Zamknij
REKLAMA

ROZDRAŻEW. Błędna nazwa ulicy. Powinno być Kompanii Rozdrażewskiej

07.42, 18.09.2022 lem
Skomentuj
REKLAMA

Mieszkaniec Rozdrażewa zwrócił się do nas z prośba o interwencję. – Ta sprawa była zgłaszane do Urzędu Gminy, ale nikt się nią nie zainteresował – powiedział nam mężczyzna.

 

Od 2018 r. w Rozdrażewie na tabliczkach widnieje błędna nazwa ulicy. Chodzi o ulicę Kompanii Rozdrażewskiej, bo taka nazwa jest prawidłowa, lecz do dzisiaj jest „Kampanii Rozdrażewskiej”.Niby to tylko jedna litera, ale zmienia znaczenie słowa.

– Czy wójt w ogóle coś z tym robi. Było zgłaszane do Urzędu Gminy, ale nadal nikt się nie zainteresował, może jak gazeta się zainteresuje to pojawi się poprawna nazwa... – przekazał redakcji mieszkaniec Rozdrażewa.

Nie udało nam się dowiedzieć, czy Mariusz Dymarski, wie o tym lapsusie, ponieważ gdy dzwoniliśmy do niego w piątek, 16 września, nie odbierał telefonu. Mamy jednak nadzieję, że gdy urzędnicy przeczytają nasz artykuł, to zmienią tabliczki z nieprawidłowymi nazwami.

Warto przypomnieć, że ul. Kompanii Rozdrażewskiej pojawiła się 4 lata temu. Zastąpiła ona ulicę 25 stycznia. Według wojewody poprzednia nazwa zawierająca datę – tu cytat z uzasadnienia uchwały – „gloryfikowała komunizm”. Dlatego wojewoda z ramienia PiS wprowadził nową nazwę, która brzmi „ulica Kompanii Rozdrażewskiej”.

Wojewoda poparł swoją decyzję opinią Instytutu Pamięci Narodowej, który uznał, że nazwa 25 Stycznia (1945 r.) jest upamiętnieniem faktu „zajęcia Rozdrażewa przez jednostki Armii Czerwonej, co w okresie komunizmu celebrowano jako dzień wyzwolenia”. Ale przecież, jak podkreślił IPN, o żadnym wyzwoleniu nie było mowy. Totalitaryzm nazistowski zastąpił bowiem totalitaryzm sowiecki.

Tymczasem Kompania Rozdrażewska walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, a konkretnie o Zduny, co miało miejsce na początku lutego 1919 r.

(lem)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Marian J.C inny I PMarian J.C inny I P

1 1

Kompania a Kampania.
Według Internetu to się tak to przedstawia.
Związki wyrazowe. Wynika, że Kompania to formacja wojskowa. A Kampania zaś to in. zaplanowana, wieloetapowa i celowa akcja działalności.
Mylenie Kompanii a Kampanii może prowadzić do poważnych nieporozumień. Kompania Wojska Polskiego to zupełnie coś innego niż Kampania Wojska Polskiego - pierwsze wyrażenie oznacza jednostkę wojskową, drugie - działanie bojowe.
Jest to trudny orzech do zgryzienia. Wojewoda kierował się nazwa jednostki czyli Kompania. Natomiast Ul. Kampanii Rozdrażewskich Gmina Rozdrażew uważa za działalność bojową. 18:48, 18.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%