Zamknij
REKLAMA

Ostrzeżenie przed feriami. Zamarznięta woda jest niebezpieczna i zdradliwa!

08:35, 18.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Przez większość zeszłego tygodnia utrzymywały się mrozy. Strażacy mieli więc okazję do przećwiczenia akcji na zamarzniętych zbiornikach wodnych.

 

Na jeziorku Odrzykowskim na krotoszyńskim Błoniu ćwiczyli w dniach 10-13 stycznia, zabezpieczeni  w specjalistyczne kombinezony.

– Ćwiczyliśmy w praktyce różne sposoby docierania w jak najkrótszym czasie do osób przebywających pod powierzchnią wody. Robiliśmy to przy użyciu dostępnego sprzętu ratowniczego – relacjonuje st. kpt. Tomasz Patryas, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

W czasie ćwiczeń praktykowano również ewakuację poszkodowanych na brzeg i udzielanie im pierwszej pomocy w ogrzewanym namiocie pneumatycznym.

Strażacy utrwalali też wiedzę o zagrożeniach występujących w czasie akcji prowadzonych zimą oraz o sposobach postępowania z osobami w stanie hipotermii.

– Apelujemy o niewchodzenie na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki. Nie mamy gwarancji bezpieczeństwa, gdy nie wiemy, czy pokrywa lodowa na całej powierzchni jest jednakowa – mówi T. Patryas.

Jednocześnie przypomina, że należy korzystać jedynie z lodowisk w wyznaczonych miejscach.

W ramach akcji ph. „Bezpieczne lodowiska 2022” strażacy pomagają tworzyć sztuczne ślizgawki przy szkołach i na  osiedlach. Zadaniem organizatora jest wcześniejsze przygotowanie terenu i uzyskanie od jego właściciela zgody na utworzenie sztucznego lodowiska oraz pobór wody.

Od 1 grudnia 2021 r. strażacy w całym kraju interweniowali już 455 razy na terenie akwenów (w tym roku było to 121 wyjazdów). Przez te 2 miesiące utonęło 20 osób, a 25 odniosło obrażenia (tylko w 2022 r. - 3 zgony i 3 osoby poszkodowane).

– Dbajmy o siebie tak, aby rozpoczynające się ferie zimowe były czasem radosnych zabaw, a nie powodem do zmartwień – podsumowuje T. Patryas.   

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

NemoNemo

0 0

Łaał... Nie wiedziałem że ferie mogą być niebezpieczne. 11:38, 19.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%