Zamknij
REKLAMA

Zapraszamy na rajd rowerowy Śladami Bany

10:59, 20.06.2022 | Grzegorz T. Śnieciński
Skomentuj
REKLAMA

Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Zarząd Dróg zapraszają wszystkich chętnych na rajd rowerowy Śladami Bany. To zakończenie projektu związanego z budową ścieżki pieszo-rowerowej Nowy Folwark-Bożacin-Brzoza wzdłuż drogi 4331P.

 

Start rajdu zaplanowano na środę 22 czerwca (godz. 10.00) spod skansenu kolejki wąskotorowej znajdującego się koło dworca PKP w Krotoszynie. Metę wyznaczono pod Grzybkiem w Rozdrażewie (ul. Sportowa).

Rajdowcy poruszać się będą szlakiem rowerowym Śladami Bany, który biegnie z Krotoszyna do Rozdrażewa. Na mecie przewidziano prezentację inwestycji, informację o aplikacji i mapie rowerowej, przedstawienie najciekawszych tras rowerowych oraz historii wąskotorówki kursującej w latach 1900-1986 z Krotoszyna do Pleszewa. Będzie także wystawa, poczęstunek i konkurs z nagrodami.

Współorganizatorami wydarzenia są: gminy rozdrażewska i krotoszyńska, miejscowy oddział PTTK i Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, które z tej okazji wydało broszurę „Śladami Bany. Historia krotoszyńsko-pleszewskiej wąskotorówki”.

Powiat Krotoszyński w styczniu br. zakończył realizację projektu, w ramach którego wybudowano ponad 3-kilometrowy odcinek ścieżki pieszo-rowerowej od Brzozy do ul. Kozala w Krotoszynie. Wcześniej, w latach 2014-2019 w kilku etapach zrealizowano budowę ścieżki z Henrykowa do Rozdrażewa. Ostatni projekt wykonany został w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Jego celem było zwiększenie wykorzystania transportu rowerowego przez mieszkańców powiatu jako alternatywnej formy komunikacji oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Stosowne porozumienie podpisano we wrześniu 2020 r. Partnerem wiodącym i głównym realizatorem zadania był Powiat Krotoszyński, który na realizacje zadania otrzymał ponad 3 mln dofinansowania z Województwa Wielkopolskiego. Przekazanie placu budowy miało miejsce w czerwcu ub. roku, a wykonawcą inwestycji była firma Gembiak-Mikstacki.

W ramach zadania wykonano nie tylko samą ścieżkę, ale także wjazdy i wyjazdy z posesji, odwodnienie oraz oznakowanie poziome i pionowe wraz z barierami ochronnymi. Powstały również miejsca postojowe dla samochodów, zjazdy na drogi boczne oraz zatoki autobusowe.

Ścieżka do Rozdrażewa powstała w większości na terenie dawnego torowiska kolejki wąskotorowej, stąd nazwa szlaku „Śladami Bany”. Na całej trasie od dworca PKP do miejsca dawnej stacji w Rozdrażewie zostały zamontowane tablice historyczno-informacyjne, które przypominają dzieje wąskotorówki.

W czterech lokalizacjach na szlaku stanęły stylizowane wiaty rowerowe, w których można zostawić rower, odpocząć albo przesiąść się na autobus. Dodatkowo w ramach tego projektu powstała aplikacja ze szlakami rowerowymi na terenie powiatu oraz mapa turystyczno-rowerowa przygotowane przez starostwo powiatowe.

  

 

(Grzegorz T. Śnieciński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%