Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia nowej linii autobusowej z Krotoszyna do Milicza. Pierwszy autobus zabierze mieszkańców czterech gmin, jakie znajdują się na trasie, po wakacjach.
W tej sprawie spotkali się w marcu w Urzędzie Gminy w Cieszkowie włodarze Cieszkowa, Krotoszyna, Milicza i Zdun oraz kierownictwo Miejskiego Zakładu Komunikacji w Krotoszynie, aby omówić zasady funkcjonowania nowej linii.
32-kilometrowa trasa będzie przebiegała wzdłuż drogi krajowej z przystankami w poszczególnych gminach. Jak wyliczono przejazd zajmie ok. 50 minut.
– Jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów umowy. Powstał już rozkład jazdy, który będzie konsultowany z wszystkimi gminami – powiedziała „Rzeczy Krotoszyńskiej” Małgorzata Kalak, prezes MZK.
Do rozwiązania pozostaje kilka kwestii, m.in. czy będą potrzebne nowe przystanki autobusowe. Czy autobus będzie jeździł tylko od poniedziałku do piątku? Czy w soboty również?
– Ta sprawa jest do przedyskutowania. Wiele zależy od kosztu funkcjonowania jednego kilometra, bo trzeba pamiętać, że samorządy mają ograniczone budżety – mówi prezes Kalak.
Koszty byłyby podzielone proporcjonalnie do kilometrów przejechanych w danej gminie.
Ważną sprawą, jaką poruszono, było to, aby komunikacja autobusowa Krotoszyn-Milicz współgrała z komunikacją kolejową. Jest możliwość pozyskania środków zewnętrznych na ten cel. Chodzi o Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA), którym dysponuje wojewoda wielkopolski. Jest on przeznaczony dla linii nowo tworzonych. Co prawda, nabór wniosków na rok bieżący odbył się jesienią 2022 r., ale jest nadzieja, że uda się pozyskać dofinansowanie na 2024 r.
– Jesienią tego roku będzie ogłoszony nowy nabór. Poza tym spodziewamy się naboru uzupełniającego, gdy wszystkie środki z FRPA na 2023 r. nie zostaną wydane. W ubiegłym roku były dwa nabory uzupełniające – informuje M. Kalak, która zapewnia, że w MZK śledzą na bieżąco komunikaty wojewody.
Przypomnijmy, że włodarze przedstawili swoje propozycje co do ilości kursów w ciągu dnia, podkreślając przy tym, jak ważny jest transport zbiorowy zwłaszcza dla młodzieży dojeżdżającej do szkół średnich czy w ogóle osób do pracy. Wstępne założenie jest takie, że kursy będą uruchomione od 1 września 2023 r.
wacek13:55, 18.04.2023
Do Jarocina prosimy - tam jest glowny wezel i szybki do Poznania i to w soboty i niedziele
nan18:12, 18.04.2023
marszałek chce na biadki
Marian J.C.B19:26, 18.04.2023
A docelowym przystankiem szpital psychiatryczny w Miliczu z inicjatywy Policji i karetki P.R.
Takie są formuły tej linii.
Marian J.C.B20:07, 18.04.2023
W szpitalu psychiatrycznym w Miliczu leczą się również kierowcy MZK z Krotoszyna i przystanek docelowy to obowiązek.
Marian J.C.B04:06, 19.04.2023
Z czerwonej oceny wynika że urząd ukrywa zło i je celowo aktywuje.
Podłość wciąga się jeszcze w większą podłość a to lub urzędowe bezczelności.
Kutapirazol13:53, 19.04.2023
Jarocin, Śrem, Środa Wlkp sypialnią Poznania
Milicz Trzebnica sypialnią Wrocławia
Pleszew sypialnia Ostrowa/Kalisza
A Krotoszyn...?
Olo 09:13, 20.04.2023
A krotoszyn to wioska,jeszcze trochę I tylko kombajny i traktory będą jeździć pk rynku
xxx13:57, 20.04.2023
Władza, zdaje się, nie chciała do Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej,
a może trochę by im to otwarło oczy na cywilizację!
6 0
Czego się spodziewać po naszych władzach? A co to ich obchodzi!
4 0
to widac dokladnie ze Jarocin stal sie sypialnia Poznania i jest polaczony z poznaniem ok 22 par pociagow regio i7 ic a krotoszyn mozecie sprawdzic