Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy dostają dziwne SMS-y. To oszustwo. Nie daj się okraść!

11:18, 12.05.2022 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnim czasie znowu pojawiło się dużo fałszywych SMS-ów. Przestępcy podszywają się pod PGE i informują o kilku złotych niedopłaty do rachunku za prąd. To bardzo niebezpieczne! Jeśli klikniesz w link i wprowadzisz dane, zostaniesz okradziony.

 

W ostatnich dniach część mieszkańców powiatu krotoszyńskiego otrzymała podejrzane wiadomości sms. Z ich treści wynika, że jest to wiadomość od PGE i zawiera informację o planowanym odłączeniu energii elektrycznej na skutek rzekomej zaległości płatności za prąd. OSTRZEGAMY - to oszustwo!

Powyższe smsy pojawiały się już wcześniej. Kolejność zdarzeń zawsze jest taka sam. Oszuści wysyłają smsy z różnych numerów, a ich treść zawiera link przypominający odnośnik do strony dostawcy energii przez który można uregulować płatność. Trzeba być bardzo ostrożnym i pod żadnym pozorem nie wchodzić na taką stronę!

Pod linkiem kryje się fałszywa strona, która podszywa się pod PGE a potem przekierowuje na fałszywą bramkę płatności. Z tego miejsca sposoby kradzieży są różne - w zależności czy wybierzemy formę płatności poprzez BLIK, czy przelew z bankowości elektronicznej. W przypadku BLIKA zazwyczaj złodzieje mogą wypłacić nasze pieniądze w bankomacie.

Jeszcze więcej możemy stracić, jeśli zaznaczymy płatność poprzez bankowość i wprowadzimy dane logowania. Wówczas złodzieje mogą nam wyczyścić nawet całe konto jednocześnie wykradając nasze dane wrażliwe.

Takiego sms-a otrzymał nasz czytelnik

Ten atak to tylko jeden z wielu, jakimi regularnie atakowani są Polacy. W międzyczasie ruszyła też fala ataków sms-ów dotyczących przesyłki. Jednakże - co ciekawe - tym razem na końcu ataku nie znajduje się fałszywa bramka płatności, która wyłudza dane do konta bankowego. Atak zaczyna się od otrzymania wiadomości o treści:

"Witaj (TUTAJ IMIĘ) Twoja paczka nie może być wysłana z centrum dystrybucyjnego z powodu niezweryfikowanego adresu. Sprawdź to na: [LINK]"

Ten atak ma na celu wyłudzenie danych osobowych w celu zapisania ofiary na tzw. subskrypcję, czyli powtarzalne, regularne ściąganie z karty płatniczej pewnej kwoty Tu jest to 44 zł.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

DrukarzDrukarz

2 0

A policja co robi w tej sprawie? 06:19, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 0

Co się stało z komentarzami pod urtykulem Pierwszej Komunii świętej w Balizyce Mniejszej w Krotoszynie.
Społeczność Krotoszyna i władze coś ukrywają ale lepiej czasami zło ukrywac jak czynić krzywde.Ale należy zaznaczyć że ukrywane zło czyni jeszcze większe zlo - tak przynajmniej jest obecnie widoczne. 14:48, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 0

Wynika dalej, że są to sprawy czysto kościelne polegające na tym, że poniża się jakby osoby winne czegoś a w rzeczywistości nie na takiej okoliczności a dowody celowo sfałszowane lub źle skonfigurowane. Szanowni kapłani nie naśladujcie celowo zmyślonych dowodów z lat przeszłych bo to uraża każdego Polaka - czerwonych pomidorów nie czyńcie zła bo to przydatny owoc a nie symbol zmyślonej nienawiści i niestosownie przypisywany a żeby poniżać bliźnich. 19:29, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%