Zamknij
REKLAMA

Gdzie są pieniądze na dodatki węglowe? Nie są w stanie kredytować zapewnień rządu

11.36, 17.09.2022 Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Samorządy do końca ubiegłego tygodnia nie dostały pieniędzy na wypłatę dodatku węglowego. Włodarz jednej z gmin naszego powiatu nie gryzie się w język i mówi, jak to jest ze środkami finansowymi obiecanymi przez rząd PiS-u.

 

17 sierpnia ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Świadczenie przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Niestety samorządy do piątku, 16 września, nie dostały pieniędzy na realizację rządowej pomocy dla obywateli. Kierowniczka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koźminie poinformowała, że osoby, które złożyły wnioski o wypłatę dodatku 17 sierpnia nie otrzymają pieniędzy w ustawowym miesięcznym terminie.

– Wypłata dodatków węglowych jest zadaniem zleconym gminie Koźmin i jego realizacja jest uzależniona od otrzymania środków od wojewody wielkopolskiego – informuje Weronika Kazubek, kierowniczka MGOPS w Koźminie.

Gmina Koźmin złożyła zapotrzebowanie na pieniądze w określonym przez wojewodę terminie, jednak ich nie otrzymała, co uniemożliwia realizację wypłat mieszkańcom.

– Nie jesteśmy w stanie kredytować zapewnień rządowych, więc tak długo, jak nie wpłyną przynajmniej jakieś pieniądze, nie będziemy tego wypłacać – powiedział „Rzeczy Krotoszyńskiej” burmistrz Bratborski.

Zdaniem włodarza analogicznie jest z promesami z ostatniego rozdania z Polskiego Ładu.

– To tak samo jak z tymi „dyktowymi” pieniędzmi, które dostaliśmy. Oczywiście piękne są te dykty, ale my najpierw musimy te środki wyłożyć, a dopiero później otrzymamy refundację po zakończeniu inwestycji lub nie – skomentował M. Bratborski.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że wnioski do jej ministerstwa od wszystkich wojewodów już wpłynęły. "Otrzymaliśmy wypłatę z Ministerstwa Finansów, dzisiaj (16 września - red.) i jutro przekazujemy środki do wojewodów, którzy następnie przekażą te środki do wszystkich gmin" – powiedziała minister Moskwa.

Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina ma 30 dni na wypłatę.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

kajakaja

3 1

co na ten temat mają do powiedzenia radni powiatowi i gminni z pIS 19:13, 17.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pis...da?Zabierze!Pis...da?Zabierze!

5 2

Forsy nie ma bo tłuste koty z PiS zeżarły.Dla jednych miliony ,a reszta niech pali chrustem i ociepla domy mchem. 10:54, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

2 3

Przecież ta banda *%#)!& z pisuaru czego się nie dotknie to wszystko rozwali, najważniejsze że cysorz kaczor well balbina i jego klakierzy się już obłowili a 2 sort mają w d...ie 11:54, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POLSKIE PIEKŁOPOLSKIE PIEKŁO

0 0

Może należało zadać pytanie - GDZIE JEST WĘGIEL? 14:51, 20.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%