Zamknij

Historyczny "pociąg do Wolności" zabrał podróżnych z Krotoszyna

14:18, 17.11.2019 | Grzegorz T. Śnieciński
Skomentuj
REKLAMA


W Święto Niepodległości, 11 listopada, przez Krotoszyn przejechał pociąg turystyczny marki TurKol.pl. Był to skład zestawiony z lokomotywy spalinowej SU42 oraz historycznych, oliwkowych wagonów 1 i 2 klasy wraz z legendarnym „Warsem” na czele.

Pociąg specjalny „Marcin”, relacji Kalisz-Poznań Gł.-Kalisz, przybył do Krotoszyna w świąteczny ranek i po zmianie kierunku jazdy wyruszył w dalszą drogę do Poznania. Podróżni mogli poczuć klimat lat 70. i 80. ub. wieku, bo taki był motyw przewodni tego przejazdu i wydarzeń z nim związanych.

Na stacji w Krotoszynie członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Ostrowa Wlkp., tworzący ekipę Milicji Obywatelskiej i Grupę Obrony Cywilnej, odegrali niewielkie scenki rodzajowe. W powitaniu pociągu specjalnego uczestniczyli również członkowie Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, którzy promowali, wydany z tej okazji, kolejny numer „Krotoszyńskiego Kuriera Kolejowego”. 

 
Zarówno w wagonach, jak i na stacji w Poznaniu na turystów czekały atrakcje nawiązujące do schyłku epoki PRL, w której groźne spojrzenie milicji było równie wymowne, jak lady sklepowe uginające się od butelek octu. Pasażerowie mogli również wziąć udział w Imieninach ulicy Święty Marcin. Na to wesołe święto, na którym nie zabrakło wszelakich zabaw, koncertów, inscenizacji, barwnego korowodu mieszkańców czy - rzecz jasna - przepysznych rogali, do stolicy Wielkopolski zjechały, jak co roku, tłumy turystów. Wyprawa pod hasłem „Pociągiem do Wolności na Dzień Niepodległości” była więc ciekawym pomysłem na spędzenie naszego narodowego święta.


Organizatorami przejazdu i wydarzeń towarzyszących byli: Fundacja Kochania Poznania, Turystyka Kolejowa TurKol.pl i Projekt Miś.
       

 

(Grzegorz T. Śnieciński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz