W związku z licznymi aktami wandalizmu, do których dochodziło na terenie Krotoszyna, pojawił się pomysł, by mieszkańcy utworzyli formację, która pilnowałaby mienia publicznego.
Niszczone są ławki w parku, urządzenie do ćwiczeń na świeżym powietrzu, kosze na śmieci i ogrodzenia placów czy boisk.
O to, czy możliwe jest powołanie patroli obywatelskich zapytał radny Bartosz Kosiarski.
— My zastanawialiśmy nad tym na posiedzeniu rady osiedla Parcelki. Wiadomo, że byłaby to inicjatywa społeczna. Sądzę, że na każdym osiedlu znaleźliby się chętni, o ile byłaby taka możliwość — powiedział Kosiarski na sesji Rady Miasta z 29 września.
Ryszard Czuszke, zastępca burmistrza Krotoszyna, podkreślił, że to piękna inicjatywa. Niestety, oficjalnie samorząd nie może powołać takiego ciała. Radczyni prawna Ewa Lindner-Graf twierdzi, że brak jest jakichkolwiek regulacji prawnych.
— Przykro mi, ale rada miejska ani inny organ samorządu terytorialnego nie może tego zrobić — powiedziała.
Tymczasem okazuje się, że patrole obywatelskie istniały ok. 10 lat temu w kilku miastach Polski, m.in. w Radomsku (woj. łódzkie) i w Siemianowicach Śląskich.
Tworzyli je mieszkańcy zatrudnieni przez urzędy miast, a opłacani przez urząd pracy bądź gminę. Ich zadaniem było patrolowanie najbardziej zagrożonych rejonów miast. Ściśle współpracowali z policją i innymi miejskimi służbami. Ich zadaniem było reagowanie na wszystkie zagrożenia, które zauważą. Obecnie nie istnieją.
W 2014 r. w Katowicach osoby tworzące patrole obywatelskie informowały policjantów z jednej z dzielnic o każdym przypadku łamania prawa. Pomysł ich utworzenia narodził się podczas spotkań z mieszkańcami.
Dwa lata temu patrol obywatelski w Żorach stworzyli wolontariusze, ale skupiał się nie na pilnowaniu bezpieczeństwa i porządku, lecz na rozdawaniu maseczek ochronnych w czasie szalejącej pandemii koronawirusa.
2 1
Proponuję by komendantem straży obywatelskiej został Marian JCB mieszkający nieopodal rolniczej. Jest najlepsza kandydatura na to stanowisko. Do dyspozycji prosimy aby dać mu rower stacjonarny. Zawsze będzie mógł dojechać do każdego miejsca o każdej porze dnia i nocy
.. Marian jest najlepszym przykładem dla Krotoszyna jako strażnik obywatelski dogada się z każdym dziaciakiem alkoholikiem i meliniarzem. Pan kosiarki będzie jego zastępca będą mieć ze sobą kontakt i będzie to finansowane przez straż miejska. Pan Marian będzie donosił pani radnemu kto co gdzie dewastuje potem te sprawę przepija i na koniec wyciągną wn ioski miasto będzie bezpieczne...
0 1
Drzewo drogie opał drogi na co komu ławki w parku czymś trzeba palić idąc za słowami prezesa ludzie jednak potrafią go słuchać.... Palcie tak żeby było wam ciepło nieważne czym
2 1
Jeszcze więcej odznaczeń na dzień policjanta,wtedy będzie się nam żyło bardzo dobrze no i nasz kochany zapracowany komendant policji.
0 0
Rozumiem że Kosiarski też będzie patrolował, czy tylko liczy na głupszych?