Zamknij
REKLAMA

Sprawa stacji paliw z ul. Benickiej. Prawne wybiegi i konflikt z samorządem

13.46, 22.11.2022 mac Aktualizacja: 13.49, 22.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Senator Ewa Matecka złożyła oświadczenie w sprawie nieuczciwej działalności stacji paliw przy ul. Benickiej w Krotoszynie.

 

Oświadczenie skierowała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Przyznała, że od ponad roku do jej biura senatorskiego w Krotoszynie zgłasza się z prośbą o interwencję grupa mieszkańców osiedli bloków.

 

Walczą z uciążliwą stacją

Od 7 lat mieszkańcy walczą z nielegalnie funkcjonującym tam parkingiem dla samochodów ciężarowych, nielegalnym składowiskiem odpadów oraz również nocną działalnością stacji benzynowej.

„Inwestor, jakim jest przedsiębiorstwo O., otrzymało we wskazanej lokalizacji zezwolenie wyłącznie na budowę stacji paliw o wielkości ograniczonej do dwóch dystrybutorów wraz z zastrzeżeniem, że nie może ona funkcjonować całodobowo” – stwierdziła senator Matecka.

Ograniczenia te podyktowane były przede wszystkim względami bezpieczeństwa oraz potrzebą ograniczenia poziomu uciążliwości dla mieszkańców.

 

Inwestor ignoruje, oni protestują

Inwestor, jak dowodziła parlamentarzystka, wszystkie pierwotne ustalenia zignorował, czego konsekwencją są nie tylko wymienione samowole budowlane, ale także wzmożona intensywność ruchu ciężkich pojazdów po wąskich drogach i nieznośny hałas szczególnie nocą.

Protesty mieszkańców skupionych w Międzyosiedlowym Zespole Interwencyjnym dotarły już do wielu instytucji mogących mieć wpływ na poczynania przedsiębiorcy. Wszelkie orzeczenia w tej sprawie są jednak przez inwestora nieustannie i jak dotąd bezkarnie ignorowane.

„Tak dzieje się choćby z decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska z 11 grudnia 2020 r. nakazującą zamknięcie nielegalnego składowiska odpadów oraz likwidację samowoli budowlanej” – oświadczyła pani senator.

Podobnie rzecz ma się w przypadku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznającego za nielegalny – działający na terenie osiedla – parking, przekształcony de facto w bazę ciężkiego transportu towarowego. Ponadto powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, w postanowieniu z 16 czerwca 2020 r., uznał za nielegalną rozbudowę stacji benzynowej o kolejny dystrybutor.

 

Minister do ministra

W senacie Matecka mówiła, że mimo to nielegalna działalność tej firmy nie została przerwana ani ograniczona. Stało się wręcz przeciwnie – jej skala i uciążliwość nieustannie wzrastają.

– Prawne wybiegi ze strony inwestora – pozostającego także w konflikcie z władzami miasta oraz powiatu – powodują, że nie udało się dotąd wyegzekwować wspomnianych decyzji, postanowień i orzeczeń – wskazała E. Matecka.

Legalizowanie nocnej działalności stacji paliw przez burmistrza jest – jej zdaniem – „jego niezrozumiałą indywidualną czynnością naruszającą prawo”.

- W tej sytuacji radni, uznając za bezzasadną skargę mieszkańców żądających zamknięcia nocnej działalności stacji paliw, wspólnie z burmistrzem legalizują samowolę - komentują Mirosław Chojnicki i Ludwik Sójka z Międzyosiedlowego Zespołu Interwencyjnego.

Mieszkańcy są sfrustrowani i czują bezradność oraz niewiarę w sprawczość organów państwa.

Minister Adamczyk  poproszony przez panią senator o pilną interwencję w tej sprawie przekazał sprawę ministrowi rozwoju i technologii Waldemarowi Budzie z prośbą o rozpatrzenie i odpowiedź marszałkowi Senatu.

(mac)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (11)

AeiouyAeiouy

16 12

Samochody na stacji paliw w centrum miasta przeszkadzają... a potem tacy ludzie przeprowadzają się na wieś i dzwonią na policję bo kombajn hałasuje albo krowa buczy 🤦‍♀️ 14:46, 22.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PBPB

12 1

Nie rób z siebie *%#)!& mowa jest o stacji paliw w centrum osiedla 16:14, 22.11.2022


Krzysiek Krzysiek

17 2

Walczcie o swój spokój BRAWO!!! 16:30, 22.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FranciszekFranciszek

0 1

Kto pozwolił w środku miasta na taką inwestycję
Zamiast bloków mieszkalnych to takie coś .
To wstyd że mamy taką władzę ale o architekcie Krotoszyna to już nie wspomnę.
Albo nie ma wyobraźni albo jest coś co robi swoje .
Z architektem jest to samo co zrobił na ul. Koźmińskiej 54 postawił blok bo tłumaczył się że jest taka zabudowa na ul Koźmińskiej . A dlaczego nie ma miejsca na ławki i plac dla dzieci.
A władze miasta nic . To znaczy że to wszystko jasne. 17:58, 26.11.2022


bobbob

4 1

Aeiouy nie chlej tyle wódy o nie wiesz co piszesz 17:33, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kasakasa

9 1

jak ma byc prawo przestrzegane jak tam policjantów zatrudniają 20:40, 22.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

14 1

niestety nasz kochany Krotoszyn (coraz mniej kochany) już taki jest. Kilka firm, kilku przedsiębiorców rządzi tym miastem zamiast nasi Burmistrzowie, radni itd. Kolesiostwo, znajomości i każdy taki przedsiębiorca potem robi co chce (często bez pozwoleń) a władza co ? Patrzy i nic nie reaguje bo to przecież kolega. i to widać w każdej części Krotoszyna.
To samo pewna firma transportowa na ul. Zdunowskiej... Samowolka całkowita.. Ziemie o bonitacji 3A betonują na parkingi, rowy melioracyjne zasypują i śmieją się w twarz. Działalność prowadzona bez pozwoleń, zabytkowy dom przerobiony na mieszkania początkowo bez pozwolenia. Oczywiście na zgłoszenia nikt z Urzędu nie reaguje 22:55, 22.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

majamaja

2 0

to samo eko7 08:57, 23.11.2022


X-Men X-Men

11 0

Eko siódemka i straż miejska to już dawno powinno być rozwiaznane 15:24, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

7 0

X-Men ale masz marzenia jak większość krotoszan ale niestety do puki PSL będzie to będzie straż 18:45, 23.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OloOlo

8 1

Jak ten przedsiębiorca jak i jego brat mają wszystkich razem z policją w kieszeni to jak ma być w krotoszynie,kierowcy z tych firm nie są niewodzialni dla naszych kochanych policjantów 19:03, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%