Zamknij
REKLAMA

Otwarcie szpitala. „Nie udało się dochować pierwotnych terminów, ale też budowa nie trwała dekadami"

16:04, 13.05.2022 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Nie zabrakło przecięcia wstęgi, przemów gospodarzy i zaproszonych gości. Nowe skrzydło szpitala przy ul. Mickiewicza zostało też poświęcone.

 

Uroczystość z okazji otwarcia rozbudowanej części szpitala powiatowego w Krotoszynie zorganizowano z pompą. I nie przeszkodziła w tym data, powszechnie uznawana za pechową, bowiem był to majowy piątek trzynastego.

 

Śmietanka parlamentarzystów

Pojawiła się minister rodziny Marlena Maląg oraz posłowie z prawa i lewa, m.in. Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński i Katarzyna Sójka (wszyscy z PiS), Mariusz Witczak czy senator Ewa Matecka (oboje z PO), a także dyrektorka poznańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – Agnieszka Pachciarz. Przybyli też poprzedni dyrektorzy szpitala - Paweł Jakubek i Krzysztof Kurowski, oraz samorządowcy z włodarzami gmin naszego powiatu na czele.

Starosta Stanisław Szczotka przypomniał genezę rozbudowy - konieczność skoncentrowania rozproszonych oddziałów szpitalnych z ul. Bolewskiego i Mickiewicza. Rozproszenie powodowało problemy organizacyjne i logistyczne, generowało koszty i negatywnie wpływało  na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.

 

Były problemy i błędy

Inwestycji podjął się powiat krotoszyński. Wziął na ten cel 20 mln zł pożyczki unijnej z funduszu JESSICA 2. Będzie spłacał dług przez 20 lat. Oprocentowanie roczne jest niezwykle korzystne i wynosi zaledwie 0,3 proc. Reszta pieniędzy na inwestycję to obligacje (3 mln zł) i środki własne. Jej łączny koszt (wraz z projektem, inżynierem kontraktu i nadzorem inwestycyjnym) wyniósł ok. 26,2 mln zł.

Dwukondygnacyjne skrzydło dobudowane do istniejącego szpitala wykonało konsorcjum firm Komputronik i Infracon. Dzięki temu w jednym budynku są teraz oddziały: ratunkowy, anestezjologiczny, chirurgiczny, dziecięcy, ginekologiczno- położniczy, noworodkowy, ortopedyczny i wewnętrzny -  ze wspólną dla nich wszystkich izbą przyjęć oraz apteką szpitalną.

– Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. (…) Nie udało się dochować pierwotnych terminów, ale też ta budowa nie trwała dekadami, co niestety zdarza się wcale nie tak rzadko w przypadku szpitali w naszym kraju – powiedział starosta Szczotka.

Pojawiały się problemy i wyzwania, które zazwyczaj występują w przypadku skomplikowanych inwestycji, a na to wszystko nałożyła się pandemia, która w początkowej fazie mocno dotknęła lokalną społeczność i naszą służbę zdrowia.

 

To nie koniec remontów

Starosta jest przekonany, że w nowoczesnym szpitalu szybsza będzie diagnostyka pacjentów, skróci się czas niezbędny do podjęcia terapii i zwiększy skuteczność leczenia.

Zdaniem Iwony Wiśniewskiej, dyrektorki szpitala, „bezpieczeństwo pacjentów będzie miało inny wymiar”. Dyrektorka zauważyła jednocześnie, że potrzebne będą remonty starej części szpitala, tj. interny czy chirurgii, a także zakup nowszego sprzętu medycznego i uruchomienie własnej kuchni.

– Jesteśmy w trakcie remontowania starej części szpitala i mam nadzieję, że pod koniec roku oddamy do użytkowania kolejne nowoczesne oddziały dostosowane do potrzeb pacjentów. Inwestycja ta jest możliwa dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, z którego  otrzymaliśmy 9 mln zł, szczególnie dzięki przychylności i zaangażowaniu minister Maląg – powiedziała I. Wiśniewska.

Po przemówieniach minister Maląg i posłanki Sójki przecięto wstęgę przy wejściu do nowej izby przyjęć. Ostatnim akcentem oficjalnej części uroczystości było poświęcenie szpitala przez ks. dra Aleksandra Genderę, dziekana dekanatu krotoszyńskiego. 

Następnie zaproszeni goście udali się do restauracji Leśniczówka na multimedialną prezentację  inwestycji i poczęstunek.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (27)

Sedes z Bakilitu Sedes z Bakilitu

8 2

"– Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi. (…)" - biorąc pod uwagę ten sposób myślenia można uznać, że fachowcy to bumelanci, a amatorzy to stachanowcy. To ci dopiero filozofia... 16:43, 13.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanJan

1 3

Sam jesteś filozof 19:53, 13.05.2022


OkoOko

11 3

Jak można coś świętować co przyniosło tyle wstydu szczotce i jego świcie,trzeba nie mieć za grosz przyzwoitości by odtrąbić taki sukces,a goście nie znali historii tej budowy bo by się pod tym nie podpisywali. 17:45, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NFZNFZ

4 7

Wielkie święto, wielki dzień dla Krotoszyna. 19:14, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

6 0

Wybudował PSL .Uroczyście otwierali i przemawiali...PiS, a to wszystko poświęcono.Sukces ma wielu ojców , a właściwie macoch... 20:44, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jawor Jawor

9 2

Ciekawe ile kosztowało to haniebne imprezowanie i z czyich społecznych pieniędzy 21:05, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 3

Śmieszy ta maseczka i ukrywa słabość polityczną. Jaka polityka taka medycyna bo jak pomyślę o krotoszyńskim szpitalu i Pogotowiu Ratunkowym to się we mnie gotuje - po prostu nienawidzę i jest to wynikłe z szałaputa lekarskiego.
Na taką nienawiść do medycyny złożyło się spraw a szczególnie ta ostatnia gdzie z pomocą Policji zostałem przez P.R zawieziony w roku 2020 na dwa miesiące do szpitala psychiatrycznego w Miliczu. Nigdy z mojej strony nie zostanie to zapomniane. 21:11, 13.05.2022

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Marian J CMarian J C

0 2

Wynika jednak że to polityka stworzyła taką sytuację a wynikłe ze społeczno - miejskiej i kościelnej szajby. 05:52, 14.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 1

Krotoszyn a gdyby doszło do jakiś działań wojennych to byloby moim marzeniem za moje poniewieranie i ciągle poniżanie jak i dzieci a nawet i niektórych innych mieszkańców - zniszczony prawie doszczętnie.
Tak wykazuje to forum i podległą społeczność. 10:37, 14.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 1

A dalej z tego wszystkiego wynika że chodzi o jakieś narkotyki.
Miałem przepisywany od lekarzy lek przeciwbólowy z dodatkiem narkotyku.
Podejrzliwi puknijcie się w łeb i czym prędzej się odczepcie. 18:08, 14.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 1

Takie leki z dodatkiem narkotyku były wyłącznie przepisywane przez lekarzy w Krotoszynie.Ale czy to celowe i być może to trzeba do nich dotrzeć i się spytać.
Krotoszyn jest liderem robienia gnoju to niech to teraz posprzątają. 18:40, 14.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 1

Jedna z tego wszystkiego wynika, że przepisywanie leków przeciw bólowych przez lekarzy z Krotoszyna z dodatkiem narkotyku - może być celowe. Może to wynikać z różnych powodów a najbardziej wskazuje, że za jakieś pomsty lub zmylenia organów śledczych. 19:14, 16.05.2022


HabuHabu

5 1

Tak naprawdę to nic się nie zmieni, ten szpital dalej będzie placówką, którą należy omijać szerokim łukiem. Z uwagi na budowlaną unifikację będzie to łatwiejsze. Tyle w temacie. 17:30, 14.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwwwww

4 0

Dobrze że się poprawią warunki lokalowe i oby poprawiły się też zachowania niektórego personelu wobec pacjentów zgonie z tak ładnie wyeksponowaną i przytaczaną misją.

Ale małe ale jest bo wydaje mi się że Pan Dyrektor Jakubek chciał pierwotnie rozbudować lecznicę od podstaw na Bolewskiego (gdzie cisza, tiry nie jeżdżą i wszystkie oddziały łącznie z hospicjum by były w jednej lokalizacji), ale ówczesne władze tego pomysłu nie poparły a teraz już budynki tylko w górę bo już nie ma miejsca chyba że lądowisko zamiast remontować to ulokować na dachu a teren po nim wykorzystać na kolejne skrzydło np. hospicjum.
Stary szpital można by wykorzystać na przeniesienie rehabilitacji z Koźmina i wtedy szpital tylko w dwóch lokalizacjach. 00:05, 15.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Doktor Kidler Doktor Kidler

4 0

Do podjęcia takiej decyzji potrzebna jest choćby odrobina wyobraźni u rządzących. To nie jest możliwe w Krotoszynie. 12:33, 15.05.2022


X-Men X-Men

3 1

Wszystko ładnie i pięknie ale...dlaczego niema oddziału psychiatrii? Jeden pacjent już by był gotowy na przyjęcie 12:10, 17.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ach ach

0 0

to ty 23:31, 19.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 2

Do x - Men
Krotoszyn to nie jeden pacjent. który kwalifikuje się do leczenia psychiatrycznego a baza osób. W Krotoszynie trzeba uporządkować społeczność bo ta wredność stwarza choroby psychiatryczne.Lekarzy trzeba doszkolić bo albo są tacy ułomni albo takich udają że nie potrafią odróżnić choroby psychiatrycznej od innej choroby.Wynika dalej że również są wrogo ustawieni do pacjenta.Nowy szpital i lepszy lekarz z Niemiec Czech Słowacji czy nawet węgierski jak obecnie Polski a szczególnie krotoszyński i z okolicy.
Tak na obecny czas to wynika.
14:10, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Marian J.CMarian J.C

0 1

Z ocen i z niektórych komentarzy wynika , że Krotoszyn i to forum to gehenna czyli męczarnia, piekło, udręczanie czy męki Tantala.
Jak dawniej opisywały książki, że Krotoszyn to miasto szczególnie niebezpieczne i wynika, że do obecnego czasu tak zostało.
Krotoszyn należy zmienić na bardziej przystępny - dla chcącego nie ma nic trudnego a zatem należy zmienić kierunki urzędowe jak Policja i medycynę - co zmieni się oblicze miasta i powiatu.
15:35, 18.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

X-Men X-Men

1 0

Panie Marianie
Proszę podać tytuły książek które według Pana opisują że niby Krotoszyn jest niebezpieczny?
Chętnie bym te książkę przeczytał.
Chyba że znów Pan napisał coś wyssanego z palca,chociaż wątpię czy poda Pan konkretnie tytuły tych niby książek 19:50, 18.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 1

Były to książki z lat szkolnych a nawet podejrzewano, że Krotoszyn przed wojną roku 1939 mógł współpracować z Niemcami co mogło spowodować wybuch drugiej wojny światowej.
W Krotoszynie przed wojną to niemieckich folksdojczów jak pisano była masa i przez to nie uległ dużemu zniszczeniu lub prawie wcale w działaniach wojennych. 11:09, 19.05.2022


Marian J.CMarian J.C

0 1

A po wojnie 1939 a 1945 też pisano o Krotoszynie a szczególnie o niebezpiecznych działach służb specjalnych UB I SB - takie tematy były ujmowane w szeregach książek.
X - Men dobrze wiesz jak było w Krotoszynie i obserwując twoje podchwytliwe mówią same o sobie. 11:28, 19.05.2022


X-Men X-Men

1 1

Tak jak przypuszczałem nie podał Pan żadnych tytułów bo to znów Pan sobie wymyślił a to co Pan napisał że Krotoszyn przyczynił się do wojny to tylko świadczy o stanie Pana rozumu.
Powodzenia w pisaniu dalszych bzdur 11:24, 19.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 1

Odgrywasz frajera. Twoje komentarze są prowokujące i ciągnące za język.
A z tego wynika, że co stare to i jare. 11:34, 19.05.2022


ElkaElka

1 0

Co z dezynfekcją w Krotoszyńskim Szpitalu ? 12:25, 19.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kubuś Puchatek Kubuś Puchatek

1 0

Na ulicy rolniczej zaraz za rondem zauważono podejrzane auto na tablicach z milicza siedziało w nim dwoje rosłych mężczyzn zauważono jakby na kogoś czekali albo była to tylko obserwacja 18:33, 19.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 1

Miliczanie mają świra już od dawna i może wynikać, że chcą dopiąć swego. Lepiej nie zwracać na nich uwagi to sami sobie odjadą. 19:32, 19.05.2022


REKLAMA
0%