Zamknij
REKLAMA

O krok od tragedii! Czad znów zaatakował

14:32, 19.01.2022 | Z.L.
Skomentuj
REKLAMA

Chłopiec z Krotoszyna stracił przytomność w łazience na skutek ulatniania się tlenku węgla. Powodem była zła praca kotła gazowego.

 

Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań w bloku przy ul. Rawickiej w Krotoszynie. Nasi strażacy otrzymali zgłoszenie ok. godz. 21.40. Na miejsce wysłano 3 zastępy z zawodowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i jeden straży ochotniczej.

 

Interwencja na Rawickiej

– Zabezpieczeni w sprzęt do ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe udaliśmy się pod wskazany adres. Wyniki naszych pomiarów potwierdziły obecność tlenku węgla – informuje st. kpt. Tomasz Patryas, rzecznik prasowy powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Osoby przebywające w mieszkaniu ewakuowano. Obecność czadu potwierdzono w kolejnych lokalach bloku. Konieczna okazała się ewakuacja kolejnych mieszkańców (łącznie 13 osób).

W pierwszej kolejności poszkodowanym chłopcem zajęli się strażacy. Gdy na miejsce dotarł zespół ratowników medycznych, trafił on pod ich opiekę i został przewieziony do krotoszyńskiego szpitala.

– Na poszczególnych kondygnacjach zakręciliśmy zawory gazowe i ponownie sprawdziliśmy lokale urządzeniami pomiarowymi – mówi rzecznik strażaków.

Okazało się, że zagrożenie zostało zażegnane, więc ewakuowane osoby mogły wrócić do swoich mieszkań.

W międzyczasie do ratowników medycznych zgłosił się jeden z zamieszkujących blok mężczyzn, uskarżając się na ból głowy. Przyjechała druga karetka. Ratownicy nie stwierdzili konieczności przewiezienia go do szpitala.

– Przed zakończeniem działań po raz kolejny sprawdziliśmy, czy czad nadal nie występuje w mieszkaniu – podsumowuje T. Patryas.

Niebezpiecznego gazu nie było.

 

Nie lekceważmy zagrożenia…

Krotoszyńscy strażacy po raz kolejny ostrzegają przed groźnym tlenkiem węgla i zachęcają do kupna czujnika czadu, bo to inwestycja w bezpieczeństwo. Jednocześnie przypominają o konieczności przestrzegania podstawowych zasad korzystania z urządzeń grzewczych i regularnym poddawanie przeglądom przewodów spalinowych i wentylacyjnych.

– Użytkujmy tylko sprawne technicznie urządzenia, zawsze zgodnie z instrukcją producentów – podkreśla rzecznik straży.

Gdy wymienia się okna, trzeba sprawdzić, czy wentylacja działa poprawnie, jako bardziej szczelne mogą one bowiem pogarszać jej funkcjonowanie.

Nie lekceważmy bólów i zawrotów głowy, duszności, senności, osłabienie czy przyspieszonej czynności serca, gdyż mogą być to objawy zatrucia tlenkiem węgla.

(Z.L.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%