W dniach 17-18 maja Krotoszyński Ośrodek Kultury przy współpracy z Oddziałem Wielkopolskim Związku Literatów Polskich zorganizował II Forum Literackie. Przez dwa dni nie brakowało oryginalnych i ciekawych wydarzeń. Poniżej publikujemy relację Pawła W. Płócienniczaka, który prowadził spotkanie kilkudziesięciorga poetów z Wielkopolski i Podhala oraz kilkorga z innych regionów Polski.
Pierwszy dzień rozpoczął się od wizyty w Kobiernie. Spotkanie stało się inspiracją twórczą dla wszystkich literatów. Goście z Podhala przybyli do tamtejszego Domu Kultury, gdzie czekał na nich Zespół Ludowy Kobierzanki, także w pięknych strojach ludowych. Goście byli poruszeni tradycyjną wielkopolską gościnnością. Niezwykle interesująca była pogadanka o gwarach regionalnych i ich wpływie na współczesną poezję prof. Anny Mlekodaj.
Z wielkim znawstwem sztuki sakralnej i historii ks. prałat dr Aleksander Gendera opowiedział zebranym o unikalnym w skali kraju obrazie Matki Boskiej Literackiej w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela. Organizatorzy odnieśli wrażenie, że byli świadkami zapoczątkowania pielgrzymek do krotoszyńskiej patronki literatów!
Muzycznym ozdobnikiem pierwszego dnia był niezwykły koncert Quintetto Andrea Angeli z Warszawy. Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z Anną i Marcinem Szyndrowskimi – autorami debiutanckiej książki „Ścianomurki”. Późnym wieczorem zgodnie z tradycją spotkań literackich odbyły się autorskie prezentacje wierszy obecnych na sali twórców.
Drugiego dnia w klubie Nova Kinova oficjalnie powitała gości II Forum dyrektorka KOK – Joanna Jarocka. Złożono również życzenia z okazji 85. urodzin poetce i honorowej prezes OW ZLP Danucie Bartosz.
Przedstawiono również film dokumentalny Pawła W. Płócienniczaka oparty na projekcie „Leśmian… a jednak czytamy”. Gość spotkania dr Tomasz Gruchot w swoim intrygującym wykładzie odkrył niezwykłe sposoby odczytywania i rozumienia poezji Bolesława Leśmiana.
Poruszająca, a nawet wstrząsająca okazała się premiera wideo-poematu palestyńskiego poety Marwana Makhoula o rozmowie ojca z nienarodzonym synem. Później z ekranu przemówił z pozdrowieniami dla uczestników spotkania sam poeta!
Na pewno wydarzeniem, nie tylko lokalnym, była prelekcja Marcina Szyndrowskiego „Szkic do Portretu Literackiego Krotoszyn”, gdzie oprócz historii nieistniejącej już Osobnej Grupy Literackiej „Poboki”, mówca zaprezentował sylwetki krotoszyńskich poetów m.in. Pawła W. Płócienniczaka, Juliusza Poczty, Wojtka Szuniewicza, Janusza Urbaniaka i niezapomnianego śp. Zdzisławie Skorp-Koseckiego.
Forum zakończyły wygłaszane przez pisarzy autorskie prezentacje ich nowych utworów, w większości poetyckich. Nie zabrakło również akcentów muzycznych; swoje piosenki zaprezentował małżeński duet Alina i Krzysztof Galasowie. Autorskie piosenki zagrał i zaśpiewał znany już w Krotoszynie Lech Nawrocki. Muzyczną wisienką na torcie literackim był krótki, ale jakże intensywny popis pianistyczny Aresa Chadzinikolau, jego improwizacja przywodziła na myśl podobne wariacje muzyczne Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Paweł W. Płócienniczak
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz