Woda dostarczana z wodociągu we wsi Dzielice (gmina Rozdrażew) ma gorszą jakość. Dlatego sanepid postawił warunki. Jakie?
26 kwietnia przebadano próbki wody z wodociągu w Dzielicach.
– Badania wykazały przekroczenia parametrów mętności (dwukrotnie) i ilości żelaza - 310 uq/l (mikrogramów na litr) w dzielickiej stacji uzdatniania, a także podobne przekroczenia w szkole podstawowej w tej samej miejscowości – informuje dr Dominik Wawrzyńczak, powiatowy inspektor sanitarny.
Wyjaśnijmy, że dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie pitnej wynosi 200 uq/l.
Wyższe stężenie żelaza nadaje wodzie specyficzną barwę, mętność oraz nieprzyjemny smak. Taka woda nie powinna być używana do celów spożywczych. W związku z tym powiatowy inspektor sanitarny wydał 24 maja decyzję o warunkowej przydatności do spożycia wody z wodociągu w Dzielicach.
Do 25 czerwca rozdrażewska Spółdzielnia Kółek Rolniczych, która odpowiada za jej uzdatnianie i dostarczanie, musi wyeliminować zakwestionowane przez sanepid parametry.
„Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Krotoszynie (…) nakazuje doprowadzenie jakości wody do obowiązujących norm przez obniżenie mętności oraz zawartości żelaza” – czytamy w sentencji decyzji sanepidu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz