Zamknij
REKLAMA

Zmarł prof. Andrzej Stefański - wybitny pianista i Honorowy Obywatel Krotoszyna

13:45, 12.05.2022 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj foto P.W. PŁÓCIENNICZAK
REKLAMA

Pianista i pedagog, przez wiele lat związanym z Polskim Radiem. Jako pierwszy nagrał komplet utworów fortepianowych Karola Szymanowskiego. Zmarł w wieku 89 lat.

 

Urodził się w 1933 roku w Krotoszynie. Uczył się w Liceum im. H. Kołłątaja. Został wydalony z tej placówki z powodu karykatury dostojnika państwowego Bolesława Bieruta zamieszczonej w gazetce szkolnej. Naukę kontynuował w Jarocinie, a następnie w Poznaniu. Pierwsze lekcje gry na fortepianie u Antoniego Karużasa rozpoczął, mając 16 lat. W Warszawie kształcił się pod okiem Stanisława Szpinalskiego i Zbigniewa Drzewieckiego.

Wykładał od 1959 r. Swoje umiejętności doskonalił m.in. w Moskwie u Wiery Gornostajewej oraz w USA na Uniwersytecie Indiana u György Sebőka. Koncertował w kraju i za granicą – występował w Belgii, Czechosłowacji, Anglii, Hiszpanii, Węgrzech, we Włoszech, a poza Europą w Japonii, Chinach i w Korei. Wielokrotnie nagrywał dla: Polskich Nagrań, Wifonu czy Composers Recordings Inc. w USA.

Współpracował z Polskim Radiem oraz z czołowymi filharmoniami w Polsce i w świecie. Repertuar koncertowy Stefańskiego był szeroki: obejmował kompozycje od Bacha do współczesności, z uwzględnieniem kompozytorów polskich. Jako pierwszy nagrał wszystkie utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego.

Poza działalnością koncertową zajmował się edukowaniem młodzieży studenckiej. W Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (dzisiaj Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) prowadził klasę fortepianu, kształcąc studentów z kraju i z zagranicy. Jego uczniem jest m.in. Lech Napierała. Stefański był zapraszany na chopinowskie kursy interpretatorskie do Japonii, Londynu (Royal Academy of Music), Włoch, Korei Południowej (Seul) i Chin (Szanghaj).

Był związany z Krotoszynem, gdzie wielokrotnie koncertował. 11 października 1996 r. otrzymał godność Honorowego Absolwenta Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie.  Od tego czasu Prof. Stefański przyjeżdżał przez kilkanaście lat na coroczne recitale, racząc zgromadzoną widownię piękną grą fortepianową w mistrzowskim wykonaniu, czyniąc to zawsze bezinteresownie, nie pobierając nigdy honorarium. Ostatni koncert z tego cyklu zagrał w 2018r.

Profesor Stefański w swych wystąpieniach i wywiadach prasowych zawsze podkreślał swój krotoszyński rodowód i przywiązanie do miasta.

Został też Honorowym Obywatelem naszego miasta.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

OloOlo

1 0

Niech spoczywa w spokoju. 21:01, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%