Zamknij

Dawid Grząka jest najszybszy w Polsce. I mierzy jeszcze wyżej

08:24, 23.03.2021 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Jest złotym medalistą mistrzostw Polski juniorów do lat 18 w biegu na 60 m. Jego sportowy apetyt rośnie. Dawid mówi, że w tym roku chce być najszybszy również na 100 m.

 

W kwietniu Dawid Grząka ukończy 17 lat. Biegi sprinterskie trenuje nieco ponad rok. Jego talent wręcz eksploduje. Apogeum miało miejsce podczas tegorocznego sezonu halowego.

 

Trener go przestawił

Gdy uczył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie, grał w piłkę nożną w ramach Akademii Reissa. W klasie VII i VIII trenował crossfit w krotoszyńskim klubie LAB Dawida Kujawskiego. Na zajęcia chodził wspólnie z tatą Pawłem. Poza tym w rodzinie nie było tradycji sportowych.

Jego przygoda z bieganiem zaczęła się w listopadzie 2019 r. Jako uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp. pojechał z nauczycielem wychowania fizycznego na zawody lekkoatletyczne.

– Skakałem tam wzwyż. Zauważył mnie mój obecny trener, Michał Walczak. Powiedział, żebym wpadł na trening do ostrowskiej Stali – wspomina krotoszynianin.

Już na pierwszym treningu usłyszał od M. Walczaka, że jego sylwetka nie pasuje do skoku wzwyż, gdzie preferuje się zawodników wysokich i szczupłych, podczas gdy Dawid jest wysoki (obecnie 185 cm), ale zarazem dobrze zbudowany (waga 83 kg).

W klubie trener wypróbował go więc w biegach na 60 m i 100 m.

– I po tych testach obaj wiedzieliśmy, że to jest to – mówi krotoszynianin.

Sukcesy przyszły szybko

Po 3 miesiącach treningów zadebiutował  na halowych mistrzostwach Polski do lat 18. Zajął 3. miejsce na 60 m. Później, w sezonie letnim 2020, uczestniczył na stadionie otwartym w  mistrzostwach Polski na 100 m, zajmując także 3. lokatę. A razem z kolegami z klubu w sztafecie 4x100 m wywalczył 2. miejsce.

Największy do tej pory sukces przyszedł w sezonie halowym 2021. W lutym na mistrzostwach Polski w Toruniu Dawid zdobył tytuł mistrza kraju na 60 m. Czas 6,89 sek. jest równocześnie jego rekordem życiowym.

Ambitne plany na lato

W tym roku Dawid zamierza zdobyć na stadionie tytuł najszybszego niepełnoletniego juniora w Polsce. A na stadionie, przypomnijmy, najkrótszy dystans dla sprinterów to 100 m.

– Spróbuję zbliżyć się do rekordu Polski, a gdyby się udało, to nawet go pobić. Chcę wystartować na 200 m i zdobyć medal, a poza tym z kolegami z klubu Stal wygrać sztafetę 4x100 m – mówi krotoszynianin.

– Po mistrzostwach Polski będę chciał powalczyć o medal na mistrzostwach Europy na 100 m, które odbędą się latem. Bardzo chciałbym zobaczyć siebie na arenie międzynarodowej, ponieważ po hali mam na 60 m trzeci wynik w Europie – mówi ambitny młody lekkoatleta.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

WoroninWoronin

2 0

Brawo tak trzymaj . 12:57, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MCzechMCzech

2 0

Doskonale!!!👍 22:11, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%