Zamknij

Pompa ciepła MONOBLOK – jak podłączyć urządzenie?

10:28, 25.11.2022 . Aktualizacja: 12:04, 05.12.2022
Skomentuj

 

Planujesz zakup pompy ciepła MONOBLOK i chcesz poznać proces instalacji? Jak przebiega montaż i czy można go przeprowadzić samodzielnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej [materiały partnera].

 

Pompa MONOBLOK – jak działa?

Pompa ciepła to rodzaj urządzenia, które do ogrzewania budynku wykorzystuje powietrze. Jest ono zasysane przez urządzenie i przekazuje energię do wymiennika ciepła, tzw. parownika. Tam dochodzi do ogrzania czynnika chłodniczego, który paruje i rozprowadza ciepło w systemie. Po oddaniu energii skrapla się, by powrócić do parownika.  

Na rynku występują 2 rodzaje pomp ciepła – split lub monoblok. Od kilku lat popularność zyskuje szczególnie pompa ciepła MONOBLOK. To rozwiązanie wyróżnia się łatwiejszym montażem z uwagi na zastosowanie hermetycznego obiegu chłodniczego. Krąży on jedynie w jednostce zewnętrznej, a pomiędzy  jednostką zewnętrzną i wewnętrzną krąży jedynie woda grzewcza lub glikol.

 

Jak przebiega montaż pompy MONOBLOK?

Jedną z głównych zalet pomp ciepła MONOBLOK jest stosunkowo łatwy montaż. Podstawowe urządzenie montowane jest już w fabryce. Dzięki temu do klienta trafia gotowy do użytku produkt. Samo podłączenie wymaga jedynie wykonania przyłączy wodnych.

W ten sposób omija się cały proces związany z przygotowaniem instalacji do wprowadzenia gazowego czynnika roboczego. Cały układ jest hermetycznie zamknięty, co minimalizuje ryzyko wycieków i problemów z rozszczelnieniem instalacji. Jednocześnie montaż całego urządzenia i przygotowanie pompy do działania przebiegają znacznie szybciej. 

  

Czy można ją zainstalować samodzielnie?

Czy samodzielny montaż pompy ciepła MONOBLOK jest możliwy? W teorii nie ma ku temu przeciwwskazań. Instalacja urządzenia nie wymaga ingerowania w układ chłodniczy. Podstawą połączenia jest wykonanie przepływu przy pomocy standardowych rur do wody grzewczej. Wykonanie takiej pracy nie wiąże się z dużym ryzykiem ani nie wymaga od budowniczych specjalnych uprawnień.

Mimo to nie warto rezygnować ze wsparcia fachowców podczas montażu. Specjaliści doskonale znają specyfikę takich urządzeń i są w stanie bardzo szybko wykonać niezbędne podłączenia hydrauliczne i elektroniczne. Pomogą także w skonfigurowaniu pompy i przygotowaniu jej do działania.  

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%