Zamknij

Zdunowska młodzież w hołdzie bohaterom (ZDJĘCIA)

14:20, 04.10.2023 Bogumiła Bojewska Aktualizacja: 14:27, 04.10.2023
Skomentuj

21 września w Szkole Podstawowej w Zdunach stał się dniem Pokolenia Kolumbów. Ten dzień był zwieńczeniem prac uczniów w ramach projektu interdyscyplinarnego. Nawiązywał on do czasów II wojny światowej.

 

Rozważania o tych wydarzeniach prowadząca i pomysłodawczyni działań, Bogumiła Bojewska, zaczęła od piosenki Mieczysława Fogga „Ostatnia niedziela”. Utwór ten, wieszczący początek złego, wprowadził publiczność w klimat międzywojennej Warszawy w przededniu wybuchu wojny.

Audytorium wysłuchało opowieści świadków historii tamtych czasów Jadwigi Morgiel i Heleny Formanowskiej. Słuchacze poznali w ten sposób wydarzenia odnoszące się do najbliższej historii, tej lokalnej. Zapoznali się z przebiegiem wydarzeń wojennych rozgrywanych na ziemi zdunowskiej i bohaterstwem tamtego pokolenia.

Szersze zaś tło wydarzeń, głównie kampanii wrześniowej 1939 r., z racji przypadającej w tym roku 84. rocznicy wybuchu wojny, ukazał wymowny film pt. „Wojna obronna 1939”.

Widownia poznała ponadto kolejne etapy konfliktu zbrojnego i mozół życia codziennego, m.in. w piosenkach inscenizowanych z lat okupacji oraz we fragmencie filmu historycznego „Czas honoru”. Ilustrują one walkę z okupantem i pokazują zaangażowanie całej społeczności Polaków, dorosłych i małoletnich, w walkę z wrogiem.

Jedną z części projektu realizowanego z uczniami w klasach IV-VI był konkurs poezji wojennej. Najlepszym recytatorem w klasach IV został Bartłomiej Kujawiak. Na podium spośród klas V weszła Oliwia Wosińska. Zaś zwycięski laur w klasach VI przypadł Julii Baranowskiej.

Z kolei klasy VII i VIII przygotowały gazetki historyczne lub biuletyny pt. „ Polska i Polacy we wrześniu 1939 r.”. Jury, po docenieniu pracy włożonej przez młodzież, przekaże wyniki podczas kolejnej szkolnej uroczystości historycznej.

Wydarzeniu w życiu szkoły towarzyszyła także wystawa książek i publikacji upamiętniających czasy wojny oraz wysiłek podjęty przez pokolenie dziadków i pradziadków w walkę o naszą wolność. Pokaz dorobku intelektualnego pisarzy pokolenia wojennego i powojennego został zorganizowany przez Alinę Szczuraszek przy współudziale Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Zduny.

Wspólnym śpiewem „Mazurka Dąbrowskiego” upamiętniony został rozlew krwi i bohaterstwo pokolenia naszych przodków. Później delegacja młodzieży udała się do miejsc pamięci zdunowskich bohaterów, by zapalić znicze i złożyć hołd ich pamięci.

Tak zakrojone działania mogły się udać dzięki współpracy z harcerzami, Iloną Hybsz (dekoracje), Adama Szczuraszka (akompaniament) i Tomasza Ilnickiego (sprzęt audio-wideo).

(Bogumiła Bojewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%