Zamknij
REKLAMA

Zabójczy rak szyjki macicy. Jak się przed nim ustrzec? Akcja PSSE w Krotoszynie

09.30, 24.01.2023 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 10.46, 24.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Na świecie ta choroba zabija jedną kobietę co dwie minuty. Młodzież z powiatu krotoszyńskiego dowiedziała się, jak się chronić przed tym nowotworem.

 

Rak szyjki macicy jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności kobiet na świecie. W 2020 r. na świecie odnotowano ponad 600 tys. nowych przypadków i ponad 340 tys. zgonów.

 

Szczepić się w młodym wieku

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje: szczepienia przeciw HPV i populacyjne badania cytologiczne kobiet.

Rak szyjki macicy niemal w 100 proc. jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne. Szczepienia powinny być przeprowadzane u dziewcząt i chłopców przed inicjację seksualną. W okresie nastoletnim uzyskuje się najlepszą odpowiedź poszczepienną, a tym samym trwałą ochronę przed zakażeniem. Efekt ochrony przed HPV jest odległy czasowo od szczepienia (kilkanaście, kilkadziesiąt lat).

 

Wykład lekarki

19 stycznia w sali Przedwiośnia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie zainaugurowała obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Renata Drygas zaprosiła do współpracy lek. Inez Pełko-Skitek, (w trakcie specjalizacji ginekologicznej), by uświadamiać i szerzyć wiedzę nt. profilaktyki tej choroby. Młodzież szkół ponadpodstawowych z powiatu uczestniczyła w wykładzie prowadzony przez lekarkę. Nie bez znaczenia była również obecność młodych mężczyzn. Okazało się bowiem, że kilka znaczących słów pani doktor skierowała również do nich.

Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, że profilaktyka, obserwacja własnego ciała oraz świadome budowanie relacji partnerskich, to najszybsza i najprostsza droga o zawalczenie o zdrowie.

Konkurs i pokazy

Po wykładzie rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Każda zdrowa, piękna i świadoma –  profilaktyka raka szyjki macicy” skierowanego do uczniów szkół średnich. Zdjęcia miały eksponować kobiecą siłę w walce o swoje zdrowie. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Krotoszynie oraz firma kosmetyczna Avon. Wręczyły: Sylwia Dzierla (Starostwo), Inez Pełko-Skitek i Małgorzata Zimna (PSSE).

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież zaproszono na pokaz makijażowy oraz fryzur prowadzony przez uczennice ZSP nr 3 w Krotoszynie oraz przedstawicielki firmy Avon.

W ramach profilaktyki tej choroby w naszych szkołach ponadpodstawowych realizowany jest także wojewódzki program edukacyjny pn. „Wybierz życie – pierwszy krok”. Zadaniem koordynatorów szkolnych jest m.in. przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym i poinformowanie o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

 

 

Laureaci konkursu

1. Karolina Kościelna (ZSP nr 2 w Krotoszynie)

2. Sandra Buszkiewicz (ZASP nr 3 w Krotoszynie )

3. Zuzanna Lankiewicz (ZSP nr1 w Krotoszynie)

 

Wyróżnienia

Julia Andrzejak, Anna Łopaczyk, Dagmara Nowacka i Adrianna Ziętek (Branżowa Szkoła I Stopnia w Kobylinie), Julia Baraniecka ZSP nr 3), Gabriela Czwojda (I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie).

(Sebastian Pośpiech)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

jankajanka

0 0

ale bajki , szcepionek nie ma , nie sa obowiazkowe i w programie sczepien, jak już sa to koszt ok 500zlza jedną 11:07, 24.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%