Zamknij

Zasady dobrych zdjęć w CV – na co zwrócić uwagę?

08:58, 20.08.2022 Aktualizacja: 21:19, 19.09.2022
Skomentuj

CV to jeden z kluczowych punktów przy poszukiwaniu pracy. Z jednej strony powinno mieć czytelną, zawierającą najważniejsze informacje formę, która pomoże pracodawcy w wybraniu pracownika z potencjalnych kandydatów. Z drugiej strony powinno wzbudzić ciekawość i zaufanie rekrutującej osoby. Ważną częścią CV jest fotografia kandydata. Jakie są zasady dobrych zdjęć w CV? Na co zwrócić uwagę? [materiały partnera]

 

Zasady dobrych zdjęć w CV mogą wpłynąć na wynik rekrutacji. Jesteśmy wzrokowcami, oceniającymi na początku przez pryzmat wyglądu potencjalnego pracownika. Zanim zaczniemy więc wczytywać się w doświadczenie, wykształcenie i umiejętności, sprawdzimy czy dany człowiek wzbudza nasze zaufanie. Z tego względu fotografia umieszczona w takim dokumencie jest niezwykle ważna.

Dlaczego zdjęcie w CV jest nadal ważne?

Przede wszystkim pomoże zwrócić uwagę pracodawcy na potencjalnego pracownika. Lekkim uśmiechem, schludnym ubiorem czy dobrze dobraną koszulą możemy zwrócić na siebie pozytywną uwagę i sprawić, że rekruter będzie chciał porozmawiać właśnie z nami.

Poza tym zdjęcie w CV urzeczywistnia dokument i nadaje mu dynamiki. Kluczowe jest jednak, aby umieszczając fotografię, uwzględnić wszystkie zasady dobrych zdjęć w CV. Te związane są m.in. z przygotowaniem do realizacji portretu, jak i jego późniejszego przygotowania i umieszczania.

 

Jak ubrać się do zdjęcia w CV?

Ubiór na zdjęciu powinien odpowiadać charakterystyce pracy. Jeżeli staramy się o stanowisko kreatywne, w którym ważna jest pomysłowość i dynamika – tak też warto się ubrać. Standardowy garnitur, krawat i poważna mina na pewno nie przejdzie. Postaw więc na ciekawą kolorystykę, dodatki, a przede wszystkim – mnóstwo uśmiechu!

Z kolei w czasie rekrutacji na stanowiska managerskie i kierownicze, dużo lepiej ubrać się statycznie, dystyngowanie i elegancko. Nie oznacza to jednak, że warto mieć tzw. grobową minę. Tu uśmiech też jest ważny, ale powinien być bardziej subtelny i delikatny.

Pamiętajmy, że fotografia do CV musi być tzw. portretem. Oznacza to, że fotograf obejmie w kadrze naszą fryzurę, owal twarzy, szyję i delikatnie wejdzie na elementy poniżej. Kluczowe są więc takie aspekty jak fryzjer, makijaż itd.

Kadrowanie, obrabianie i ustawianie – niezwykle istotne elementy

Po wykonaniu takiej fotografii możemy przejść do kolejnego aspektu – przerabiania jej. Ważne jest prawidłowe wykadrowanie zdjęcia, aby twarz była jej centralnym punktem. Nie przesadzajmy z filtrami – naturalność może być w cenie. Warto jednak cyfrowo pozbyć się niedoskonałości, które są tymczasowe i znikną do rozmowy rekrutacyjnej.

Zwróć uwagę na odpowiednie umiejscowienie fotografii w CV. Jeżeli dokument ma kreatywną formę – od Ciebie zależy, gdzie je zamieścisz. Zdjęcie może być np. centralnym punktem CV od którego wychodzą wszystkie zalety potencjalnego pracownika. W klasycznych wersjach, fotografia umieszczona jest z kolei w górnym rogu dokumentu. Wiele zależy jednak od pomysłu kandydata.

więcej na portalu Uzdalnieni.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%