągu wielu nadchodzących lat. Domy energooszczędne charakteryzują się również wyjątkowo wysokim poziomem izolacyjności termicznej oraz akustycznej, co ma duże znaczenie dla wielu osób.

 

Wady energooszczędnych domów

Domy energooszczędne mogą mieć również pewne wady, na które warto zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie. Wśród nich można wymienić przede wszystkim konieczność poniesienia większych kosztów na etapie początkowym, jeśli porównuje się budowę domu energooszczędnego z tradycyjną budową. Może to być nawet dwadzieścia lub trzydzieści procent. Dotyczy to zarówno zakupu projektu, wyboru materiałów, jak i wyboru wyspecjalizowanej ekipy budowlanej do realizacji niezbędnych prac. Oprócz tego w przypadku domów energooszczędnych może istnieć mniejszy wybór, jeśli chodzi o kształt budynku, a także rozkład pomieszczeń, które się w nim znajdują. Bryła budynku oraz rozkład pomieszczeń powinny być dość proste, ponieważ dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie kosztów. Jednak warto zauważyć, że wysokie koszty postawienia budynku energooszczędnego po jakimś czasie zwracają się inwestorowi.

 

Instalacje energooszczędne w budynku

W domach energooszczędnych bardzo często umieszczane są instalacje, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie kosztów ich użytkowania, czyli między innymi ogrzewania. Wśród niezbędnych instalacji energooszczędnych można przede wszystkim wymienić pompę ciepła, która wykorzystywana jest do efektywnego ogrzewania budynku. Pompa ciepła wraz z odpowiednio dostosowaną instalacją z całą pewnością zapewni stałą temperaturę w pomieszczeniach. Oprócz tego w budynkach energooszczędnych warto zastosować również rekuperację, która polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza oraz ogrzewaniu nim świeżego powietrza, co sprawi, że zgromadzona energia pozostanie w budynku. Warto również zastanowić się nad efektownie działającą instalacją fotowoltaiczną, dzięki której możliwa będzie zamiana energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Umożliwi to uzyskanie sporych oszczędności na energii elektrycznej wykorzystywanej w domu. Instalacje energooszczędne w budynku to rozwiązania, które charakteryzują się również wysokim poziomem dbałości o dobro środowiska naturalnego.

 

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje budowa domu energooszczędnego. Jednak niemożliwe jest jednoznaczne określenie kosztów budowy tego rodzaju obiektów, ponieważ są one zależne od wielu zróżnicowanych czynników. Wśród nich można między innymi wymienić wybór konkretnego projektu, ilość pomieszczeń wewnątrz domu, jego powierzchnię całkowitą, rodzaj oraz powierzchnię zadaszenia, a także kubaturę budynku oraz rodzaj i jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Istotna w tym przypadku będzie również termoizolacja, a także wentylacja oraz rodzaj zastosowanego ogrzewania. Główny Urząd Statystyczny szacuje, iż koszt wybudowania jednego metra kwadratowego domu energooszczędnego to koszt około pięciu tysięcy złotych. Z tych szacunków wynika, iż koszt wybudowania domu energooszczędnego o powierzchni stu dwudziestu metrów kwadratowych może wynosić około sześciuset tysięcy złotych, a nawet więcej. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie pracownie architektoniczne specjalizują się w projektowaniu domów energooszczędnych, dlatego decydując się na projekt warto wybrać renomowane biuro z wieloletnim doświadczeniem. Bardzo dobrze oceniane i polecane przez Inwestorów są takie pracownie jak MGProjekt z Warszawy, czy Arhon z Myślenic. 

(materiały partnera)

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarcinMarcin

0 0

Pompa ciepła to obecnie najlepsze rozwiązanie w kwestii ogrzewania domu. Polecam przede wszystkim firmę Fonko. Mają urządzenia odpowiednio wysokiej klasy. 12:13, 21.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%