Zamknij

„Wio, kobylino!”. O filmiku nawiązującym do legendy

09:05, 27.11.2021 | mac
Skomentuj
REKLAMA

Gminny Ośrodek Kultury w Kobylinie stworzył animację pt. “Legenda o założeniu trzech miast”, mówiącą m.in. o genezie nazwy Kobylin.

 

19 listopada w GOK-u otwarto wystawę prac uczestników cotygodniowych warsztatów pn. Kreatywne modelarstwo, prowadzonych przez kobylinianina Pawła Skalskiego. Oglądano półroczny dorobek grupy – modele związane z wojskiem i historią, postacie z bajki „Minionki”, elementy natury oraz latarnię morską.

Ekspozycję można będzie oglądać do 10 grudnia. Autorzy prac to Zofia Jackowska, Szymon Jagodziński, Antoni Kołata, Eryk Moryson, Nikodem Nowak, Julia Stróżyk, Paweł Skalski, Iwo Szczepaniak i Franciszek Zawieja.

Na przybyłych na wernisaż czekała niespodzianka. Była nią premiera powstałej w GOK-u animacji pt. „Legenda o założeniu trzech miast”. Użyte w niej makiety wykonał Paweł Skalski – stąd nieprzypadkowa data premiery.

Czterominutowy filmik powstał na podstawie opowiadania ludowego według Stanisława Witkowskiego.

Kadr z filmiku/Youtube.com

Lektorka – szefowa ośrodka kultury Anna Rowicka, czyta historię o trzech braciach, którzy założyli trzy osady. Nie mieli pomysłu na nazwę, więc postanowili udać się po radę do pustelnika Szymona. Jadąc bryczką bagnistą drogą ugrzęźli pod Rogożewem. Stara kobyła nie mogła ruszyć. Woźnica wrzasnął: „Wio, kobylino, bo jak cię zatnę pod dupino, to ci będzie jutro sino”. Wóz ani drgnął, za to bracia wiedzieli już, jakie nazwy nadadzą swoim osadom: Kobylin od „kobylino”, Dupin od “dupino” (później przemianowany na Dubin) i Jutrosin od jutro sino”.

Filmik można obejrzeć na serwisie Youtube pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=yMTZUFmqBF0

(mac)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%