Drewno to jedno z najbardziej szlachetnych surowców budowlanych, zarazem jedno z najstarszych. Dzisiaj stosujemy je nie tylko w budowie cały domów, ale też można je spotkać jako wyszukany element w wystroju wnętrz. Drewniane meble uchodzą za symbol solidności i trwałości. Wraz z popularnością drewna, powróciły materiały drewnopochodne. Jakie są ich rodzaje? [materiały partnera].
Na rynku można spotkać wiele rodzajów płyt. Ich wykonanie oraz to, gdzie najlepiej się sprawdzą, wymaga nie tylko określenia ich podstawowych funkcji, ale również zapoznania się z techniką wytwarzania, surowcami. Postaramy się temu przyjrzeć. W ofertach wielu sklepów budowlanych i meblowych możesz zobaczyć:
płyty sklejki,
płyty OSB,
płyty wiórowe,
płyty paździerzowe,
Aby wybrać odpowiednią płytę dla siebie, musisz dokładnie zapoznać się z ich możliwościami i przeznaczeniem.
To produkt drewnopochodny produkowany z forniru. Materiału tworzonego z drewna a dokładnie, fornirem nazywane są płaty drewna, które są skrawane z pnia. Płaty te o grubości od 0,01 do 0,6 mm, są następnie nakładane na siebie względem 90 stopni i sklejane specjalnymi substancjami, aby nadać im kształt jednolitej bryły.
Ze względu właśnie na sklejanie na rynku rozróżniane są trzy rodzaje sklejki:
Każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju pomieszczeń i ma nieco inne przeznaczenie. Sklejki wodoodporne i antypoślizgowe głównie można znaleźć na placach budowy, gdzie służą za podstawy rusztowań lub element formujący wylewkę betonową. Znajdują też swoje miejsce w stoczniach i podłogach pojazdów np. autobusów. Sklejka suchotrwała natomiast to materiał przeznaczony do miejsc o niskim poziomie wilgoci, i zwykle można ją spotkać we wnętrzach. Dodatkowo sklejkę kategoryzuje się względem wykorzystanego do jej produkcji drewna. Stąd istnieją sklejki brzozowe, olchowe i bukowe lub sosnowe, czy egzotyczne.
Podobnie jak płyty wiórowe, OSB też budowane są z wiór drzew jednak w przeciwieństwie do nich i sklejki, płyty OSB są prasowane w wysokich temperaturach i pod ogromnym ciśnieniem i w różnym położeniu względem siebie. Klejem w przypadku płyt OSB są różnego pochodzenia i rodzaju żywice. Na koniec etapu produkcji opryskuje się produkt obustronnie emulsją woskową, która ma zadanie zwiększyć odporność płyty na wodę i inne czynniki zewnętrzne.
Szeroka oferta płyt drewnopochodnych znajduje się na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-osb-plyty-mfp-deski-laty-tarcica/plyty-drewnopochodne
Podobnie jak sklejki płyty OSB dzielimy na rodzaje ze względu na ich przeznaczenie:
Produkowane są z wiór różnych gatunków drzew, pokrywane zazwyczaj laminatem lub pojedynczą warstwą forniru. Podobnie jak sklejka są klejone w wysokich temperaturach specjalnymi substancjami, które nadają im odpowiedni kształt. Mają różną grubość, wahająca się w granicach do kilkudziesięciu mm. Są bardzo popularnym surowcem w przemyśle meblowym, ale mogą służyć w budownictwie do budowy ścianek działowych lub mniej wymagających konstrukcji.
Paździerz to nic innego jak zdrewniałe części łodyg, powstałe w wyniku tzw. międlenia. Międlenie to proces przetwarzania słomy lnu lub konopi na włókno. Do wyrobu płyt można także stosować mieszanki. Podobnie jak płyty OSB paździerz jest wytwarzany za pomocą prasowania, pod dużym ciśnieniem oraz klejenia. Stosuje się je zarówno laminowane, jak i w formie surowej. W budownictwie służą za materiał izolacyjny, a w przemyśle meblarskim jako jeden z surowców.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz