Zamknij

Alicja Kowańdy na podium mistrzostw Europy w taekwondo

12:21, 09.10.2019 Z.L Aktualizacja: 12:29, 09.10.2019
Skomentuj

Alicja Kowańdy z Borzęcic (gm. Koźmin) zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów w hiszpańskiej miejscowości Marina d’Or.

Alicja jest zawodniczką MUKS Białe Tygrysy Jarocin. Wcześniej zdobyła m.in. dwa medale w zawodach rangi Pucharu Świata, co zapewniło jej 6. miejsce w rankingu Polskiego Związku Taekwondo. Dzięki tym osiągnięciom zakwalifikowała się do wzięcia udziału w hiszpańskich mistrzostwach wśród 551 zawodników.
Rywalizowała w kategorii do 63 kg – łącznie w tej grupie znalazło się 28 zawodniczek.
Rozpoczęła od wygranej 17:14 ze szwedzką zawodniczką Liną Wensmo. Następnie wygrała 12:7 z Indiną Fischer z Włoch. Walkę decydującą o znalezieniu się w strefie medalowej A. Kowańdy stoczyła z Dimitrią Sotirią Bitsikoku, którą pokonała 7:1.
W półfinale zawodniczka Białych Tygrysów przegrała z reprezentującą Rosję Poliną Arzhevitiną.
- Jestem w szoku, bo marzyłam o zajęciu przez moją podopieczną miejsc 5-8, patrząc na listę startową – mówi Janina Nowaczyk-Wróbel, trenerka MUKS Białe Tygrysy Jarocin. Dodaje, że Alicja była dobrze przygotowana do mistrzostw, jednak w tym starciu ważna okazała się jej odporność psychiczna.
Trenerka uważa, że osiągnięcie otwiera przed dziewczyną wiele nowych możliwości. – Jest to życiowy sukces Alicji, ale cały jej rok należy uznać za doskonały. Moja podopieczna nie schodziła z podium na Pucharach Polski, a mimo choroby została i tak srebrną medalistką Mistrzostw Polski, a dodatkowo wygrała już jedną walkę na Pucharze Świata w kategorii seniora, dzięki czemu zaistniała już w rankingu Światowej Federacji Taekwondo – podsumowuje.
Alicja rozpoczyna karierę wśród seniorek.