Zamknij
REKLAMA

Dom seniora w Krotoszynie tętni życiem i zaprasza chętnych!

08.02, 12.08.2022 Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

– Atmosfera jest dobra, wszyscy się tutaj szanujemy – mówi pan Jan, który regularnie uczęszcza do Dziennego Domu Seniora Plus w Krotoszynie.

 

To miejsce, gdzie ludzie starsi mogą cieszyć się wzajemnie swoim towarzystwem i uczestniczyć w różnorakich zajęciach, np. plastycznych, a także w rehabilitacji. Osoby przebywające w sali terapeutycznej biorą udział w zajęciach plastycznych, rozwiązują krzyżówki, grają w planszówki. Podopieczni placówki korzystają z zajęć rehabilitacyjnych, gdzie są rowery stacjonarne, bieżnia i piłki.

Podczas naszych odwiedzin 10 sierpnia przebywało w nim 17 osób, choć miejsc jest 30. W trakcie wakacji letnich frekwencja jest niższa.

– Część uczestników wyjechała do sanatorium, inni na wakacje z rodziną. Poza tym jest grupa seniorów, która przychodzi 3 razy w tygodniu – mówi Marek Maliński, opiekun z dziennego domu.

Jeden z mężczyzn w sędziwym wieku mówi, że jesienią znowu będzie tu pełno i wesoło. W każdym bądź razie teraz są wolne miejsce, więc warto się zgłosić. O tym jak to zrobić, piszemy pod artykułem.

Organizowane są warsztaty kulinarne, plastyczne, rękodzielnicze, ogrodnicze i stolarskie.

– Zajęcia są dobierane do indywidualnych możliwości każdego uczestnika – podkreśla pracowniczka placówki Jagoda Małecka.

Uczestnikiem DDS+ może być osoba, która jest mieszkańcem miasta lub gminy Krotoszyn,  ukończyła 60 lat, jest nieaktywna zawodowo i samotna oraz samodzielna lub wymagająca częściowej opieki w codziennych czynnościach. W ramach pobytu pensjonariusze mają zagwarantowane obiad i kawę.

Pan Jan przychodzi do krotoszyńskiej placówki od samego początku, tj. od lutego 2019 r.

– Jestem po udarze, ale się bardzo staram. Gdy tutaj przyszedłem, było ze mną źle, jeśli chodzi o mowę i poruszanie się. Dzięki panu Markowi ćwiczyłem bardzo dużo i mój stan się polepszył – opowiada.

Na początku przychodziły 4 osoby, po kilku tygodniach było 10, następnie 20 osób. Obecnie większość z nich ma już powyżej 80 lat.

– Atmosfera jest dobra, wszyscy się tutaj szanujemy. Jeden drugiemu pomaga jak jest to możliwe – podkreśla.

Przebywanie w tym gronie, jak mówią też inni, daje możliwość rozmowy na różnej tematy, np. o zdrowiu i sporcie.

Największym magnesem w opinii większości są wycieczki turystyczne, krajoznawcze i edukacyjne. W tym roku byli m.in. w Rudzie Sułowskiej w Dolinie Baryczy i niedawno w Licheniu, a wcześniej na trzydniowej wycieczce w Sopocie. Wyjeżdżają do kina i teatru w Kaliszu i Wrocławia. Integrują się z Domem Pomocy Społecznej w Baszkowie.  

Ci seniorzy, którzy mogą, chętnie pracują w ogrodzie. Pozostali przebywają w nim, gdyż jest sporo zieleni i kwiatów. – Dbamy o kwiatki, zamiatamy, organizujemy sobie nawet grille – dodaje jeden z mężczyzn.

– To dobre miejsce, bo jak człowiek sam jest w domu, to tutaj może przyjść i porozmawiać z innymi osobami i z naszymi opiekunami - mówi inny z uczestników.

Autobus przywozi ich a po godz. 15.00 odwozi do domów, a część osób przychodzi pieszo.

Uczestnicy doceniają współpracę z przedszkolem Bajka, do którego czasem chodzą, a czasem przedszkolaki tutaj przychodzą z wizytą.

***

Nabór uczestników do Dziennego Domu Seniora Plus

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z MGOPS w Krotoszynie (ul. Kobylińska 10A, tel. 62 725 39 96)

Siedziba DDS+: Krotoszyn, ul. Kobierska 7

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

MirekMirek

1 0

Kto jest kierownikiem tej siedziby proszę abyście nie wpuszczali tam Mariana tego z pksu to alko holik nie dajcie się zwieść bo msza jeszcze wam tam odprawi 16:36, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

1 1

Znany Mirek z forum Rzecz - krotoszyńska ( komentarz wyżej z dnia 12.08.2022 z godz. 16.36 ) to osoba o złych poglądach - bo nie ma gorszego tyrana jak z chama zrobić pana - największy kram gdy z chama Pan.
18:57, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArbuzArbuz

0 0

Krotoszyn to jeden wielki Dom Seniora. 20:24, 12.08.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

0 0

To społeczeństwo to siedlisko czerwonych tyranów wspieranych przez urzedy i Kościól.
.Czerwone tyrany to krotoszyńskie i nie tylko chamy którzy na zmyślonych krzywdach stają się panami.
Z chama Pan to najpodlepszy Polski wariat życiowy gdzie krzywdy celowo się wymyśla dla potrzeb różnych śledztw i upokorzeń. 05:05, 13.08.2022


Marian J.CMarian J.C

0 0

Należy dodać że krzywdy sa również wynikłe z celowych ponizan i wykorzystuje się do tego również to forum.To osoby celowo podstawiana dla potrzeb różnych śledztw wywiadów jak i upokorzeń.
Krotoszynie zmień się a życie będzie inne i przyjemne dla każdego a wynikle krzywdy naprawic.Krzywdy czynią w człowieku zło które staje się jeszcze większym złem.Takie zła również rujnują społeczeństwo i doprowadzają a nawet zmuszają do różnych tragedii. 06:17, 13.08.2022


Marian J.CMarian J.C

1 1

A tak na koniec tych rozważań i przyglądając się wizerunku tego Domu seniora. Nawet minuty nie chciałbym w nim przebywać - poprostu odpycha z zgryźliwości tego obiektu. 07:09, 13.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marian J.CMarian J.C

1 0

Ale przyglądając się bliżej zdjęciom to wynika, że seniorzy tacy nie na pełnych wrażeniach i być może jest to takie ukierunkowanie. Lepsze jest własna wyobraźnia a nie kierowana. W Krotoszynie to już tak jest od het dawna, że przywileje są uszczuplane na potrzeby jakiś świrów z polityki czy innych organizacji. 19:41, 13.08.2022


REKLAMA
0%