Zamknij

"Krotoszyn i okolice". Pożegnanie redaktora serii Józefa Zdunka

10:04, 21.10.2019 | red.l
Skomentuj
REKLAMA

W sali Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 odbyła się premiera jubileuszowego, 15.  tomu serii historycznej „Krotoszyn i okolice”. To ostatnia pozycja cyklu wydawanego pod red. Józefa Zdunka. Wybrano nowego redaktora wydawnictwa.

Na spotkaniu nie tylko – jak co roku – zaprezentowano zawartość tomu, ale także pożegnano inicjatora serii, dr. Józefa Zdunka, oraz członka zespołu wydawniczego Stefana Koniecznego. Na ich miejsce powołano Alicje Kryszkiewicz-Świst, Piotra Mikołajczyka i Grzegorza Śniecińskiego. Cykl będzie ukazywał się nadal pod redakcją Antoniego Korsaka.

.
Były słowa podziękowań, kwiaty i dyplomy, bo wydawnictwu stuknęła równa piętnastka. Na sali obecni byli starosta Stanisław Szczotka i wiceburmistrz Ryszard Czuszke.


W rozmowie z "Rzeczą" dr Józef Zdunek wspomina: – Gdy przestały się ukazywać „Regionalia Krotoszyńskie”, dr. Kosińskiemu, ówczesnemu szefowi Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, potrzebę powołania nowego czasopisma. Miałem na myśli czasopismo o charakterze popularnonaukowym, rocznik liczący ok. 300 stron. To było w 2004 r. Podjąłem się pracy przewodniczącego zespołu redakcyjnego, przyjmując, że rocznik będzie się ukazywał przez co najmniej 5 lat. Każdy tom był wysoko oceniony przez czytelników, władze miasta i powiatu oraz specjalistów, zwłaszcza historyków, m. in. prof. dr. hab. Edwarda Potkowskiego z Warszawy i dr. Hieronima Kroczyńskiego z Kołobrzegu. Później zarząd i zespół redakcyjny podjął decyzję, że rocznik będzie się ukazywał „na stałe”. Z dużą satysfakcją uświadomiłem sobie, że to już 15 lat i mnie też 15 lat przybyło, a sił ubyło. Dlatego postanowiłem zrezygnować z pracy redaktora serii. Przekazuję „Krotoszyn i okolice” w dobre ręce.


Dr Zdunek zapytany serdecznie dziękuje całemu zespołowi redakcyjnemu za wspólne lata pracy, a także autorom, którzy wzbogacali „Krotoszyn i okolice”.


W książce swoje opracowania prezentują m.in. Antoni A. Korsak, Hieronim Kroczyński, Jan Grzywaczewski, Daniel Szczepaniak, Piotr Mikołajczyk, Ewa Tahbazian Saleh, Izabela i Grzegorz Śniecińscy. Tradycyjnie jest tu dział biografii oraz materiałów źródłowych do dziejów Krotoszyna i ziemi krotoszyńskiej.

 

(red.l)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz