Zamknij
REKLAMA

Pożar w lesie koło Roszek. Nieszczęście było blisko (FILM i ZDJĘCIA)

11:11, 20.05.2022 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj fot. P. ŚWIERBLEWSKI
REKLAMA

Przy drodze asfaltowej łączącej Roszki i Ligotę zapaliła się ściółka leśna. Spaliła się powierzchnia ok. 2 arów.

 

Do zdarzenia doszło ok. 18.30 na terenie leśnictwa Miłowiec. Ogień zauważył pracownik nadleśnictwa, który natychmiast poinformował służby ratownicze o zdarzeniu. Do akcji skierowano strażaków ochotników z Roszek i Orpiszewa oraz Państwową Straż Pożarną z Krotoszyna. Warto podkreślić, że pomoc nadeszła bardzo szybko, więc ogień nie zdążył się rozprzestrzenić.

- Dziękuję druhom z Roszek i Orpiszewa, a także z JRG PSP w Krotoszynie za profesjonalizm i zaangażowanie, dzięki którym udało się uratować las przed strawieniem przez ogień – mówi Wiesław Buliński, nadleśniczy Nadleśnictwa Krotoszyn.

 

Od wielu dni panuje susza, która powoduje, że zagrożenie pożarowe ciągle rośnie. Już w całej Polsce obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Aktualne dane można sprawdzić na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

- Ściółka jest sucha jak wiór i nawet najmniejsza iskra może spowodować olbrzymie straty. Wczorajszy pożar był drugim w tym sezonie w naszym nadleśnictwie. Niestety pierwszy był dzień wcześniej, co pokazuje, że ryzyko jest bardzo duże. Na szczęście oba udało się szybko opanować – informuje Przemysław Świerblewski, rzecznik nadleśnictwa.

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie, który jak wszyscy wiedzą rośnie wolno, a płonie błyskawicznie.

Współpraca ze strażakami jest jednym z filarów ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych. Lasy Państwowe posiadają świetnie rozwiniętą sieć obserwacyjno-patrolową, na którą składają się m.in. wieże wyposażone w kamery i system szybkiego wykrywania ognia. Kamery zintegrowane są z Punktami Alarmowo-Dyspozycyjnymi, w których dyżurny ma podgląd na widok z kamery i może błyskawicznie, a co najważniejsze bardzo dokładnie, określić lokalizację pożaru i wysłać tam jednostki gaśnicze.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%