Branża budowlana uznawana jest za jedną z bardziej wymagających. Nic więc dziwnego, że pracownicy oczekują godziwego wynagrodzenia za swoją ciężką i odpowiedzialną pracę. Niestety wiele polskich firm oferuje zbyt niską pensję, która jest niedostosowana do specyfiki pracy i zakresu obowiązków. Tymczasem zagraniczni pracodawcy kuszą znacznie wyższymi zarobkami. Czy jednak uzyskane w Polsce uprawnienia budowlane są uznawane za granicą? [materiały partnera]
Zdobycie uprawnień budowlanych nie jest łatwe. Aby pełnić samodzielne funkcje na budowie i objąć stanowisko kierownika budowy, czy inspektora nadzoru budowlanego konieczne jest odpowiednie wykształcenie, praktyka zawodowa oraz oczywiście zdanie egzaminu rangi państwowej. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Zakres materiału jest spory, dlatego wielu kandydatów decyduje się na uporządkowanie swojej wiedzy pod okiem ekspertów z Centrum Szkolenia Ustawicznego SBM (https://sbm-szkolenia.pl). Poświęcone na naukę tygodnie, a nawet miesiące oraz kosztowny proces kwalifikacji i podejścia do egzaminu sprawia, że wielu posiadających uprawnienia budowlane chciałoby pracować w firmie, która docenia posiadane umiejętności i kwalifikacje, oferując odpowiednie wynagrodzenie. Częstym kierunkiem są kraje zachodnie, gdzie zarobki są lepsze niż w Polsce.
Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że uprawnienia budowlane uzyskane w ojczystym kraju są uznawane za równorzędne z tymi, które uzyskuje się w pozostałych krajach członkowskich. Oznacza to, że posiadając uprawnienia budowlane, możesz ubiegać się o pracę na terenie Unii Europejskiej. Istnieje jednak jeden warunek, który należy spełnić, aby pełnić samodzielne funkcje techniczne. Jest nim przynależność do właściwej izby samorządu zawodowego. Poza Unią Europejską posiadane uprawnienia budowlane nie są uznawane za obowiązujące. Jeśli zatem zamierzasz rozpocząć pracę w kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, konieczne zapoznaj się z obowiązującymi tam przepisami. Warto również poszukać na forum lub wśród znajomych osób, które pracują w danym kraju w Twoim zawodzie. Na przykład w Norwegii, która nie jest w UE, odpowiednik polskich uprawnień budowlanych jest SG, czyli sentral godkjenning, które nadaje Norweski Dyrektorat Budownictwa. Warto jednak podkreślić, że w Polsce uprawnienia budowlane przyznawane są każdemu z osobna, tymczasem w Norwegii przyznaje się je całym firmom budowlanym na okres 3 lat.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz