Zamknij

Martin Grunek podwójnym mistrzem świata w karate!

09.45, 21.09.2022 Sebastian Pośpiech
Skomentuj

Krotoszynianin Martin Grunek zdobył 4 medale w Mistrzostwach Świata Karate WKA w Szczecinie.

 

Mistrzostwa Świata Karate WKA odbyły się w szczecińskiej Netto Arenie w dniach 15-18 września. Wystartowało w nich 500 zawodników z 26 krajów, a najliczniejsza była reprezentacja Polski z niemal 200 sportowcami.

Przed zawodami Martin powiedział nam, że chce powalczyć o medal MŚ ponieważ włożył dużo pracy w przygotowania. Swój cel zrealizował z nawiązką. 

Martin zdobył tytuł mistrza świata w karate combat (fullconcat) seniorów  do 70 kg. Drugi złoty krążek dołożył za mistrzostwo świata w kumite drużynowym pn. shobu sambon (karate sportowe). Ponadto do kolekcji medalowej dołożył brąz w kumite drużynowym shobu ippon i brąz w kumite drużynowym w odmianie o nazwie shobu ippon rotation.

Łącznie przywiózł do domu 4 medale.

WKA to World Karate do Aliance - federacjam która skupia się na karate czysto sportowym oraz na walkach kontaktowych - tzw. combat karate.

Jest podział na kilka konkurencji, takich jak kata indywidualne oraz drużynowe dzielące się na kategorie wiekowe. Kata to inaczej układ technik, które prezentują zawodnicy a wygrywa ten zawodnik, który wykona je najlepiej. 

Kumite są podzielone na wiek oraz wagę zawodnika, z wyjątkiem kumite drużynowego gdzie obowiązuje zasada open czyli waga dowolna. Konkurencji kumite mamy kilka: kumite ippon shobu, czyli do jednego dużego punktu (ippon). W kumite shobu sambon wygrywa natomiast ten zawodnik, który zdobędzie jako pierwszy 6 punktów.

- Warto dodać, że w wyżej wymienionych konkurencjach kumite (sportowych ) nie wolno mocno uderzać. Technika musi być wyprowadzona w taki sposób, aby przeciwnikowi nie zrobić krzywdy, ale jednocześnie trafić go - wyjaśnia Martin Grunek.

Zupełnie inną konkurencją jest kumite karate combat fullconcat, czyli jak sama nazwa wskazuje, żeby zdobyć punkt trzeba wykonać technikę z odpowiednią siłą i szybkością.

- Mamy do czynienia więc z pełno kontaktową walkę z rywalem. To widowiskowa konkurencja dla kibiców - komentuje krotoszyńskim karateka.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

FanFan

0 0

Kolejna federacja „karate” na której jest więcej medali niż zawodników, można to nawet zaobserwować po pustym 3 miejscu na podium 🫠 09:46, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%